Hol teleltessem a nyár folyamán kertben nevelt fikuszomat?

Agrofórum Online

Hol teleltessem a nyár folyamán kertben nevelt fikuszomat? Válaszukat nagyon várom!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A fikuszok között több fajt is találunk, melyek nemcsak megjelenésükben, hanem igényeik tekintetében is eltérnek egymástól. A nyár folyamán általában minden fikusz jól érzik magát a kertben vagy teraszon is, hiszen nagy fényigényük ilyen körülmények között teljesül a legnagyobb mértékben. Kinti körülmények között árnyékolásukról sem kell gondoskodni, kivéve, ha üvegházban, túlzottan forró körülmények között szeretnénk tartani egyedeiket. A fényhiány azonban gyakori problémaként fordul elő a fikuszok szobában tartása során, főként a fényszegény téli időszakban, melyre a levelek lehullásával, akár súlyos mértékű felkopaszodással is reagálhatnak a növények. A fikuszok közül azonban jobban viselik az árnyékot a lantlevelű és a kúszó fikuszok egyes fajtái.

Az optimális hőmérséklet tekintetében nagyobb mértékű eltérések tapasztalhatók azonban a különböző fikuszok esetében, viszont közös tulajdonságuk, hogy az erős hőmérsékletváltozás mindegyiküket megviseli. Emellett a huzatos körülményeket sem tűrik el, ugyancsak leveleik lehullása tapasztalható meg ilyen, kedvezőtlen körülmények bekövetkezése során is. Trópusi területről való származásuk miatt hőigényes fajok, így az optimum számukra leginkább 22-24 foknak tekinthető még a tél folyamán is. Vannak a hidegebb körülményeket eltűrő változatok is, de ezek igénye is 15 fok körül alakul a hideg évszakokban. A lantlevelű fikusznak pl. a 18 fok a minimum hőmérsékletigénye, míg a kúszó fikusznak a 4-5 fokos hőmérséklet jelenti a legalsó tűréshatárát.

A fent leírtakból jól látható, hogy a fajok hidegtűrése eltérően alakul, így a meglévő fikusz fajának ismerete szerint ajánlatos megválasztani a téli telelőhely hőmérsékletét. Egy biztos azonban, hogy a fikuszt mihamarabb be kell már vinni a kertből, hiszen az éjszakai lehűlés, ezáltal a szélsőséges hőmérsékletingadozás már nagymértékben károsíthatja a növényt. A tél folyamán is biztosítsunk a kellő hőmérséklet mellett elegendő napfényt is a növény számára, valamint az öntözést is mérsékeltjük a hőmérséklethez igazítva. Tavasszal a késői fagyok elmúltával a növény újra kihelyezhető a kertbe, viszont csak edzést, a napfényhez való szoktatást követően.

Mitől kanalasodnak a szőlő fiatal levelei?

2020. április 14. 10:53

Szőlőtőkém fiatal levelei kanalasodnak, torzulnak. Mi okozhatja ezt?

Milyen kárt okozhat a diófákon az almamoly?

2019. június 5. 04:38

K. Annamária kérdése: Azt hallottam, hogy az almamoly a diófákat is megtámadhatja. Milyen károkkal kell ebben az esetben számolnunk és hogyan védekezhetünk?

Megmérgezik a csigaölő szerek talajba jutva az édesburgonyát és a sárgarépát?

2023. június 5. 12:36

Érdeklődnék, hogy a csigaölő szerek (Shalimar, Metarex inov) megmérgezik a talajba jutva az édesburgonyát, sárgarépát, ha én 10-20 cm-re köréjük szóróm a talajfelszínre? Tehát ehetem én ezeket a zöldségeket, ha az említett szerekkel védekezem a csigák ellen?

Mit tegyek, ha a kislányom evett a permetezett rukkolából?

2023. június 26. 04:36

Bepermeteztem a rukkolát Karate Zeon rovarölő szerrel délelőtt és délután 4 órakor a lányom evett belőle. Mi a teendőm?