A fahamu kiszórható a kertbe?

Agrofórum Online

A hamu a szerves anyagok elégése során visszamaradó szilárd hulladék, melyet sok helyen a fűtési szezon megindulása után, jótékony hatására hivatkozva, a kertbe juttatnak ki. Kihelyezése előtt azonban nem árt pár információval tisztában lennünk.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A fahamu pH értéke 10-13 közé esik, vagyis erősen lúgos, ezáltal a savanyú talajok mészpótlására, kémhatásának növelésére alkalmas. Elemtartalma a tűzifa fajától függően változhat, de általában kisebb mennyiségben kálium- és magnézium-karbonátokat, még nagyobb mennyiségben, akár 30%-ban kalcium-karbonátokat is tartalmazhat.

Nagyon kis mennyiségben mikroelemek, mint a vas, mangán, bór, réz és a cink is előfordulhatnak a hamuban. Kijuttatása azokon a területeken lehet indokolt, ahol a talaj pH-ját növelni szükséges. Azokon a helyeken, ahol olyan növényeket termesztünk, melyek a savanyúbb, közel semleges talajokon érzik jól magukat, a hamu kijuttatása tápanyaguk felvételét gátolhatja vagy akadályozhatja. Főként a mikroelemek felvétele változik a magas pH tartományban, ezáltal hiánytüneteik kialakulásához is vezethet.

A fahamu kijuttatásának lehetőségét, illetve a kijuttatandó mennyiséget a kert talajának kémhatásától, illetve a növények igényének megfelelően mérlegeljük. A kerti növények közül kifejezetten meszes talajt kedvelnek a rózsák, a levendula, a mandula és a füge. A veteményeskert növényei közül meszes talajokon terem a legjobban a bab, a cukkini, de a gyökérzöldségek esetében, azok káliumigényessége miatt, bátran felhasználható a hamu e zöldségnövényeknél egyaránt. A fahamu nagyon finom szemcséjű, ezért a talajra szórva is gyorsan kifejti hatását, de akár össze is gyűjthetjük, majd kora tavasszal a talajra szórhatjuk és bedolgozhatjuk.  

További lehetőségként, a fahamut a növényvédelem egyik eszközeként is felhasználhatjuk, hiszen régóta ismert trükkje a meztelen csigák irtásának a növények köré való kiszórása. Továbbá a fahamut a komposztba is szórhatjuk nagyobb arányban, főként akkor, ha rakatunkban tűlevelűek is megtalálhatók.

A kertben is károsít a mezei pocok?

2019. március 8. 04:48

Sz. László kérdése: Egyre több lyukat vélek felfedezni a kertemben. Előfordulhat, hogy a kiskertekben is károsít a mezei pocok?

Milyen kártevő jelenlétére utalnak a tuja megbarnult levelei?

2019. november 30. 07:36

Sz. András kérdése: A tujafákon barnára színeződött leveleket látni és egész ágak halnak el. Mi bántja a tujafákat, mit lehet tenni megvédésükre?

Mit tehetünk az őszibarackfát fertőző sztigminás betegség ellen?

2019. szeptember 20. 05:37

H. László kérdése: Az idén nagy problémát okozott a levéllyukasztó betegség az őszibarackfáimon. Mit tegyek, hogy jövőre megakadályozzam ezt?

Miféle apró rovar károsítja a citrusféléket? Talán egy új kártevő?

2023. szeptember 15. 04:40

A citrus fiatal hajtásain a levelek bepöndörödnek, apró, fehér rovarok repkednek körülötte. Egyes leveleken gyöngyház színű elszíneződés látható, benne kacskaringós, járatszerű képződménnyel. Milyen kártevő lehet ez, és hogyan védekezhetek ellene?