Kertembe szeretnék somot ültetni, melynek termése is ehető. Hova ültessem és hogyan gondozzam?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A som nemzetségbe tartozó fajok közül számos dísznövényváltozat található meg kertjeinkben is, melyek dekoratív jellege a vegetációs időszakon kívül, a téli hónapokban is megmutatkozik vesszőik színezettsége által. A piros színű, kissé megnyúlt, tojásdad alakú terméssel rendelkező húsos som gyümölcsei fogyaszthatók. Terméseinek íze kissé fanyar, savanykás-édes, frissen vagy főzve is ehetők. Tárolásuk pedig csak megszárítva vagy feldolgozva lehetséges.
Értékesnek mondható gyümölcsei gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatással rendelkeznek, de vércukor- és vérzsírcsökkentő hatásuk egyaránt van. Talaj szempontjából legjobban a meszes és laza szerkezetűt kedvelik, ott, ahol napos fekvésben részesülnek. Árnyékosabb területre ültetve csak kevesebbet, vagy egyáltalán nem terem. A som egyébként is csak későn, 6-8 éves korban fordul termőre, hoz rendesen szüretelhető mennyiségű termést. Az érő gyümölcsöket több menetben szükséges szüretelni az elhúzódó érés miatt, mely általában augusztus közepén kezdődik, és eltarthat akár október elejéig is.
A húsos som hazánkban vadon – főként erdők szélén – is megtalálható növényfaj, mely azt is bizonyítja, hogy házikerti termesztése sem igényel túlzottan különösebb odafigyelést. A tápanyagokban gazdag környezetet kedveli, így tavasszal és ősszel ajánlatos szerves vagy műtrágyával ellátni a sikeres szüret érdekében. A somok gyökerei a talajban mélyre hatolnak, szárazabb időszakokat is képes átvészelni, viszont a fiatal ültetést mindenképp, de termő idősebb fáit is ajánlatos szárazság idején öntözésben részesíteni.
A kártevők és kórokozók sem kifejezetten kedvelik a somot, de tavasszal a sodrómolyok, nyáron pedig az aknázómolyok, és a levéltetvek is elszaporodhatnak fáin. A kórokozók közül a lisztharmat, és a szeptóriás levélfoltosság párás, esős időjárás esetében okozhat korai lombhullást. A metszés sem ad sok feladatot a somok tulajdonosainak, hiszen természetüknél fogva szép koronát nevelnek. Esetleg az elöregedett, beteg, sérült, rossz irányba álló, túlzottan magasra nőtt fás részeit ajánlatos a tavaszi időszakban lemetszeni.
Kiemelt kép: Pixabay