Hullik a szilva a kerti fákról, mi okozhatja? Van, amelyikben hernyókat találtam. Tudok valamit tenni ellene?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Szilvatermések hullását, nyár közepén, az érési idő elején, több ok is előidézheti.
A szilvamoly (Grapholita funebranaz) hazánkban általánosan elterjedt lepkeféle, évente három nemzedéke fejlődik ki, ezek rajzása összefolyik, így jelenlétük eltart akár áprilistól október elejéig. Gyakorlat számára azt jelenti, hogy folyamatosan jelen vannak a lepkéi és peterakásuk is összefolyik. Lárvái a szilva terméseiben élnek, ott fejlődnek, a szilva belsejében a lárva mellett barna, apró szemcséjű ürülékük tölti ki a gyümölcs belsejét. Az első nemzedék rajzása április végén vagy május elején kezdődik. Május végén, június elején a hernyók a még zöld szilvát támadják meg. A fertőzött szilvák hamar beszínesednek, érett színt mutatnak, de ez nem valódi érés, hamar lehullanak. Jellegzetes mézgacsepp jelzi a héjon a fertőzést. A harmadik molynemzedék nyár végéig jelen van, tojásrakásuk a szilva héjára folyamatos. Szilvánként 1 lárva kifejlődése jellemző.
A keleti gyümölcsmoly (Grapholita molesta) kinézete és életciklusa hasonlít a szilvamolyéhoz. Évente 3 teljes és a 4. csonka nemzedéke szokott kifejlődni. Tavasszal már áprilisban megjelennek. Kifejletten 10-12 mm hosszúak lárvái, rózsaszínűek, húsvörös háttal, fejük barna, sötét foltokkal.

A szilvamoly és a keleti gyümölcsmoly lárváik hasonlóak, szabad szemmel nem különböztethetők meg, meghatározásukhoz, szétválasztásukhoz sztereomikroszkóp és szakismeret szükséges.
A védekezés optimális időzítése a petékből kikelő fiatal lárvák ellen a leghatékonyabb, amikor a lárvák még nem rágták be magukat a gyümölcs belsejébe. Csonthéjas és almatermésű gyümölcsöket egyaránt fertőzik, köztük a szilvát is.
Mindkét molylepke lárva alakban a fák repedéseiben telel.

A kereskedelmi forgalomban kapható feromoncsapda mindkét egyedet vonzza, gyűjti, a rajzási csúcsokat követő 5-7 nap múlva ajánlott a permetezés. Házikertben ajánlom a Dipel vagy más kereskedelmi elnevezésű, de azonos hatóanyagú biológiai készítményt, melynek hatóanyaga a Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki baktériumfaj.
Szilvatermések hullását okozhatja a fák szilvahimlő vírus (PVP) fertőzöttsége, bizonyos kis termésű fajtákra jellemző, ezeknél a termés héján szabálytalan alakú bemélyedő rajzolatok is megfigyelhetők, és alatta a termés húsa barna, kemény.
Szilvahullást előidézhet a nyári nagy meleg, amennyiben szárazsággal párosul. Ezt az élettani folyamatot a kiszáradó talajok öntözésével lehet megelőzni. Az utóbbi évek éghajlati változása alapján a gyümölcsfák öntözésére is fel kell készülni és öntözési feltételeket kialakítani.