17℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua

Kell már védekezni a buxuson a selyemfényű puszpángmoly ellen?

Agrofórum Online

A szomszédom szerint már károsítanak a molyok a buxusokon. Tényleg kell már védekezni a buxuson moly ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Sajnos az utóbbi pár évben jelentős károkat okozó selyemfényű puszpángmoly (Cydalima perspectalis) már szinte minden buxussal rendelkező kertben megjelent. Ott, ahol tudtak a kártevőről, és az ellene való védekezés módjáról, fontosságáról, és a védekezés időpontját is helyesen meghatározták, csak ott találkozhatunk még egészséges, kellő lombozattal rendelkező növényekkel.

A védekezést azonban nem elegendő csak egy évben helyesen, időben elvégezni, erre sajnos, mint minden más egyéb kártevő esetében, a legtöbb évben szükség van. A kártevő áttelelése nemcsak a saját növényünkön, hanem a szomszédos kertek növényein is megtörténhet, így tavasszal az áttelelt lárvákból fejlődő imágók által újfent károsíthat. A tavaszi károsítás a növényen, gubóban áttelelt lárváktól már korán várható. A kezdeti károsításuk a levél felületén megjelenő hámozgatáson látszik, csak a későbbiekben fogyasztanak jóval jelentősebb mennyiségben a levelekből.

Az első nemzedék lepkéi általában tavasz végén jelennek meg, a lárvák táplálkozásukat pedig kb. június végén kezdik el. A második nemzedék imágóinak rajzása augusztus elejére tehető, melyből származó lárvák főként augusztus utolsó dekádjában kelnek. A sikeres védekezés alapja a rendszeres szemrevételezés. A korai károsítás akár a kártevővel fertőzött részek levágásával is megelőzhető, amennyiben ténylegesen csak néhány hajtás érintett a lárvák által. Átláthatóbb növényeknél a tél beálltakor az összeszőtt levelek leszedése is jó megoldást jelenthet az áttelelés megakadályozása érdekében.

Súlyos mértékű elszaporodásnál a mechanikai védekezés már nem ad megfelelő védelmet, így ebben az esetben a permetezés jelentheti az egyetlen jó megoldást. A permetezéssel leghatékonyabban a fiatal lárvák ellen tudunk fellépni, melyek fekete fejűek, halványsárga színűek, idővel testükön sötét sávok is megjelennek. Házikerti körülmények között az acetamiprid hatóanyagú Mospilan használható a legjobb hatékonysággal, felszívódó tulajdonsága miatt. A kezelést pár hét elteltével akár szükséges lehet megismételni, a jobb hatékonyság érdekében tapadásfokozó készítményt is kell a permetléhez adni.

Kiemelt kép: Pixabay

Tíz fontos tudnivaló a hernyókról

2023. augusztus 1. 12:10

A pillangók és molyok hernyói komoly károkat tudnak okozni ezekben a növényekben, ezért az ellenük történő hatékony védekezés alapvetően a korai felismerésen múlik.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: igen erős a gyapottok-bagolylepke károsítása a zöldségféléknél

2022. szeptember 7. 16:36

A zöldségfélék közül a másodvetésű babban, a csemegekukoricában, a paprikában és a paradicsomban igen erős a gyapottok-bagolylepke hernyóinak károsítása, ami élvezhetetlenné teszi a termést.

Selyemfényű puszpángmoly elleni harc a kertben

2024. október 7. 07:10

Ez a rovar nem véletlenül kapta a nevét, hiszen komoly veszélyt jelent a puszpángokra, a lárvái mohón táplálkoznak a növények leveleiből.

Sok a beteg, károsított diófa - napégés, almamoly és nyugati dióburoklégy okozzák a legtöbb problémát

2019. szeptember 11. 10:10

Növényvédelmi szempontból az esős időjárás és a tartós harmatképződés elősegíti a kórokozók egy részének fejlődését, de még számos kártevő is képes károkat okozni.