Kell már védekezni a körte levelein károsító bolhák ellen?

Agrofórum Online

Április közepén kell már védekezni a körte levelein károsító bolhák ellen? Válaszukat előre is köszönöm!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A körtefák egyik legjelentősebb kártevői a levélbolhák, melyek közül több faj jelenléte is problémát okozhat, viszont ezek közül leggyakrabban a füstösszárnyú körte-levélbolha jelenlétével találkozhatunk fáinkon. A bolhák az apró leveleken már nagyon korán megkezdhetik szívogatásukat, melegebb tavaszi időjárás esetén már március elején jelen lehetnek fáinkon kifejlett alakjaik. Fontos kártevőknek tekinthetők, hiszen a levelek a tojásrakás következtében kisebbek maradnak, besodródnak. A lárvák szívogatása által a levelek pedig torzulnak, a fejlődő gyümölcsök egyaránt deformálódnak és kisebbek maradnak.

Nemcsak szívogatásukkal okoznak károkat, hanem ürített mézharmatukkal is szennyezik a fákat, melyen nagy mennyiségben jelenik meg a korompenész. A korompenésszel borított levelek asszimilációja csökken, valamint a termések minősége is romlik ennek következtében. Az ellenük való védekezést nehezíti, hogy évente akár 5-6 nemzedékük is kifejlődik, így egész vegetációs időszakban számítanunk kell károsításukra.

A permetezéssel önmagában tartós eredményt nem érhetünk el, így érdemes nagy gondot fordítani már felszaporodásuk megelőzésére. Első körben a metszés során a gyors növekedésű, körte levélbolhák szaporodásának kedvező vízhajtások eltávolítására ügyeljünk! Emellett a tápanyagok és a víz optimális utánpótlásával, a helyesen elvégzett metszéssel is sokat tehetünk kártételük megelőzése érdekében.

A lemosó kezelésnek is kiemelt szerepe van az ellenük való védelemben, melyet olajos tartalmú készítménnyel végezzünk el még a rügypattanás előtti időszakban! A védekezés, és a kártevő felszaporodása szempontjából legkritikusabbnak a hajtásnövekedés időszaka tekinthető. A permetezéssel akkor érjük el a legnagyobb hatékonyságot, ha azt, akkor végezzük el, amikor a tojások nagyobb része még kelés előtti állapotban van, vagy a fiatal lárvák vannak többségben (Laser Duplo). A kémiai védekezést a jobb hatékonyság érdekében 7-10 nap múlva ajánlatos megismételni. A virágzásban végzett kezelés alkalmával győződjünk meg a készítmény méhekre való veszélyességéről, méhkímélő technológiával való kijuttathatóságáról egyaránt!

Kiemelt kép: Pixabay

Miért ragacsos a terasz a selyemakác alatt?

2023. július 17. 14:38

Selyemakácfám levelei kezdenek sárgulni, és alatta a teraszon minden ragacsos lett. Nem látok rajta semmi rovart, igaz elég magasan vannak ágai. Nagyon kellemetlen, nem tudjuk használni a teraszt. Mi okozhatja, mivel, hogyan védekezhetünk ellene?

Elözönlötték a kertet! - Mit tehetünk a hangyák ellen a kertben?

H. József kérdése: A kertemet elözönlötték a hangyák. Mit tudok tenni ellenük?

Mi a leghatékonyabb védekezési technológia körte-levélbolha ellen?

2019. február 27. 04:44

B. Attila kérdése: Mi a leghatékonyabb védekezési technológia körte-levélbolha ellen?

Hogyan védekezhetek a kertben a levéltetvek ellen?

2024. május 18. 04:38

Kérem szíves válaszukat, hogy hogyan védekezhetek a kertben a levéltetvek ellen?