Kipusztulhat egy fa, ha a kutyák rendszeresen levizelik?

Agrofórum Online

Kerítésünk előtt a járdán 3 éve ültetett fák közül az egyik kipusztult a nyáron. Gondozott területről van szó, beépített öntözőrendszerrel vannak a fák ellátva, nem okozhatta az elhalást vízhiány. Lehetséges-e, hogy kutyák egy adott fa törzsét naponta levizelik és a fát ezzel kipusztítják? Ennél a fánál rendszeresen láttunk megállni kutyákat. Mit javasolnak megoldásként, megelőzésként?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A kutyák természetes ösztöne, hogy területüket, territóriumukat vizeletükkel jelölik meg, ezzel jelzik más fajtársuknak a terület foglaltságát. Sétájuk, napi barangolásuk során a korábbi jelölésüket rendszeresen megerősítik, általában újabb rávizeléssel. A jelenséggel párosul, hogy más, idegen kutya vizeletét is lepisilik, átjelölik azt. Az első esemény elindítja azt a folyamatot, hogy egy-egy fa, oszlop kedvenc vizeletürítési hellyé alakul. Kutyák által gyakran és rendszeresen látogatott helyeken ezért a jelölések a kutyavizelet káros hatását okozzák.

A kutyák vizelete számos tápanyagot, tápelemet tartalmaz, megnöveli többek között a talaj nitrát, ammónium, össznitrogén koncentrációját. A nitrogén fontos tápelem a növények számára, viszont annak mennyisége, eloszlása és szintjének állandósága befolyásolja hatását. A nitrogén segíti a növények növekedését bizonyos mennyiségben, és különösen akkor lehet hasznos, ha más, több tápelemből is elegendő áll a növény rendelkezésére.  

Kutyavizelet okozta kiégett folt
Kutyavizelet okozta kiégett folt

Túlzottan magas nitrogéntartalom viszont már károsítja a növényt és környezetét. A vizelet savas kémhatású, a talaj pH értékét megváltoztatja, csökkenti, savanyítja, így károsítja a gyökereket. A fatörzs kérgére jutó vizelet mikrosérüléseket okoz, amin másodlagosan parazita mikroorganizmusok telepednek meg, a fakéreg pusztulása a fa legyengülését, elhalását idézi elő. A zöld levelekre, hajtásokra kerülő kutyavizelet a levelek perzseléshez hasonló elhalását váltja ki. A talaj savasítása a talajban élő hasznos mikroszervezetek közösségét gyengíti, tizedeli meg, ami az egészséges megeredés és gyökérképződés feltétele. Facsemeték telepítése után súlyos helyzetet okozhat.

A kutyavizelet maró hatású
A kutyavizelet maró hatású

A károsodást elsősorban megelőzéssel javaslom kivédeni:

  • Fatelepítés után mindjárt ki kell alakítani a fatörzs védelmét, a kutyák távoltartását. Ezt még utólag is érdemes megtenni. A törzs körül 60-80 cm-es sugarú körben javasolt a kutyák hozzáférését akadályozni.
  • A fatörzs gyakori öntözésével a törzsre és talajra került vizeletet érdemes lemosni, öntözéssel hígítani. Csapadékszegény nyári időszakban különösen fontos beavatkozás.
  • A kutyavizelet szagát és káros hatását eredményesen lehet csökkenteni a komplex mikrobiológiai készítmények (EMBIO, GREENMAN) talajkezelésével és törzsének permetezésével. Különösen a fiatal fák ültetését követően javasolt használatuk. A savas vizelet maró hatásának csökkentésére, a leégetett zöld növények erősítésére az Epsom-só (magnézium-szulfát) vizes oldata használható sikerrel.

Miért sárgulnak a csemegeszőlő alsó levelei?

2022. június 20. 04:38

Áprilisban növényi eredetű trágyával (levágott fű, faág nyesedékek, szőlő metszési anyagok) dúsítottam a szőlőm talaját. A növényi hulladék azonban még csak részlegesen bomlott le. Júniusban a szőlő alsó levelein sárgulást, és levélhullást figyeltem meg. A levelek levélnyél nélkül esnek le a tőkéről. Lehet a pentozán hatás következménye ez a jelenség?

Nitrogénlombtrágya-akció! 20% kedvezmény, 2021. december 20-ig!

2021. december 13. 07:21

A Vulcan RapidNS kénes, mikroelemes nitrogénlombtrágya, amellyel sokat tudunk tenni a biztonságosabb termelésért!

Mégsem korlátozzák a takarmányok nitrogéntartalmát

2020. augusztus 25. 14:02

Korlátozni akarták a tejelő szarvasmarha takarmányozásában használt, proteinben gazdag koncentrátumot az idén szeptember és december közötti időszakra.

Precíziós nitrogénkijuttatás az amerikai kukoricaövezetben

2019. május 16. 10:17

A rossz minőségű területeken a műtrágyázást el kell kerülni, amelyeket gazdasági szempontból is inkább megéri természetvédelmi gyepekként hasznosítani, vagy évelő bioenergia növények termesztésére fordítani.