Kipusztulhat egy fa, ha a kutyák rendszeresen levizelik?

Agrofórum Online

Kerítésünk előtt a járdán 3 éve ültetett fák közül az egyik kipusztult a nyáron. Gondozott területről van szó, beépített öntözőrendszerrel vannak a fák ellátva, nem okozhatta az elhalást vízhiány. Lehetséges-e, hogy kutyák egy adott fa törzsét naponta levizelik és a fát ezzel kipusztítják? Ennél a fánál rendszeresen láttunk megállni kutyákat. Mit javasolnak megoldásként, megelőzésként?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A kutyák természetes ösztöne, hogy területüket, territóriumukat vizeletükkel jelölik meg, ezzel jelzik más fajtársuknak a terület foglaltságát. Sétájuk, napi barangolásuk során a korábbi jelölésüket rendszeresen megerősítik, általában újabb rávizeléssel. A jelenséggel párosul, hogy más, idegen kutya vizeletét is lepisilik, átjelölik azt. Az első esemény elindítja azt a folyamatot, hogy egy-egy fa, oszlop kedvenc vizeletürítési hellyé alakul. Kutyák által gyakran és rendszeresen látogatott helyeken ezért a jelölések a kutyavizelet káros hatását okozzák.

A kutyák vizelete számos tápanyagot, tápelemet tartalmaz, megnöveli többek között a talaj nitrát, ammónium, össznitrogén koncentrációját. A nitrogén fontos tápelem a növények számára, viszont annak mennyisége, eloszlása és szintjének állandósága befolyásolja hatását. A nitrogén segíti a növények növekedését bizonyos mennyiségben, és különösen akkor lehet hasznos, ha más, több tápelemből is elegendő áll a növény rendelkezésére.  

Kutyavizelet okozta kiégett folt
Kutyavizelet okozta kiégett folt

Túlzottan magas nitrogéntartalom viszont már károsítja a növényt és környezetét. A vizelet savas kémhatású, a talaj pH értékét megváltoztatja, csökkenti, savanyítja, így károsítja a gyökereket. A fatörzs kérgére jutó vizelet mikrosérüléseket okoz, amin másodlagosan parazita mikroorganizmusok telepednek meg, a fakéreg pusztulása a fa legyengülését, elhalását idézi elő. A zöld levelekre, hajtásokra kerülő kutyavizelet a levelek perzseléshez hasonló elhalását váltja ki. A talaj savasítása a talajban élő hasznos mikroszervezetek közösségét gyengíti, tizedeli meg, ami az egészséges megeredés és gyökérképződés feltétele. Facsemeték telepítése után súlyos helyzetet okozhat.

A kutyavizelet maró hatású
A kutyavizelet maró hatású

A károsodást elsősorban megelőzéssel javaslom kivédeni:

  • Fatelepítés után mindjárt ki kell alakítani a fatörzs védelmét, a kutyák távoltartását. Ezt még utólag is érdemes megtenni. A törzs körül 60-80 cm-es sugarú körben javasolt a kutyák hozzáférését akadályozni.
  • A fatörzs gyakori öntözésével a törzsre és talajra került vizeletet érdemes lemosni, öntözéssel hígítani. Csapadékszegény nyári időszakban különösen fontos beavatkozás.
  • A kutyavizelet szagát és káros hatását eredményesen lehet csökkenteni a komplex mikrobiológiai készítmények (EMBIO, GREENMAN) talajkezelésével és törzsének permetezésével. Különösen a fiatal fák ültetését követően javasolt használatuk. A savas vizelet maró hatásának csökkentésére, a leégetett zöld növények erősítésére az Epsom-só (magnézium-szulfát) vizes oldata használható sikerrel.

Búza nitrogén reakciója 10-12 elemet tartalmazó starterek adagolása mellett

2022. március 3. 09:53

Az Agrofórum gabonatermesztéssel foglalkozó, 2021 márciusában megjelent különszámában már írtam - a kollégáinkkal közösen folytatott tesztekre alapozva - a gabonafajták mezo- és mikroelem reakcióiról. Abban az volt a fő tanulság, hogy 7,9 t/ha alatti termőhelyeken a gyökéren keresztül történő mezo- és mikroelem ellátás statisztikailag bizonyíthatóan jelentős terméstöbblettel jár. Most, két kisparcellás kísérlet eredményeit elemezve azt vizsgáljuk, hogy a nitrogén ellátás milyen hatással van a búza termésére.

Nitrogén – „A fele is elég lesz?”

2021. november 10. 06:47

Az elmúlt napokban minden inputanyag-kereskedőnél izzanak a vonalak. „Van nitrogénetek? Mi az ára? Mit használjunk helyette? A fél mennyiség is elég?” – záporoznak a kérdések.

Kevesebb a nitrogén, de ettől még nem dőlhetünk hátra

2022. február 17. 10:05

Az őszre kirobbant műtrágya-helyzet miatt gyorsan kellett dönteni a vetésforgó összeállításában és az inputanyag-vásárlásban, vagy éppen nem vásárlásban. Minden lehetőséget mérlegelve sok gazdálkodó úgy döntött, hogy megnöveli a vetésszerkezetében azon növények arányát, melyek kevesebb nitrogénnel is beérik, így több helyen nőni fog a napraforgó és szója vetésterülete. Ami még erősítheti a döntésüket, hogy a hazai és a világpiacon továbbra is nagy a kereslet mindkét növény iránt, stabilan, magas áron értékesíthetőek.

A tápanyagegyensúly, a pH és az EC ellenőrzése a gyökérzónában

2022. május 24. 06:33

A kőzetgyapot inert és nem lép interakcióba az egyes elemekkel a termesztési ciklus során.