Kertünkben elszaporodott egy kisméretű, fémes kék színű bogár, kb. 4-5 mm hosszú és a kukoricák leveleit rágja. Mit tegyek, szükséges-e ellene permetezni? Küldök képet is a meghatározáshoz.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A beküldött képen a vetésfehérítő bogarakhoz tartozó kártevők közül a vörösnyakú árpabogár (Oulema melanopus) egyede látható. Gabonaféléknek gyakori kártevői, népies elnevezésük szerinti „vetésfehérítő bogarak”. 4 rokon Oulema bogárfaj tartozik a csoportba, és a vörösnyakú árpabogár az egyik leggyakoribb.
A vetésfehérítő bogarak elsősorban a gabonafélék kártevői, beleértve a cirkot, rizst és szudáni füvet is. A kukoricát is kedvelik, a silókukoricára, csemegekukoricára és a szemes kukoricára egyaránt gondolni kell.
A vetérfehérítő bogarak évente 1 nemzedéket nevelnek ki, a vörösnyakú árpabogár kifejlett bogár alakban telel át lehullott levelekben, avarban. Mind a lárvája, mint a kifejlett bogár levelek rágásával gyengíti a növényeket, csökkenti az asszimiláló levelek felületét.

Nem a termesztési táblában, hanem annak szegélyében, és környező ruderális helyen telelnek át a kifejlett bogarak a talajon fekvő levelek, növényi hulladékok védelmében. Tavasszal onnan bújnak elő. Áprilisban várható megjelenésük, megkeresik a gabonatáblákat, és rajtuk a bogarak érési táplálkozásba kezdenek. A gabonafélékre jellemző, hogy párhuzamosan és közel helyezkedik el leveleik erezete, azok között rágják ki a leveleket csíkok formájában. Ezt követi a peterakásuk a levelekre, majd néhány nap múlva kikelnek a sárgás színű lárvák, melyek meztelen csigákhoz hasonlóak.

A lárvák testét hamarosan sötét színű, nedves ürülékbevonat fedi be. Kis idő múltán a talajba húzódnak, ott bábozódnak, és június végén kikelnek az új árpabogarak. A bogarak repüléssel is terjednek. Szétterjedésükben szerepet játszik, hogy ebben az időben már a gabonafélék többségét learatják, így megszűnik a fő tápnövényforrásuk, és helyettük keresnek még zöld, ehető levelű növényeket. Csemegekukorica előnyös gazdanövénynek bizonyul, tekintettel arra, hogy öntözéssel nevelik, így biztosítva van nyár végéig a zsenge levélzet még a nagy szárazság idején is. Gyakran a gyep is áldozatukká válik, az öntözött fű is vonzza őket, és alkalmilag azokat is károsítják, hasonló rágási képet okoznak leveleiken.
Jártam házikertben, ahol szinte minden lágyszárú növényen, annak lombján láthatók voltak a vörösnyakú árpabogarak, csak pihentek, és kártételt nem okoztak.
A vörösnyakú árpabogár ellen csak akkor védekezzen, kémiai úton, ha kártételét, a leveleken előforduló jellegzetes vonal alakú rágásnyomait észleli, és azok száma gyorsan szaporodik! A piretroidokhoz tartozó lambda-cihalotrin hatóanyagú szerek (Karate Zeon, Full 5 Cs) vannak engedélyezve ellenük, de a Mospilan, Neemazal is felhasználható. Csak az érintett növényeket javasolt permetezni, a lárvaalakjai ellen pedig még korai stádiumban célszerű védekezni a kártétel megelőzése érdekében.
Kiemelt kép: Dr. Némethy Zsuzsanna felvétele