32℃ 20℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár

Lankadnak, sárgulnak a meggyfa levelei. Mivel tudnám az állapotát helyrehozni?

Agrofórum Online

Meggyfa levelei kókadtak, sárgulnak, méretük fele akkora, mint szokott lenni. Milyen permetezéssel, mivel tudnám ezt az állapotot helyrehozni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Azt az állapotot, hogy egy fa levelei elveszítik természetes tartásukat, erőtlenül lógnak, több tényező is előidézheti. Alapvetően az a gond a fánál, hogy a sejtekben alacsony a víznyomás, a víztartalom. Kevés víz jut a meggyfa lombjába, szomjazik.

Legegyszerűbb magyarázat lehet, hogy a talaj víztartalma alacsony, száraz, így hiába szívja, szívná a vizet onnan, keveset talál, ebből kifolyólag kis vízmennyiséget tud a levelekhez juttatni. Öntözéssel pótolható, és ha a gyökérzóna kellő mélységben átnedvesedett, néhány nap múlva a levelek eredeti állapotukba visszaállnak, visszanyerik keménységüket is.

A levegőtlen, tömörödött talaj is okozhat levélsárgulást, mivel a vízfelvételt akadályozza.

Sárgulnak a levelek a meggyfán

Levelek lankadását a fák víz- és tápanyagszállító rendszerének sérülése is okozhatja. A kiváltó okok is sokfélék. Gyakori a fák gyökérrendszerének sérülése, pl. a talajban élő rovarlárvák okozta rágás következtében. A cserebogár pajorok, különösen, ha nagy számban vannak jelen, gyors lefolyású lankadást, hervadást tudnak kiváltani. Cserebogarak minden talajban előfordulnak, mélyen, 1 méternél mélyebben is élhetnek, így az ellenük való védekezés elég nehézkes. Ki kellene bontani a fa gyökerét oldalról és megnézni, hogy vannak-e rajta csontszínű, különböző méretű, 2-4 cm-es lárvák. Legyengült fák törzsét megfertőzhetik szúbogarak, az apró 2-4 mm-es méretű bogarak és lárváik a kéreg alatt élnek, rágnak. Jelenlétükre a fakérgen található apró, szabályos kerek foltok sokasága, és a kéreg alól kinyomódó barna morzsalék hívja fel a figyelmet.

Megsérthetik a gyümölcsfák szállítóedény-rendszerét talajban élő gombafélék is, és gyökereken keresztül fertőzik meg azokat, szintén vízforgalmukat gátolják. Ismertek a csonthéjasoknál a föld feletti részeket fertőző baktériumos és gombás kórokozók is, melyek valamennyi Prunus fajnál (cseresznye, meggy, kajszi, őszibarack, szilva, mandula) hervadásos típusú tünetegyüttest okoznak. A hervadás első fokozata a levelek lankadása mindegyik esetben. Tavaly és idén is súlyos moníliás fertőzés sújtotta a meggyfákat is. A hajtás- és virágfertőző monília belenő a faszövetekbe, az ágak, vázágak fertőzése nyomán azokon elhalás alakul ki.

Lankadt meggylevelek

Okozhatnak levélsárgulást gombás levélfolt betegségek is, ilyenkor ezek a levelek hamar le is hullanak, de nem lankadtak.

Ha már tavaly is létezett ez a probléma, csak nem figyelt fel rá, arról ismerhető fel, hogy az első éves megfásodott tavalyi vesszők rövidek, nem hosszúak.

A lankadással párosuló kisebb levélméret is a levelek kifejlődésekor fennálló vízhiányra és annak következtében kialakult tápanyaghiányra vezethető vissza.

Első lépésként bő vízzel, áztatásszerűen öntözze be a fát. A fa erősítésére komplex műtrágyával lombpermetezést javaslok 10 naponta augusztus végéig. Lombhullás után tavaszig pedig szerves trágyázza a fa talaját. A jó kondícióban lévő növények jobban ellenállnak bármilyen károsítónak. Majd a válaszomban leírtak alapján végig kellene vizsgálnia a fa valamennyi föld feletti részét, a törzsét és a tövét is. Remélhetőleg észreveszi az elváltozást, a kiváltó okot.

Termesszünk pénzfát!

2023. december 12. 08:10

Bár eredendően Kínában őshonos, a pénzfának nevezett pénzlevelű pilea (Pilea peperomioides) ma már világszerte közkedvelt szobanövény.

Mi a leghatékonyabb védekezési technológia körte-levélbolha ellen?

2019. február 27. 04:44

B. Attila kérdése: Mi a leghatékonyabb védekezési technológia körte-levélbolha ellen?

Mitől hullanak le zölden a 30 éves fenyőfa tűlevelei?

2023. augusztus 25. 04:39

Harmincéves fenyőfám tűlevelei pár hete zölden elkezdtek hullani, valamint a friss hajtások is puhának, fonnyadtnak tűnnek. Mi lehet az oka? Eddig hasonlót sem tapasztaltam, csak szeles időben szaporodtak meg a barnás tűlevelek a talajon.

A hatékony szántóföldi öntözés műszaki megoldásai

2018. december 29. 04:36

A szántóföldi öntözés napjainkban Magyarországon elsősorban esőszerű öntözést jelent. Nem mindegy azonban, hogy a kívánt vízmennyiség kijuttatása mekkora energiafelhasználást feltételez. Korszerű, hatékony és környezetbarát öntözést olyan módon megvalósítani, mely maximálisan figyelembe veszi a termőhelyi adottságokat és a mindenkori termesztett kultúra speciális igényeit, csak alacsony nyomásigényű szórófejeken alapuló technológiával lehetséges.