22℃ 13℃
április 21. Konrád, Zelmira, Anzelm

Lehet a kertben is teleltetni a leandert?

Agrofórum Online

Ismerősöm azt javasolta, hogy próbáljam meg a leandert a kertben teleltetni. Valóban lehetséges lenne ez a megoldás? Bár enyhék a telek mostanában, és igen nagyok a növényeim, de nem tudom, hogy érdemes-e kockáztatni.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A leander egy mediterrán vidékről származó növényfajunk, mely a kisebb, éjszakai fagyot (kb. -5 fokos) képes átvészelni. Ennek ellenére viszont a nagyobb téli hideg, amikor már napközben is erős lehűlés tapasztalható, komoly kárt képes tenni a növényben, ezért is szokás a leander teleltetését többnyire fagymentes helyen elvégezni. Egyre több kertben találhatók meg azonban a leanderek nagyobb példányai, melyeket tulajdonosuk már nem szeretne, vagy nem is tud hely hiányában odabent teleltetni. A leanderek így akár kiültetve, vagy cserepükben is több helyen töltik már pihenő időszakukat a szabadban.

A kinti áttelelés sikerét több tényező is befolyásolja, de elsősorban az időjáráson múlik a növények károsodás nélküli áttelelése. Az elmúlt években nagyon nagy mínuszoktól hazánkban nem kellett tartanunk, így a növények védett helyen károsodás nélkül, kisebb odafigyeléssel, képesek voltak átvészelni a téli hideget.

Biztos áttelelése a növénynek kerti körülmények között tehát mindenképp a hőmérséklet alakulásától függ, így amennyiben arra lehetőségünk van, a hagyományos módon, pincében, garázsban, fagymentes világos helyen végezzük el a teleltetést!

Ha kint marad a leander, akkor fontos a megfelelő elhelyezés és a takarás

A cserépben, odakint telelő növényeket ajánlatos a teraszra, erkélyre, minél védettebb helyre a házfalhoz közel elhelyezni, ezzel a házból kiáramló meleggel is óvni a növényt. Fontos, hogy a gyökereit védjük a hidegtől, hiszen az edény közegét a fagy nagyon hamar átjárhatja, így ennek takarását feltétlenül végezzük el! Takarásra válasszunk bármely hőszigetelő anyagból, melyből a cserép alá is tegyünk, így a gyökerek alulról való megfázása is elkerülhető!

Óvjuk a leandert lehetőség szerint a csapadéktól is, hiszen lombjára fagyva, de a cserepébe jutva annak szétfagyását is okozhatja. A kiültetés esetében olyan helyet ajánlott választani, ahol sok napsütés éri, így déli fekvésű és a házfalhoz közeli elhelyezkedésű. A kiültetett leanderek tövi részét is takarjuk, azok gyökereit úgy óvjuk! A növény egészét is érdemes a fagytól védeni, ehhez olyan takaróanyagot, pl. agroszövetet szerezzünk be, mely a növény számára a levegő bejutását is lehetővé teszi, befülledése csak így kerülhető el!

Kiemelt kép: Pixabay

Hogyan védjük a fügét télen a hidegtől?

2023. október 20. 04:38

A füge teleltetésével, fagy elleni védelmével kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni. Hogyan védhetjük meg eredményesen a fügét télen a hidegtől?

Miként gondozzuk forróságban a muskátlit?

2024. augusztus 18. 04:39

Hogyan gondozzam a forróságban a muskátlit? Naponta már kétszer öntözöm, de ennek ellenére folyamatosan száradnak le a levelei és a virága is.

Mire figyeljünk, ha mocsári hibiszkuszt ültetünk a kertünkbe?

2024. szeptember 15. 04:38

Évek óta szeretnék mocsári hibiszkuszt ültetni a kertbe. Mire ügyeljek? Kell majd metszenem?

Fagyvédelem a gyümölcstermesztésben, I.

2024. április 11. 14:10

A XXI. században egyre gyakoribbá váló tavaszi fagyok jelentősen megkeserítik mind a gyümölcstermesztő vállalkozók, mind a hobbikertészek életét. Szerte a világon ez az abiotikus időjárási tényező okoz évjárattól függően több milliárd forintos károkat.