Lehet kapcsolat a platánfa legyengülése és a rajta élő cincérek között?

Agrofórum Online

10 éves platánfám törzsén szép, sárga csíkos, a képen látható cincérek élnek. A fa növekedése leállt, legyengült. Lehet kapcsolat a fa állapota és a cincérek között?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A beküldött képen az amerikai darázscincér (Neoclytus acuminatus, Callidium acuminatum) kifejlett alakja látható. Az amerikai darázscincér világszerte elterjedt bogár, Európába több hullámban behurcolt kártevő. Legutóbbi elterjesztése a dél- és kelet-balkáni országokból követhető nyomon. Legyengült és elhalt fákban élnek, növekednek lárvái.

A bogarak 8-15 mm nagyságúak, fejük, toruk és lábaik jellegzetes vörösbarna színűek. Kifejlődésükhöz általában 1, esetleg 2 év szükséges. A fakéregre rakott petékből kikelő lárvák berágják magukat a kéreg alá a fatestbe, azt rágják, járataikban növekednek. Általában május-július között rágják ki magukat a kifejlett cincérek, röpnyílásuk szabályos kerek lyuk. Napos, meleg időben megfigyelhetők a száradásnak induló ágakon, fatörzsön. Igen élénk mozgású bogarak, megzavarás esetég gyorsan menekülnek.

Amerikai darázscincér

Kifejezetten polifág kártevő, számos erdei fát, dísz- és gyümölcsfafajt képes megfertőzni. Leggyakrabban a következő, stressznek kitett, legyengült fafajokon telepedik meg, majd azok kiszáradását okozza: akác, eper, fűz, gyertyán, hárs, júdásfa, juhar, kőris, nyár, szil, tölgy, kivételesen lucfenyők, a gyümölcsfélék közül pedig dió, füge, körte, mogyoró, Prunus fajok, szelídgesztenye, szőlő. Díszcserjék közül a kecskerágót, loncféléket és a rózsát is megfertőzi.

Elterjedését, széthurcolását segíti, hogy a kitermelt, élettelen farönkökben, lárva alakban hosszú ideig életben fennmarad, a faanyag felhasználási helyére történő nagy távolságra szállítást is túléli. Új megtelepedési helyén, mivel a bogár jó repülő, életterét gyorsan és aktívan bővíti.

Amerikai darázscincér lárvája

Védekezés ellene elsősorban megelőző jellegű. Mivel a stressznek kitett (szárazság és erős napsütés) és legyengült fákon telepedik meg a cincér, a fa életerejét, vigorját fenn kell tartani, kertekben, parkokban szükség esetén nagy adagú, kiegészítő öntözéssel és tápanyagpótlással. Az elhalt ágakat, melyekben a lárvák fejlődnek, le kell vágni és meg kell semmisíteni még azelőtt, hogy a kifejlett cincérek kibújnának és szaporodnának. A bogarak észlelésekor a fakéreg felszínének rovarölő szeres kezelésével a lerakott petéket gyéríteni lehet. Az amerikai darázscincér feromonanyagát már azonosították, ez alapján feromoncsapdák kifejlesztése is várható.

Tehát elmondható, hogy igen, kapcsolat áll fenn a cincérek jelenléte és a fa gyengülése között. A fent leírtak alapján javaslom a fa ellátását.

Mitől sárgul a krumplim levele?

G. Csaba kérdése: Mitől sárgul a krumplim levele?

Mi károsítja a csodálatos ibolya leveleit?

2020. március 5. 05:37

J. Adél kérdése: Kertünkben rengeteg ibolya található. Több növényen is megfigyeltem, hogy a levelek bepödrődtek. Mi okozhatja a jelenséget?

Hogyan védekezhetünk a zöld vándorpoloska ellen?

2019. július 16. 06:43

B. Melinda kérdése: Zöld színű poloskák lepték el kiskertem növényeit. A zöld poloskák mellett fekete kisebb méretű fehéren pontozott hátú egyedeket is találtam. Mik lehetnek ezek és hogyan szabadulhatnék meg tőlük?

Miért nem csírázik ki soha az összes elvetett zöldségmag? Hogyan javítható a kelés aránya?

2023. január 28. 04:37

Magvetésre készülök, szeretném megtudni, hogy miért nem csírázik ki soha az összes elvetett zöldségmag? Előáztatással, előcsíráztatással javítható a kelés aránya?