Lehet januárban faápolási munkákat végezni?

Agrofórum Online

Az ünnepek alatt sok problémát találtam a gyümölcsfák törzsén, ágain, amit korábban nem vettem észre. Lehet-e a mostani megváltozott időben az elmaradt téli lemosó permetezést pótolni a fáknál? És a fasebek kezelését is veszély nélkül még elvégezhetem?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Sokan jártak Önhöz hasonlóan, a szabadidejükben a kertükben számos olyan fasebre, elhalásra bukkantak, amit korábban nem észleltek. Az évtizedes beidegződéseket a megváltozott időjárás felülírja: a tavaszihoz hasonló tartós időjárás januárban lehetővé teszi a tél végi kerti faápolási munkák mostani elvégzését.

Milyen munkák pótlása végezhető a tartósan fagymentes, és napi átlagosan 5-10 °C-os hőmérsékletnél?

A téli lemosó permetezésre az újabb gyakorlat két alkalmat javasol: egyet a tél beállta előtt, a másodikat pedig a fagyok végén, tavasz elején. A lemosó permetezésre olyan időszakot érdemes kiválasztani, amikor a nappali hőmérséklet a 10 Celsius-fokot eléri, napos, száraz az időjárás, és 2-3 napig nem várható eső, ami lemosná a permetlevet. Ha az őszi lemosó permetezés csak olajtartalmú szerrel történt, a második kezelésre gombaölő hatóanyagot is tartalmazó kombinált szert válasszunk! A permetlé készítésére langyos, 20 °C-os vizet használjunk, abban az oldódás gyorsabb és teljes, továbbá a permetlé kijuttatása után is jobban tapad.

A rákos sebeket el kell távolítani
A rákos sebeket el kell távolítani (Leucostoma)!

A gyümölcsfák kórokozóinak többsége a fertőzött fákon telel, ellenük kén + réz hatóanyagú permetezéssel lehet védekezni. A tartósan enyhe idő a kórokozókra is hat, kihozza őket az inaktív állapotukból. Ezt érdemes megelőzni. Az elmaradt tél eleji lemosó permetezés pótlására a következő napok alkalmasak lesznek, érdemes kihasználni! Áttelelő rovarok és kórokozók elleni együttes védekezésre a következő kombinált hatóanyagú növényvédő szerek használhatók:

– poliszulfidkén + paraffinolaj:              Nevikén,

– rézhidroxid + napraforgóolaj:            Vegesol R, Zöld Réz,

– rézoxiklorid + kén + paraffinolaj:      Olajos rézkén,

– rézhidroxid + kén + napraforgóolaj: Vegesol eReS, Zöld Rezes.

A fatörzsek, ágak sebeinek ápolására, kezelésére is alkalmas a mostani időjárás. Mivel a faszövetben élő kórokozók ellen – a betelepedésük után – gombaölő szerrel már nem lehet hatni, a beteg részeket egészséges farésszel együtt mielőbb érdemes levágni. Nehéz megadni a beteggel együtt levágandó egészségesnek látszó farész méretét. Ilyenkor a szemünkre és a józan eszünkre kell hagyatkozni: az egészséges faszövet metszési felülete egyszínű, világos, benne semmilyen elszíneződés nem fordulhat elő. A beteg rész alatt általában 20-30 cm egészséges fás rész eltávolítása célszerű. Amennyiben farontó gomba termőtestei is kifejlődtek a fákon, ennél nagyobb fás részt vágjunk le! A gombák a faszövetben gombafonállal terjednek, amiket szabad szemmel nem láthatunk, és a gombaképletektől messzire hatolnak, ez lehet 50-60 cm is.

Kajszifa törzsének sikertelen mentesítése
Kajszifa törzsének sikertelen mentesítése

A fák kezelésénél minden egyes fánál a vágóeszköz felületét (ollót, kést, fűrészt) fertőtleníteni kell, azok felületén valamennyi kórokozó terjeszthető! Amikor a visszavágott fasebnél a vágás alatti egészségesnek tekintett résznél a következő évben megjelenik a gomba termőteste, az két okra vezethető vissza: vagy már benne voltak, benne maradtak a gombafonalak, vagy fertőzött vágóeszközzel mi magunk vittük rá. A seb felületét azonnal fertőtleníteni kell, gomba és baktérium kórokozók ellen a réz hatóanyagú növényvédő szerek mind hatásosak. Felhasználhatók még felszíni fertőtlenítésre alkoholos oldat, hidrogén peroxidos, hypós oldat is. Megszikkadás után fasebkezelővel fedjük be a metszlapot, gyümölcsfáknál olajfestéket erre a célra ne alkalmazzunk!

Akinél a fatörzsek meszelése elmaradt, enyhe időben az is pótolható.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: a magas páratartalom kedvez a varasodás terjedésének

2023. május 17. 09:28

Május közepén egy sorozatos hullámból álló mediterrán légörvény nagy mennyiségű csapadékot hozott a Kárpát-medence fölé. A lehullott eső elsősorban a Dunántúl tájegységeit áztatta el, de kisebb mennyiség a keleti országrészre is jutott. Az aranyat érő májusi eső jól jött az intenzív növekedésű növények számára, de elősegíti a kórokozók terjedését is.

Milyen dréncsövet válasszunk a gyümölcsfa ültetésekor?

2022. december 5. 04:36

Faültetéshez (gyümölcsfa) melyik típusú perforált dréncsövet ajánlja? Milyen keresztmetszetű, milyen hosszúságú szükséges, geotextíliával burkolt legyen vagy nem, UV álló legyen vagy nem, hány db kell egy fához? Mennyi víz kell egy konténeres kis fának, mennyi időnként?

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés – 04.13.

2022. április 13. 10:05

Április második dekádjára az időjárás tavaszias arcát mutatja.

Az almamoly és keleti gyümölcsmoly elleni, új hatásmechanizmusú rovarölő szer: MADEX TWIN

2023. április 27. 16:18

Az almatermésűek legfontosabb kártevője a gyümölcsöket károsító 2- 3 nemzedékes almamoly és a 4 nemzedékes a keleti gyümölcsmoly.