Milyen gyümölcsfajokat ültethetünk ősszel? Mire figyeljünk?

Milyen gyümölcsfajokat ültethetünk ősszel? Mire figyeljünk?

Agrofórum Online

Ősszel vagy tavasszal érdemesebb inkább gyümölcsfákat telepíteni?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfajok ültetését két időpontban végezhetjük el, az egyik ősszel, októbertől a fagyokig, a másik kora tavasszal, február végétől a rügyfakadásig tart. Az átültetési stresszre a szabadgyökerű gyümölcsfák nagyon érzékenyen reagálnak. Az ültetésre a konténerben nevelt gyümölcs- és díszfák kisebb mértékben érzékenyek, így ezeket fagymentes időszakban egész évben ültethetjük, megfelelő vízpótlásuk mellett.

Vannak olyan gyümölcsfajok, amelyeket érdemes hagyományos módon ősszel kiültetni, de vannak olyanok is melyek ültetését ajánlatos inkább tavaszra hagyni. A kajszi, őszibarack, gesztenye, mandula és dió meglehetősen érzékenyek a téli időjárás viszontagságaira, így ajánlott őket inkább tavasszal beszerezni és ekkor már melegebb földbe ültetni. Ezek a fajok ugyanis vontatott gyökérfejlődésük miatt a talaj megfelelő nedvességtartalma ellenére is kiszáradhatnak. Gyakorlati tapasztalatok alapján őszi ültetés az almatermésűek és bogyós gyümölcsfajok esetében alkalmazható sikerrel.

A faiskolákban, árudákban lehetőségük van kiválasztani a megfelelő alanyra oltott fajtát. Ajánlatos megérdeklődni továbbá a fajta beporzási tulajdonságát, érési idejét és gyümölcsének sajátosságait is. A vásárlás után, amennyiben nem áll módunkban az ültetést rövid időn belül elvégeznünk, gondoskodnunk kell a csemeték ideiglenes tárolásáról, vermeléséről. Ülepedett talajon a gyökér nagyságának megfelelő méretű gödröt készítsünk. A talaj tápanyagtartalmának visszapótlása érdekében érett trágyát vagy komposztot is tehetünk a gödörbe.

A gyökérmetszés elvégzésekor a vastagabb és sérült részeket metsszük vissza és a csemetét pont olyan mélyre ültessük, mint ahogyan a faiskolában is volt. Ha a gödörben már a megfelelő irányban áll a fa, töltsük fel részlegeses földdel, majd tapossuk körbe és igazítsuk a csemeténket is még egyszer a végleges helyére, majd ezután jöhet a gödör teljes betemetése és a beöntözés.

Őszi telepítéskor a tövet kupacoljuk fel földdel, mely nem csak a fagy ellen véd, hanem a kiszáradástól is. A telepítés után az időjárás függvényében az öntözést ajánlatos időközönként elvégezni.

Hogyan lehetne Vranac szőlőfajtát telepíteni?

2023. július 26. 04:42

Vranak szőlőt szeretnénk telepíteni a balatoni házunk kertjébe, mert nagyon szeretjük ezt a bort, melyet montenegrói útjaink során ismertünk meg. Érdeklődni szeretnék, hogyan lehetne ezt a szőlőt telepíteni, lehetséges-e ilyen tövek beszerzése?

Mi okozza az alma keserűfoltosságát?

2019. augusztus 24. 09:36

K. Sándor kérdése: Azt szeretném kérdezni, hogy a képen látható almabetegség -keserűfoltosság - milyen növényvédelmi kezeléssel előzhető meg? Már több éve problémát jelent. Segítségét előre is köszönöm!

Mit tegyek, ha a kislányom evett a permetezett rukkolából?

2023. június 26. 04:36

Bepermeteztem a rukkolát Karate Zeon rovarölő szerrel délelőtt és délután 4 órakor a lányom evett belőle. Mi a teendőm?

Meddig várjunk a gyep utolsó nyírásával?

2023. november 19. 04:38

Meddig érdemes várni ősszel a gyep utolsó nyírásával? Válaszukat előre köszönöm!