Leperegnek a fenyő levelei, a törzsén kicsi, kerek lyukak vannak. Mi okozhatta ezeket a tüneteket?

Agrofórum Online

Az egyik fenyőnkről szeptembertől elkezdtek leperegni levelei, mostanra a megküldött képeken látható mértékű lett. A törzsén, kérgén kicsi, kerek, fúrásszerű lyukak vannak. Azt szeretném kérdezni mi okozhatta ezt, mik a fa további esélyei, ki kell-e vágni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A fán szúbogarak kártétele látható, azok élnek nagy számban a fatörzsben. Sok fenyőféle (faj) él házi kertekben, parkokban, mindegyiket kedvelik a szúbogarak. A lyukak alapján a szúbogár pontos azonosítása nem lehetséges, de nem is lényeges, mivel a szúbogarak életmódja hasonló.

A szúbogarak a legyengült fákat keresik meg, szaglásukkal érzékelik azokat. Tömeges betelepülésüket segíti, hogy a bogarak egymással kommunikálnak, értesítik társaikat a tápnövényről, odacsalogatják a többieket is. Vannak kéregszú bogarak, ezekre az jellemző, hogy járataikat, melyben élnek, nevelik utódaikat, közvetlenül a fakéreg alatt és a faszövet határán alakítják ki. Léteznek faszövetben élő szúbogarak is. Lényegében rejtetten élnek addig, amíg a kifejlődött bogarak ki nem rágják magukat a kéreg alól. Minden egyes kicsi, szabályos kör alakú röpnyílás egy-egy kikelt, kibújt bogarat jelez. A szúvak a fák vízszállító hálózatát károsítják rágásaikkal, nem tudja a növény a talajban talált vizet a lombjához szállítani, emiatt áll be a kiszáradás.

Szúbogarak okozta kiszáradás (fotó: a kérdező felvétele)

Az erdei- és feketefenyők kivételével (ezek a hosszú tűlevelű fajok) a hazai fenyők a hűvös, párás körülményeket kedvelik. A forró, 30 °C feletti tartós nyári melegben, és a vele párosuló száraz levegőn szenvednek, sínylődnek a fák. Mindezt tetőzi a száraz, vízhiányos talaj, ami az elmúlt két évre jellemző volt. Száraz levegőnél a fák sok vizet párologtatnak, a szokásosnál több vizet szívnak fel a talajból, ha az rendelkezésre áll.

A képen a három fenyő napnak erősen kitett helyen áll, a szélsőnek a lombját még a háztetőről visszaverődött hő is gyengítette. A sötét színű tetőcserép a hőt magába szívja, az összegyűjtött forró levegőt tovább sugározza a közvetlen közelében lévő, ráhajló ágakra. A fenyők talaja enyhén lejtős, a csapadék vize sem tud beszivárogni, leszalad, lefolyik a felszínén.

Szúbogár röpnyílások a fenyő törzsén (fotó: a kérdező felvétele)

A körülmények alapján a fenyő károsodását a talaj szárazsága, a forró nyári melegek, a tető hősugárzása mind elősegítette, ezek gyengítették a fát, és sajnos a szúbogarak betelepedtek abba.

A szúbogarak ellen csak megelőzéssel lehet védekezni: a fákat jó kondícióban kell tartani, a talajuknak nedvességét biztosítani kell, eső hiányában rendszeresen öntözni kell(ene). Míg a korábbi évtizedekben a természetes csapadék erre elegendő volt, az utóbbi évtized éghajlatváltozása miatt a fenyők életben tartásához öntözésük szükséges. A már megtelepedett szúbogarak ellen nem ismerünk hatékony védekezést, a fertőzött fát ki kell vágni, még tavasz előtt, hogy megakadályozza a bogarak továbbterjedését. A bogarak több kilométert is képesek repülni. A fertőzött fát ne tegyék félre tüzelési célra, abból a bogarak kimásznak, és új növényeket keresnek maguknak. A kertből szállítsák el vagy égessék el a helyszínen.

A kivágott fenyő helyett hazai flórához tartozó lombhullató fát javaslok ültetni, a lombhullatók mélyen gyökereznek, és ezért jobban „állják” a hazai klímát.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Az ízletes ribizli titka - Mit tegyünk, ha túl sok terem?

2022. július 1. 05:36

Az utóbbi időben rájár a rúd a bogyós gyümölcsökre, mert hol az időjárás a ludas a kevés csapadékkal, hol a kártevőktől való megmentésük nagy kihívás. De azt kell mondjam, hogy az elmúlt években megtanultunk ilyen kihívások mellett is bogyósokat termelni.

Így ültessük ki a cserepes fenyőt, ha vége az ünnepeknek!

2023. január 11. 05:36

A cserepes fenyő is hamarosan kikerül a lakásból, és van pár trükkje, hogy sikeresen begyökeresedjen a kertben!

Jól fejlődik a búza és a repce is a szárazság ellenére

2020. április 8. 10:17

Jelenleg a legnagyobb kihívás az öntözéshez szükséges infrastruktúra kiépítése: a következő 20 évben komoly fejlesztések várhatók ezen a területen.

Az ipari paradicsomtermesztés hazai és nemzetközi helyzete

2018. november 24. 12:36

Az írás az ipari paradicsom termesztésének globális helyzetével és a fontosabb termesztéstechnológiai elemek ismertetésével foglalkozik.