Fiatal (kapott) fügebokron nagyon szép termés ígérkezik, de megjelent a leveleken a füge levélrozsda. Mivel permetezhetem?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A füge (Ficus carica) kerti körülmények között való nevelése hazánkban is egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Kezdetben a fügét nevelő hobbikertészeknek nem kellett különösen nagy jelentőséget tulajdonítani növényvédelmi problémáinak, viszont az elmúlt időszakban, főként a behurcolt és széles körben elterjedt fügemoly miatt ez nagymértékben megváltozott.
A fügének egyébként számos betegsége van, mely közül több is képes jelentős károkat okozni. Nem minden faj van jelen hazánkban, de a legfontosabb fügebetegségek a következők: alternariás levélfoltosság, barna levélfoltosság, szürkepenészes rothadás, cerkospórás levélfoltosság és a rozsda. A füge rozsdás betegségét okozó kórokozójának jelenlétéről hazánkban nincs tudomásom.
Az Ön által küldött képen én nem látom sem a fügerozsda, sem más gombás betegség és kártevők jelenlétére utaló tipikus tüneteket sem. A rozsda esetében egyébként a leveleken apró, 1 mm körüli, mellékerek által határolt vörösbarna foltok sokasága fejlődik. A betegség következtében a levelek sárgulnak, és idő előtt lehullnak. A foltok hátoldalán pedig kicsit kiemelkedő, vörösbarna spóratelepek fejlődnek, az azokból kiszóródó spórák fertőzik tovább az újabb leveleket. A fügerozsda elleni védekezés azokban az országokban, ahol a betegség jelen van, a megelőzésen és a kémiai védekezésen alapul. A kórokozó a lehullott lombban át tud telelni, ezért azt összegyűjtik és megsemmisítik. A gombaölő szerek jó hatékonysággal csökkentik a betegség terjedésének mértékét.
A kémiai védekezés, mivel a kialakult tünetekért nem kórokozó tehető felelőssé, így felesleges eljárás lenne, illetve az nem is segítene. További probléma lenne a permetezéskor a szer kiválasztásnál az is, hogy hazánkban jelenleg sem kártevők sem pedig gombás megbetegedések ellen felhasználható készítmények nincsenek engedélyezve a füge esetében.
A kialakult sárgulást és a barnuló foltot valamely abiotikus tényező okozhatta, vagy ez akár a levél természetes öregedési folyamatának is betudható. A képen látható, hogy a tünet csak erre az egy levélre korlátozódik, ezért ennek hátterében jelentős élettani problémára sem kell gondolni.