Meddig fertőzi a tafrina az őszibarackfákat?

Agrofórum Online

Egy kérdéssel fordulok Önökhöz: meddig fertőzheti a tafrina az őszibarackfáimat?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A tafrina levélfodrosodás az őszibarack egyik legjelentősebb betegsége, mely már tavasszal súlyos lombveszteséget eredményezhet, emellett a fás részek és a gyümölcsök károsodását is okozhatja. A lombveszteség a fa kondíciójának romlását idézi elő, mely által a következő évi termésfejlődés is veszélybe kerülhet. A kórokozó viszonylag hosszú ideig képes a leveleket megfertőzni, erre kb. május elejéig kell számítani, addig, amíg a hőmérséklet el nem éri tartósan a 15-20 fokot.

A tünetek nagyon jellegzetesek, hiszen a beteg levelek besodródnak, ráncosodnak, sárgászöld és sárgásbarna, illetve később piros elszíneződésűek lesznek. A levelek mellett kevésbé tűnnek fel a hajtáson és vesszőkön kialakuló tünetek, melyek vastagodás és deformálódás formájában mutatkoznak meg. A gyümölcsök héján hólyagok keletkeznek a betegség nyomán, melyek eltérő színezetben jelenhetnek meg. A termések húsában pedig rothadás is bekövetkezhet a betegség hatására. A kórokozó fertőzése után hosszabb lappangási idővel is számolnunk kell, így a tünetek kb. csak két hét elteltével jelennek meg a fertőzés után.

A kórokozó elleni védekezésben nem tekinthető elegendőnek csak a tavaszi kémiai beavatkozások elvégzése, hiszen a metszés során a fertőzött fás részek eltávolításának, a réztartalmú készítménnyel végzett lemosó kezelés elvégzésének is nagy jelentősége van. A fertőzés bekövetkezésének kedvez a csapadékos és párás, emellett hűvös időjárás, mely minél tovább áll fenn, annál tovább kell számítanunk a fertőzésre. A kémiai védekezést már a levelek egérfüles állapotában érdemes megkezdeni, majd pirosbimbós állapotban, virágzás végén, valamint a terméskötődéskor ajánlott megismételni.

A készítmények közül kiskerti tulajdonosok számára is elérhető a felszívódó készítmények közül a Mavita 250 EC, valamint a Score 250 EC, melyek hosszabb hatástartammal rendelkeznek. A kontakt réz hatóanyagú készítményeket a levelek megjelenése után a perzselés veszélye miatt már nem ajánlott felhasználni. A fajták tafrinára való érzékenysége is eltérőnek tekinthető, ezáltal a telepítés előtt a fajtaválasztás során is érdemes ezt szem előtt tartanunk.

Kiemelt kép: Pixabay

Uniós oltalmat kapott a Budaörsi őszibarack

2021. április 19. 10:01

Az Európai Bizottság április 19-én oltalom alá vette a Budaörsi őszibarack elnevezést, ezzel 67-re emelkedett az uniós oltalomban részesült magyar földrajzi árujelzők száma. A földrajzi árujelzők használata komoly gazdasági előnyt jelent a termelők számára, hiszen jelentősen növeli a termék hozzáadott értékét.

Mitől szárad a barackfa hajtásvége?

2019. május 1. 08:53

B. Krisztina kérdése: Őszibarack fáimon száradó hajtásvégeket figyeltem meg. Lehetséges, hogy valami rovar okozta? Hogyan védekezzek?

Gyümölcsösültetvény-összeírás: tarolt az alma és a meggy - feljövőben a bodza

2018. május 29. 11:27

A felmérés közel 15 ezer gyümölcstermesztő gazdaság több mint 37 ezer ültetvényére terjedt ki.

A barackfák szenvedték el a legnagyobb fagykárt márciusban

2020. március 31. 08:47

A korai kajszibarack fajták már március közepére kivirágoztak, a fagyok idején már közel teljes virágzásban volt az összes kajszifajta, az őszibarackok virágzása 40-60 százalékosra tehető.