27℃ 14℃
június 21. Alajos, Leila

Mi okozhat daganatszerű kinövéseket az őszibarackfa gyökerein?

Agrofórum Online

Pár éve vásárolt őszibarackfám kiszáradt, kihúzva a talajból a gyökerein nagyobb méretű kitüremkedéseket, daganatszerű kinövéseket találtam. Mi okozta ezt?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Sajnos a leírt tünetek alapján az agrobaktériumos gyökérgolyvának (Agrobacterium tumefaciens) a jelenlétére lehet következtetni. Ez a baktériumfaj a gyökereken, illetve a gyökérnyaki részen egyaránt kisebb vagy nagyobb daganatok megjelenését idézi elő. Kezdetben ezek a daganatok puha állományúak, sárgás színezetűek, idővel pedig megkeményednek, elfásodnak és sötét színűvé, karfiolszerű képződménnyé válnak.

A baktérium egy polifág kórokozó, vagyis nagyon sok növényen előfordulhat, meglehetősen széles gazdanövénykörrel rendelkezik. A gyümölcsfák közül almatermésűeket, csonthéjasokat, málnát stb., de szőlőt, valamint számos dísznövényfajt és zöldségnövényt is károsíthat. A tünetek föld alatti részeken való megjelenése miatt gyakran csak a szenvedő növény az első tünet, melyet észreveszünk. A baktérium ugyanis gátolja – legrosszabb esetben teljesen le is állíthatja – a fák megfelelő víz- és tápanyagfelvételét, mely által levélsárgulás, lankadás, végezetül pedig a fa kiszáradása következik be.

A fertőzés forrása a talaj, ahol a golyvák több mint két évig is életképesek maradhatnak. A növénybe való bejutása a gyökerek sérülésein keresztül lehetséges. Hőmérséklet szempontjából terjedésüknek a 25-30 fok kedvez, és a növény jó tápanyagellátása mellett képesek a legerőteljesebben fejlődni. A talaj kiszáradására, valamint a közvetlen napfényre azonban rendkívül érzékeny a baktérium. Terjedése általában szaporítóanyaggal történik, mellyel a kis fák még a faiskolában megfertőződnek. A kialakult betegséget orvosolni nem lehet, ezért a favásárlás során nagy körültekintéssel kell lennünk, hiszen csak így előzhető meg terjedése. A kiásott beteg növény helyére legalább 3-4 évig ne ültessünk kétszikű növényt, azon ugyanis a baktérium továbbra is életképes maradhat. Az egyetlen megoldás az adott hely, fertőzött talaj szabadon hagyása, vagy a fa helyére egyszikű növény ültetése, mely által a kórokozó gazdanövény hiányában az évek során elpusztul.

Tafrinás levélfodrosodás: időszerű az őszibarack védelme

2025. március 26. 11:10

Gyakorlatilag már a napokban szükséges lehet a tafrinás levélfodrosodás elleni védekezés, mivel sok rügy végén már láthatóak a lomblevelek.

Járvány lehet a szőlőkben, az almát a varasodás veszélyezteti

2018. május 16. 13:49

A szőlő, a szeder, a mogyoró, az alma, a körte, a cseresznye, a meggy és a barack növényvédelméről.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (15. rész)

2020. január 29. 13:36

Az őszibarack fák „réme”, a tafrinás levélfodrosodás ebben a szezonban is több hullámban fenyegette a fákat, annak ellenére, hogy viszonylag kevesebb volt a csapadék, és korán kitavaszodott.

A barackfák szenvedték el a legnagyobb fagykárt márciusban

2020. március 31. 08:47

A korai kajszibarack fajták már március közepére kivirágoztak, a fagyok idején már közel teljes virágzásban volt az összes kajszifajta, az őszibarackok virágzása 40-60 százalékosra tehető.