Segítségüket kérném. A sárgarépa felszedésének mikor jön el az ideje? Meddig maradhat a répa a talajban?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A sárgarépa egy meglehetősen hosszú tenyészidővel rendelkező zöldségfajunk, de a választott fajták között akár jelentősebb különbségek is lehetnek erre vonatkozóan. A betakaríthatóság időpontja lehet akár a vetéstől számított 80, de 220 napra is, így ezt természetesen a vetés időpontja, de a termés felhasználásának célja is befolyásolja. A fogyasztási érettséget, a megfelelő időben történő vetéssel már akár nyár közepén el lehet érni, így ekkor már konyhánkba frissen kerülhet terméséből.
Augusztusban is csak azonnali felhasználási céllal ajánlatos a termésből kiásni. A későbbiekben viszont már tárolási szándékkal is szedhetjük a répát, erre az október és november hónap tekinthető ideálisnak, amikor a répatestek már elérték a fajtára jellemző méretet és színt. A lényeg az, hogy a répatestek még a fagyok beállta előtt kerüljenek ki a talajból, és gondoskodjunk azok megfelelő tárolásáról. A petrezselyem, illetve a cékla betakarítása is történjen meg még a fagyok beállta előtt, viszont a lombbal még rendelkező zeller a pár fokos mínuszokat képes sérülés nélkül átvészelni.
Tárolási alapszabályok
A betárolt zöldségnövények minőségének megőrzése kiváltképp fontos a felhasználhatóság és annak időtartama szempontjából. A kiásott gyökérzöldségeket minden esetben válogatni szükséges, csak az egészséges, rothadástól és betegségtől mentes terméseket szabad megőriznünk. Ezt a tisztítás során elég könnyen észre tudjuk venni, ugyanis a maradék talajdarabokat, gyökereket, leveleket is el kell távolítanunk. A tárolás során a legtöbb problémát a magas hőmérséklet és páratartalom okozza. A termések ugyanis a szüret után még tovább lélegeznek, így nem megfelelő körülmények között gyorsan végbemegy minőségi romlásuk.
A hőmérséklet legyen nulla fok felett, de lehetőleg 5 fok alatt. A páratartalmat ablakkal ellátott helyiségben tudjuk csak szellőztetéssel szabályozni. Alacsony páratartalom mellett fonnyadás, de magas páratartalom esetében pedig rothadás következik be, mely ugyanis kedvező a tárolás során fellépő betegségek megjelenésének és szaporodásának egyaránt. A tárolóban a zöldségek időnkénti átvizsgálása is kiemelten fontos, hiszen csak így lehet megelőzni a rothadás miatt kialakuló jelentős mértékű terméskárosodást.
Kiemelt kép: Pixabay