6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin

Meddig várjunk a gyep utolsó nyírásával?

Agrofórum Online

Meddig érdemes várni ősszel a gyep utolsó nyírásával? Válaszukat előre köszönöm!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyep télre való felkészítésének egyik fontos lépése többek között annak utolsó nyírása is. A gyep utolsó nyírásával hosszú ideig nem szabad várni, arra általában még az első fagyok beállta előtt érdemes sort keríteni. Az időjárás évenkénti változatosságából következően ennek pontos időbeli meghatározása nehéz lenne, de általában november végénél tovább nem ajánlatos ezzel várni. A fű hosszúságának beállítására is oda kell már figyelni. A fűnyírót úgy állítsuk be, hogy a fű hossza legalább 5 cm-es hosszúságú maradjon. Ez a hosszúság elegendő arra, hogy a fű a téli fényszegény időszakban is fotoszintetizáljon, így életben maradjon. Az ősz folyamán erre fokozatosan készülni is lehet, hiszen minden vágás során arra kell már figyelni, hogy a vágás magasságát kissé mindig növeljük.

A gyep áttelelését segítheti továbbá a tápanyagok megfelelő mennyiségű rendelkezésre állása is, ami azt jelenti, hogy már az ősz elején érdemes azt pótolni. Az időben kijutott tápanyagok a tél beállta előtt már a növények számára felvehető formában lesznek jelen a talajban. A tápelemek közül főként a kálium az, mely segít a stresszhatások átvészelésében, így a fagyok okozta lehűlés elviselésében is. Kifejezettem gyepek számára készített tápanyagok is beszerezhetők a kereskedelemben, melyek őszi kijuttatása ajánlott. Ezekre jellemző, hogy kálium mellett foszfort, illetve a szükséges mikroelemeket is tartalmazzák.

Az egész évben kellően ápolt, öntözött és nyírt gyep tavaszi szépsége a megfelelő télre való felkészítésen is múlik, melynek további részét képezi a gyepszellőztetés is. Ezt még az ősz folyamán elvégezhetjük, de tavasszal sem késtünk el vele, illetve akár a melegedő időjáráskor újra meg is ismételhetjük. A gyepszellőztetésre alkalmas időpont ősszel, még az utolsó nyírás előtt van. Ezzel a folyamattal az elhalt, sárguló részek távolíthatók el, valamint a tömörödött talaj lazításában is segítségünkre van, mellyel a fű növekedéséhez, jobb fejlődéséhez járulunk hozzá. Ne felejtkezzünk el a lehulló lombozat gyepről való eltávolításáról sem, valamint a kerti bútorok elhordása is szerepeljen listánkon, mellyel ugyanis a gyep kisárgulása, ritkulása, gombás betegségek kialakulása előzhető meg!

Jó állapotban teleltek át az őszi vetések

2018. április 17. 09:00

Az idei enyhe, általában hótakaró nélküli telet viszonylag jól átvészelték az őszi vetések.

Kedd hajnalban akár fagyhat is!

2019. április 15. 09:13

Derült, száraz időre számíthatunk. Fokozatosan csillapodik a légmozgás, reggel már inkább csak a keleti megyékben lehet élénk az északkeleti szél.

A rózsák átteleltetése cserépben és ágyásban

2022. december 2. 09:09

A törékeny rózsák különleges védelmet igényelnek a hideg hónapokban. Az alábbiakban megtudhatja, hogyan teleltetheti át sikeresen rózsáit az ágyásokban és a cserepekben.

Mely tavi növények igényelnek teleltetést?

2023. november 15. 04:37

Egy kérdésem lenne Önök felé, így a tél közeledtével. Mely tavi növények igényelnek teleltetést a kerti tavak esetében?