6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin

Meg kell metszeni tavaszi ültetés előtt a fák gyökerét?

Agrofórum Online

Kérem segítségüket! Meg kell metszeni tavaszi ültetés előtt a fák gyökerét? Mire ügyeljünk még az ültetés során?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfajok közül a csonthéjasok, valamint a fatermetű héjasok (dió, gesztenye) ültetése javasolható tavasszal, hiszen e fajokra jellemző, hogy őszi ültetésük esetében gyökérképződésük meglehetősen vontatott. A nem megfelelő gyökérnövekedés pedig a fák gyors kiszáradásához is vezethet. A gyökérmetszés a kis fák elültetése előtt elvégzendő teendők közé tartozik. Ez nem jelent mást, mint a sérült gyökerek eltávolítását és a gyökérvégek gyenge visszametszését. Ezt azért is fontos elvégezni, mert az új és sima metszfelületeken jobb lesz a kalluszképződés, ezáltal az új gyökérkezdemények képződését tudjuk elősegíteni.

A metszést úgy érdemes elvégezni, hogy a sebfelületek a talaj felé nézzenek. Konténeres növények vásárlása esetén általában a gyökérzet az edény fala mellett körkörösen fut, melynek gyökeresedését legjobban úgy segíthetjük elő, hogy a gyökerekkel átszőtt földlabdáját függőlegesen 3-4 helyen behasogatjuk éles késsel vagy metszőollóval.

A tavaszi gyümölcsfaültetés időszaka az időjárás és a talaj állapotától függően kb. február végétől a rügypattanás kezdetéig tart. Az ültetéssel ne várjuk meg a rügypattanás időszakát, hiszen a későn ültetett csemeték gyökeresedése már kisebb valószínűséggel fog megtörténni. Az ültetéskor ügyeljünk arra, hogy a fák olyan mélyre kerüljenek a talajba, mint ahogy a faiskolában is voltak. A fát úgy helyezzük el a gödörben, hogy az oltási helye a széliránnyal szembe nézzen, ezzel előzve meg a nemes rész szél által kiváltott letörését.

A tavaszi telepítések esetében kiemelt jelentősége van a fák beöntözésének, egyedenként legalább 10-20 liter vízmennyiség kijuttatása ajánlatos. Az ültetés befejeztével ne felejtkezzünk meg a tövek kitányérozásáról sem. Ültetés után az oltványt érdemes visszavágni (koronába metszeni) attól függően, hogy milyen koronaformát tervezünk. Az oltvány visszavágása nemcsak a csemete megerősítése céljából lehet hasznos, hanem azért is, mert az alsóbb állású rügyek csak később fakadnak.

Miért fejlődik néhány szőlőhajtás nagyon erőtlenül?

2019. június 27. 10:47

K. Szabolcs kérdése: Szőlőültetvényemben több tőkén is gyengén fejlődő hajtásokat vettem észre. Mi okozhatja a problémát?

Teleltetésre fel! II. rész – a citrusfélék, a leander, a sétányrózsa, a kefevirág és az angyaltrombita megfelelő téli védelme

2019. november 28. 05:36

Mik a pontos teendők fagyérzékeny növényeink megfelelő téli védelmének biztosításában? Hogyan oldjuk meg a leander, a sétányrózsa, a kefevirág, az angyaltrombita és a citrusfélék teleltetését?

Mikor metsszük meg a gyümölcsfákat, bokrokat? Mit metsszünk ősszel?

2021. szeptember 24. 12:59

A bogyós gyümölcsöket általánosságban nyár végén vagy ősszel szoktuk metszeni. Optimális időszak a málna metszésére közvetlenül az érés befejezése után van, ekkor először a letermett vesszőket, majd pedig a beteg, sérült, gyengén fejlett részeket távolítsuk el.

Mire figyeljünk, ha mocsári hibiszkuszt ültetünk a kertünkbe?

2024. szeptember 15. 04:38

Évek óta szeretnék mocsári hibiszkuszt ültetni a kertbe. Mire ügyeljek? Kell majd metszenem?