Megmenthető még a barnuló levelű kamélia?

Agrofórum Online

Fiatal, cserépben tartott kaméliám levelei (elsőként az idősebb levelek, de most már - kb. 4-5 hét után - az új levelek is) barnulni kezdtek, a levelek széleitől befelé. Először enyhén kifakul az érintett levél széle, majd bebarnul, végül olyan lesz, mintha elszáradt volna. Lassan, de szisztematikusan terjed, már csak néhány egészségesnek tűnő levele van, illetve rengeteg új rügy/hajtáskezdemény. Vajon mi lehet ez, és tehetek-e még valamit, hogy megmentsem? Úgy gondolom, megfelelő földben van, és megfelelő fényviszonyok között. A képeken a különböző stádiumok láthatók. Köszönöm, ha tudnak tanácsot adni.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A kamélia egy rendkívül érzékeny növényfaj, gondozása és tartása során egyaránt sok figyelmet igényel, így nevelésekor tehát néhány igényét feltétlenül szem előtt kell tartanunk. Legjobban világos és árnyékos helyeken fejlődnek, még nagyobb fák alatt is. A növények jól érzik magukat továbbá cserépben, akár napos teraszokon és erkélyeken, nyáron viszont jó vízellátás mellett kicsit több napot is elviselnek. A jó megvilágítottság feltétele annak, hogy a kaméliák sok új virágbimbót hozzanak, de a tűző naptól azért óvjuk, hiszen levelein barnulás, perzselés, súlyosabb esetben a teljes levéllemez pusztulása, valamint annak megégése is bekövetkezhet.

Talaj szempontjából a kereskedelemben kapható, rododendronok számára alkalmas talaj megfelelő a kaméliának is, hiszen az kisebb mennyiségű meszet tartalmaz és ennek megfelelően a pH-értéke is alacsonyabb. Ez azt is jelenti továbbá, hogy a kamélia öntözésére a legmegfelelőbb az esővíz. Az öntözéskor arra ügyeljünk, hogy gyökérlabdája mindig legyen enyhén nedves, de a pangó vizet kerüljük tartása során, annak elvezetéséről gondoskodjunk, hiszen ennek hiányában gyökerei gyorsan pusztulásnak indulhatnak. A páratartalmat is érdemes lehet növelni, akár még a teraszon is némi permetezéssel, hiszen egyedei jobban kedvelik a párásabb körülményeket.

Barnul a kamélia levele (fotó: a kérdező felvétele)

A probléma leírása alapján, mely a képeken nem teljes mértékben látható, tápanyaghiányra lehet következtetni. A levélszáradás, amennyiben a hajtás középső és alsó leveleinek szélén indul sárgulás formájában a főér vonaláig, káliumhiányra utal. A káliumhiány a levelek sárgulása után ugyanis a levélszél megbarnulását, bepödrődését okozza, valamint az elhalt foltokon a levéllemez kitöredezhet.

A kaméliák megfelelő trágyázása fontos feladat, melynek a kereskedelemben kapható műtrágyák meg is felelnek. Érdemes inkább tavasszal hosszú hatástartamú és lassabban oldódó műtrágyát alkalmazni, mely idővel feloldódik és több hónapig ellátja a kaméliát minden szükséges tápanyaggal. Alternatív megoldásként tavasztól kb. október-novemberig két-háromhetente az öntözővizébe kevert tápoldat is adható.

Kiemelt fotó: a kérdező felvétele

„Drágán termelni és rosszul nősülni mindenki tud”….

2022. január 14. 08:31

Az áremelkedésekkel a nyersanyag ciklusok lökéshullámai elérték a mezőgazdaságot is. Ráadásul a globális ellátási láncok akadozása a hullámzást csak fokozza.

Több pénzt akar keresni? Akkor ideje, hogy megtanulja az őszi búza és repce hatékony tavaszi N-fejtrágyázását! Elmondjuk, hogyan!

2024. március 15. 16:10

Tavasszal a vegetáció megindulásakor a legfontosabb feladat az őszi búza és a repce nitrogén fejtrágyázásának megtervezése. Ilyenkor gyakran találkozhatunk nitrogénhiányos állománnyal, különösen, ha már ősszel sem kapott elegendő nitrogént a növény.

Napraforgó tápanyag-ellátási sajátosságok

2018. március 16. 06:58

A YaraMila műtrágyákban olyan kiegyensúlyozott nitrogénforrást találunk, amely ammonium és nitrát alapú nitrogént tartalmaz.

Intenzív és sikeres szójatermesztés Yara technológiával

2019. május 10. 10:40

A szójatermesztés költségszerkezetében 40%-ot tesz ki az inputanyagoké (kb. 15%-kal alacsonyabb, mint a kukorica esetében), és ebből 15-20%-ot a műtrágyára fordított összeg.