Cserépben élő aloé növényemet kitettem a szabadba, levelei elbarnultak. Valamit nagyon elrontottam. Megmenthetem még?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Több száz Aloe növényfaj él a világon, a legismertebb közülük az orvosi aloé (Aloe vera barbadensis), ami gyógyító hatása miatt terjedt el és vált közismertté. Leveleinek kocsonyás géltartalmát égési sebekre, bőrgyógyászati és többek között emésztési betegségekre is alkalmazzák. Mellette dekoratív szobai növény is, amit hazai klímánkon késő tavasztól őszig szabadban is nevelhetünk. Pozsgás, lándzsa alakú levelekkel rendelkezik, lassan növő virág, a gyógyítási célra letört levelei helyett hamar új leveleket fejleszt.
Igénytelen, kevés gondozással beéri, ezért szokták javasolni kezdő kertészkedők részére tartását. Valamennyi pozsgás növény kis vízigényű, ritkán kell öntözni, a növény takarékosan használja fel a számára kijuttatott vizet. Az aloét tavasztól őszig, a növekedési időszakában kell öntözni. Öntözések között meg kell várni a földjének részleges kiszáradását. Amennyiben a talaj hosszú ideig marad teljesen kiszáradt állapotban, levelei összezsugorodnak, károsodnak. Ezt az állapotot kerülni érdemes. Télen a növény nyugalmi állapotában vízpótlási igénye minimális.
Természetes élőhelyén bőséges napfényben és meleg körülmények között él. Lakásban nevelésénél is kifejezetten fényigényes, bár a közvetlen napfény károsíthatja leveleit. Talajának tápanyagigénye csekély.
Téli fényszegény hónapokban jellemző, hogy a megszokásból végzett öntözés miatt az Aloe vera növények kissé megnyúlnak, leveleik a szokásosnál hosszabbak, vékonyabbak lesznek, szövetük laza, erőtlen, gyakran emiatt elhajlók lehetnek. Ez az élettani elváltozás szinte az egyedüli probléma, ami tartásakor fel szokott lépni.
Cserépben nevelt aloét laza, vizet könnyen áteresztő talajban javasolt nevelni, a cserép alján a felesleges víz kifolyásának lehetőségét biztosítva. Bár esztétikailag előnyösek a kaspók növények tartására, a gyökérlevegőzés gátlása, valamint a pangó víz lehetősége miatt a kis vízigényű növényeknél növénypusztulást okozhatnak, ezért nem ajánlott. Ha mégis ragaszkodnak a kaspó használatához, minden öntözés után 20-30 perc múlva a cserép kivételével ellenőrizni szükséges a kaspó aljában felgyülemlett víz jelenlétét, annak kiürítését el kell végezni. Hasznos módszer, ha a cserép alját 2-3 cm magas kavicsokra helyezik, így az alulról történő levegőzés és az összefolyt víz elpárolgása biztosítva lesz.
Szobában nevelt növények szoktatás nélkül kihelyezve a szabadba a képen is látható károsodást szenvedhetnek, ez különösen súlyos lehet napos, meleg kinti időjárás esetén. Az elmúlt időszakra kora nyári időjárás volt jellemző április közepe ellenére, évszázados melegrekordokat jegyeztek fel. A benti és kinti körülmények közötti nagy változást az aloé levelei nem bírták elviselni, a Nap UV sugarai megégették a láthatóan megnyúlt, laza szövetű leveleket.
Kétségtelen, a növény károsodott, de nem pusztult el, meg fog újulni. Remélem azóta a virágot visszavitte védett helyére, az éjszakai 5 °C alatti hőmérséklet is károsítja az aloé növényeket. Legyen türelmes, és várja meg a májusban állandósuló fagymentes időjárást, és akkor helyezze ki őszig az aloé virágot! 8-10 napos szoktatás előzze meg a végleges kinti elhelyezését, ezalatt ne érje 11-15 óra között tűző napsugárzás!
Kiemelt kép: a kérdező felvétele