36℃ 21℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal

Megmetszhetem télen a sövényeket, bokrokat?

Agrofórum Online

Nem szeretnék hibát elkövetni a csodás kerti bokraimnál, ezért fordulok Önökhöz tanácsért. Vághatom-e télen a sövényeket, bokrokat?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A díszfákat, cserjéket és bokrokat a téli időszakban nem, hanem a téli időszak vége felé érdemes metszeni. Ugyancsak ez vonatkozik a sövényekre is, melyek első nyírását februárnál hamarabb nem érdemes elkezdeni. A korán, tavasszal, tél végén virágzó bokrok esetében azonban a virágzási időszak végét meg kell várni, majd csak azután végezni el metszésüket. A tavasz közeledtével a metszés folyamán már jól láthatók az esetlegesen kialakult téli fagykárok is, amit a metszéssel tudunk orvosolni. Továbbá ebben az időszakban már nem kell tartanunk a fás részek erős fagyok általi sérülésétől, visszafagyásától sem.

A gyümölcsfákkal ellentétben a dísznövényeknél a metszéssel nem az a célunk, hogy termésük jó minőségű és nagy mennyiségű legyen, hanem az, hogy díszítőértéküket fenntartsuk. Ez azt jelenti, hogy formájukat alakítjuk, a növények egészségének megőrzését segítjük elő. Erős metszésre csak ritka esetben van szükség a dísznövényeknél, általában kisebb mértékű beavatkozás is elegendő a kívánt koronaforma fenntartásához.

A díszcserjéknél főként ifjítás céljából szükséges beavatkozást végezni, hiszen növekedésük egy bizonyos méret és életkor elérése után megáll. Ebből következik, hogy idősebb részei fokozatosan elöregednek, elhalnak, helyettük pedig új hajtások képződnek. A metszés során első körben a beteg, sérült, elhalt és befelé növő, ezáltal koronát sűrítő részeket ajánlatos eltávolítani. Az olyan bokrok esetében, melyek fás részei a talajra hajlanak, erősen elfekszenek, fényhiány miatt idővel felkopaszodnának, így ezeket is érdemes kimetszeni.

A felesleges részek eltávolítása után következhet az ifjítás, vagyis az idősebb koronarészek eltávolítása, melyeket a tőhöz közeli vesszők, illetve ágak meghagyásával lehet kiváltani. A felkopaszodott, kevesebb hajtással, vesszővel rendelkező bokrokat is lehet fiatalítani, viszont ez több évig is eltarthat. A felkopaszodott növények esetében a vesszőket érdemes mérsékelten, kb. egyharmadára visszametszeni. A metszés hatására pár éven belül alvórügyek kihajtása, majd pedig az új hajtások kifejlődése is megtörténik. Az új hajtások kellő erősségének és hosszúságának elérése után már az elöregedett részek lemetszése is megtörténhet.

Kiemelt kép: Pixabay

Ficus ginseng: bonsait kaptam, mi tévő legyek?

2022. szeptember 22. 06:38

A bonsaiok hagyománya a messzi Japánból ered, ahol ezeket a különleges megjelenésű növényeket már kétezer évvel ezelőtt is nevelgették a mesterek.

Mi okozza a körtefák hajtásvégeinek elhalását és barnulását?

2023. május 11. 04:36

Kérem válaszukat: Mi okozza a körtefák hajtásvégeinek elhalását és barnulását?

A hortenzia és kékítése

2021. július 11. 16:59

Nézzük is sorra a leggyakoribb kérdéseket, melyek mostanában rendre felmerültek a hortenziával kapcsolatban.

Lehet ifjítani az idős diófát?

2023. december 4. 04:38

Lehet-e még ifjítani az idős diófát? Válaszukat előre is köszönöm!