Megszabadulhatunk valahogy az apró szuláktól?

Agrofórum Online

Kertünk egy részén erősen szaporodik egy kúszónövény, ami szó szerint szinte megfojtja és elnyomja a körülötte lévő növényeket, és nemcsak a talajon, hanem minden létező nagyobb növényre is feltekeredik, amire csak tud. Sikerült kideríteni, hogy a neve apró szulák, nem tudunk tőle megszabadulni. A területet kora tavasszal felkapáltuk, kigyomláltuk az egészet, amit értünk, a föld át lett forgatva, és semmi sem használt, sem a gyomlálás, sem a gyomirtózás. Tudnak valami hatékony eljárást ajánlani?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Az apró szulák, szulák, folyondárfű neveken is ismert gyomnövény (Convolvulus arvensis) lágyszárú, évelő, Európában is honos, elterjedt gyomnövény, mely kertekben, ruderális helyeken és szántóföldi területeken is gyakori.

Nehezen kezelhető, ellenálló gyomféle, elnyomja és megfojtja a termesztett növényeket, és mindemellett a burgonyaféléket is fertőző vírusoknak, fitoplazmának is gazdanövénye, így azoknak a fennmaradását, szaporodását segíti.

Az apró szulákra jellemző, hogy elfekvő, kúszó szárral rendelkezik, ha talál valami álló másik növényt, vagy tárgyat, arra azonnal rátekeredik, támasztéknak használja, rácsavarodva nő a napfény felé. Virágai tölcsér alakúak, fehéres színűek, virágzása májustól októberig folyamatos. Magjai augusztustól érnek be, csíraképességüket a talajban több évtizedig is megtartják.

Apró szulák virágzó hajtása magtokokkal
Apró szulák virágzó hajtása magtokokkal (fotó: Dr. Némethy Zsuzsanna)

Gyökérzete kiterjedt, erős, abban rejlik ereje, és a legyőzhetetlensége. Karógyökere több méterre is lehatol, terjedésében a tarackjai (azaz föld alatti, rügyekben gazdag, közel vízszintesen futó gyökértarackjai) játszanak szerepet. Néhány cm-es tarackjából már regenerálódik, új növényt képes fejleszteni. Egy adott területen felszaporodása, terjedése elsősorban tarackjai segítségével, vegetatív úton történik.

A leírtak alapján belátható, hogy az apró szulák irtása kapálással, a gyökérzet kihúzásával nem hoz eredményt, mivel a mélyre lenyúló gyökerei érintetlenül maradnak, és a gyökértarackjai darabolásával a kívánt céllal ellentétes hatást érünk el, terjedését, szaporítását segítjük elő.

Aprószulák dúsan elágazó gyökértarackkal
Apró szulák dúsan elágazó gyökértarackkal

Védekezési taktika alapvetően kétféle

  • Vegyszermentes megoldásként bevált módszer a szulák gyökérzetének gyengítése a növény teljes takarásával. A szulákkal fertőzött területet hónapokra fényt át nem eresztő anyaggal, kartonpapírral, és fekete fóliával (kettőt együtt) be kell fedni, és gondoskodni arról, hogy a takaró ne mozduljon el róla. Fény hiányában a szulák zöld hajtásai elsárgulnak, elhalnak, és nem készítenek tápanyagot a növény számára, így a talajban lévő gyökérzete legyengül, idővel elhal. Több hónapig tartó folyamat, ki kell várni, új kert kialakításánál ez járható út, már az építkezés elején el kell indítani.
  • A szuláknövény hatékonyan irtható a glifozát hatóanyagú gyomirtókkal. A glifozátok a növényekbe leveleken keresztül szívódnak fel. Minden zöld növényt károsítanak, aminek leveleire rákerülnek, tehát nem szelektív hatásúak. Mivel a szuláknövények nyár végén tartalékolják el tápanyagaikat a gyökereikben, és a levelekben készített tápanyagokat ilyenkor szállítják le oda, azokkal együtt a glifozát gyomirtó szer is oda kerül, olyan helyekre is, amit más módon nem lehetne elérni. A vegyszer szállítása hosszú, hetekig tartó folyamat, türelmesen ki kell várni hatásának kifejlődését. A kezeléshez fiatal, 15-20 cm-es hajtások a megfelelőek, virággal, magokkal teli szárak esetén vissza kell vágni azokat, és majd az új hajtások megfelelő méreténél kivitelezni azt.

    A glifozát hatóanyagú gyomirtó szerek veszélyes, mérgező anyagok, a talajon keresztül nem szívódnak fel, ezért kerülni kell, hogy talajra kerüljenek, tehát nem szabad vele a talajra permetezni. Kertekben körültekintéssel, precíz alkalmazással viszont biztonsággal felhasználhatók: különösen olyan esetekben érdemes gondolkodni alkalmazásán, amikor elszórva, más növények között nő a szulák 1-1 példánya, és a mellette lévő évelő növény miatt más módszer nem jöhet szóba. Ilyenkor csak a szuláktő leveleit elég kezelni, elsősorban ecseteléssel, így elkerülhető a szomszédos növény károsodása és a talaj szennyeződése.

November végi helyzetjelentés a gabonavetésekből

2021. november 26. 13:37

A legnagyobb problémát jelenleg azoknak a gyomnövényeknek a kelése okozza, amelyeket egész télen ott fogunk látni a búza- és árpatáblákban.

A nyárutói gyomok által okozott termésveszteség őszi káposztarepcében

2019. szeptember 10. 11:48

A címben szereplő érdekes kijelentésre, kérdésre sokan legyintenek, mivel azt gondolják és vélik, hogy a nyári gyomokat majd az első fagyok elintézik, és nem okoznak gondot. A probléma azonban ennél összetettebb. A szerző által elvégzett vizsgálatok eredményei azt igazolják, hogy igenis foglalkozni kell ezzel a kérdéssel.

A gyomnövények elleni hatékony védelem kulcsfontosságú a termésbiztonság eléréséhez

2024. április 17. 11:10

A kultúrnövények terméshozamát és a termés minőségét jelentősen meghatározza a gyomnövények elleni védekezés eredményessége.

Ismerjük fel a gyomnövényeket már pár leveles korukban V. rész – T4-es életformájú kétszikű gyomnövények

2018. szeptember 27. 06:02

Hátravan még a java – mondhatnánk a hazánkban előforduló gyomnövények közül a nyárutói egyéves kétszikűek felvezetésekor. Ebből az életformacsoportból kerül ki ugyanis a legtöbb, jelentős kárral fenyegető veszélyes gyomnövény.