17℃ 3℃
április 11. Leó, Szaniszló, Glória

Mely dísznövényeket kell már októberben telelőbe vinni?

Agrofórum Online

Szeretném tanácsukat kérni abban, hogy melyik dísznövényeket kell már októberben telelőbe vinni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

Kertjeinkben található dísznövényeink sem egyformán reagálnak a hideg időjárásra, ami azt jelenti, hogy teleltetésüket nem időponthoz, hanem a hőmérséklet alakulásához, az előrejelzésekhez kell időzítenünk. Októberben az éjszakák során már egyre nagyobb mértékű lehűlésekre kell számítanunk, viszont napközben akár kellemes meleg is érheti növényeinket. Első körben azoknak a növényeknek kell már odabent helyet kerítenünk, melyeket szobanövényként, fűtött körülmények között nevelünk a téli időszakban is.

A kínai hibiszkuszt pl. már a 10 fok alatti hőmérséklet megviseli, így szobáinkba való behordása már október elején indokolt lehet. A nyár folyamán kint elhelyezett szobafenyő számára a 10 fok alatti hőmérséklet már nem kedvez, de a ciklámen, hideg körülményeket kedvelő növényfaj lévén még továbbra is jól érzi magát kertjeinkben. 

A muskátlik védettebb fekvésben odakint akár még a nulla fok körüli hőmérsékletet is képesek átvészelni, a citrusfélék pl. 5 fok körüli hőmérsékletig, míg az angyaltrombita 8 fokig érzi magát megfelelően kertünkben.

Hibiszkusz a kertben
A kínai hibiszkuszt már a 10 fok alatti hőmérséklet megviseli (fotó: Pixabay)

A leanderek akár a kisebb mínuszokat is átvészelik, így sokan már nem is foglalkoznak teleltetésre való behordásukkal. A kiültetett példányainak legalább tövi részét érdemes takarni, az ültetést déli fekvésbe elvégezni, így óvva meg attól, hogy túlzottan sok hideg érje. A cserepes leandereket is ajánlott a tövi részüknél, cserepükkel együtt takarni, szélvédett helyre, a házhoz minél közelebb rakni.

Jól látható tehát, hogy a teleltetést az adott növényfaj igényeihez mérten, meghatározott időben kell elvégezni, ugyanis megfázásuk által gyengülhetnek, fagy hatására pedig akár súlyos károsodást is szenvedhetnek.

A telelés helyét is az alapján válasszuk meg, milyen igényei vannak a növénynek. A citrusfélék, szobafenyő számára a 10 fok körüli hőmérséklet tekinthető optimálisnak, míg a muskátlik és a leanderek ennél alacsonyabb hőmérsékleten, akár 5 fokos környezetben is jól érzik magukat. A behordás előtt a növények egészségéről is ajánlatos meggyőződni, a betegségek és kártevők terjedését ezzel megelőzni. A tél folyamán mérsékelt öntözéssel tartsuk fent a talaj nedvességét, a tápoldatozást szüneteltessük viszont a tavaszi időszak beköszöntéig!

Kiemelt kép: Pixabay

Kaméleonvirág, aminek halíze van

2022. november 5. 09:38

Először is fontos tisztázni, hogy a kaméleonvirág nem szobanövény, hanem egy évelő kerti növény. Kiváló talajtakaró lehet belőle, ha szereti a helyét.

Mely csigafajok nem tesznek kárt a kertünkben?

2018. május 4. 05:00

Nagy robajjal érkezett idén a meleg tavasz. Számítanunk kell kertünkben számos kártevő megjelenésére, így a csigákra is – nem árt felkészülni a védekezésre ellenük.

Ház, táj blog Képgaléria

Mitől színeződtek el a pluméria levelei?

2023. október 17. 04:40

Magaságyásban nevelt Plumeria növényem levelei furcsán elszínesedtek, fehéres színük lett. Meg lehet állapítani, hogy mi történt vele, megmenthető még?

Mitől penészes a mahónia?

2019. március 23. 05:38

K. Attila kérdése: Irodaházunk előtt konténerben nevelt mahónia bokrokon fehér penészes bevonat jelent meg február végén. Nagyon feltűnő. Mi okozhatta?