Kezdő kertészkedő vagyok, ezért fordulok Önökhöz egy kérdéssel. Mely zöldségfajok azok, melyek magjából érdemes, szükséges előzetesen palántát nevelni?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A melegigényes és hosszú tenyészidejű zöldségfajok magjaiból, mint pl. a paradicsom, paprika, padlizsán, görögdinnye és sárgadinnye, minden esetben érdemes palántát nevelni, hiszen ezzel fejlődésük gyorsítható, termésérésük előbbre is hozható. E fajok helyrevetéssel csakugyan szaporíthatók lennének, így viszont terméseiket csak késő nyáron tudnák leghamarabb szüretelni. Vannak olyan fajok, melyek esetében a helyrevetés és a palántanevelés egyaránt bevált szokás, ilyen pl. az uborka, cukkini, karalábé, brokkoli, karfiol, kelkáposzta, saláta stb. A hidegebb körülmények között is jól fejlődő, rövidebb tenyészidejű zöldségfajokat minden esetben állandó helyre vetéssel szaporítjuk, mint pl. a gyökérzöldségek, retek, borsó, bab, hagymafélék.
A palántanevelést nem érdemes túl hamar megkezdeni, de ne is késsünk el vele, hiszen mind a túlöregedett, mind pedig a túl fiatal palánták negatívan hatnak a növények későbbi fejlődésére, termésérlelésére. A paprika és paradicsom magjából általában 8-10 hét alatt lehet kiültetés alkalmas palántát nevelni, így február végén, március elején kell magjaikat elvetni. Ebben az esetben kb. május elején, közepén az életerős növények kiültetése elvégezhető. Az uborka és dinnyefélék magjaiból általában 4-6 hét alatt nevelhetők fel a palánták, így május közepi kiültetéssel számolva leghamarabb március végén kezdjük magvetésüket. A káposztaféléknek, így a karalábénak is rövidebb időtartam, kb. hat hét is elegendő a felneveléshez, így március elején magjait elvetve, április közepére kiültethető palántákat kapunk.
A zöldségnövények mellett az egynyári dísznövények magjaiból egyaránt ajánlatos palántát nevelni, ezzel ugyanis virágzásuk előbbre hozható, így díszítő értékük is hamarabb élvezhető. A petúnia, kúpvirág, paprikavirág, tátika és a büdöskék magjaiból viszonylag könnyen nevelhetők palánták, február végi március eleji vetéssel májusra mutatós növénnyé fejlődnek. A dísznapraforgó, rézvirág, porcsinrózsa magjait akár állandó helyre is vethetjük, viszont korábbi virágzásukhoz március végén vessük magjaikat palántanevelés céljából.
Kiemelt kép: Pixabay