Mennyi vizet igényelnek a paprika- és paradicsompalánták?

Agrofórum Online

Mennyi vizet igényelnek a kertbe ültetett paprika- és paradicsompalánták? Válaszukat nagyon várom!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A kertbe ültetett zöldségpalánták ápolása nemcsak kapálásból és gyomlálásból áll, sok időt kell öntözésükre és emellett tápoldatozásukra is fordítani. A legjobb minden kertészkedő számára az lenne, ha elegendő és rendszeres csapadék hullna kertjeinkbe, ezzel jelentős időt és fáradtságot lehetne megspórolni. A kis kiültetett növényeknek azonban a legritkább esetben mondható csak elegendőnek a csapadék mennyisége, így ezt minden esetben öntözéssel kell pótolnunk, eredményes termesztésüket hazánkban ugyanis öntözés nélkül nem lehet megvalósítani.

A paprikának és a paradicsomnak is köztudottan nagy vízigénye van. Persze nem minden fajtának és nem is minden fejlődési fázisban van ugyanolyan vízigénye. Hogy pontosan mikor és mennyi vízre van szüksége a növénynek, nehéz meghatározni, hiszen a környezeti körülmények, hőmérséklet, szél ennek alakulását egyaránt befolyásolja. 

A paprikának és a paradicsomnak, fenológiai fázisát figyelembe véve, a legtöbb vízre a virágzás, valamint a terméskötődés időszakában van szüksége. A túlöntözés viszont ezekben az időszakokban, a túl kevés vízhez hasonlóan ugyancsak virág- és terméselrúgáshoz vezethet. Általános érvényű, hogy a palántáról szaporított növényeknek, helyrevetett társaikhoz képest nagyobb a vízigényük, sekélyebben elhelyezkedő gyökereik miatt.

A fajták között is nagyobb különbségek tapasztalhatók, pl. a TV paprikáknak, a fűszerpaprikáknál nagyobb a vízigénye, ugyancsak több vízre van szüksége egy folytonos növekedésű paradicsomfajtának, mint determinált, kisebb növekedésű társának. A növények növekedésével párhuzamosan viszont vízfelhasználásuk minden esetben növekszik, hiszen a nagyobb levélfelület miatt párolgásos vízveszteségük is megnő.

A paprika és a paradicsom számára, mintegy 500-600 mm csapadék lenne elegendő a tenyészidőszakban, melynek felét többnyire öntözéssel kell pótolnunk. Az 1 mm víz egy liter víz kijuttatását jelenti négyzetméterenként, ez kb. mintegy 2 cm mélységben képes bejutni a talajba. Forróbb nyári napokon, viszont nem ritka, hogy a növények akár 1 liter vizet is felhasználnak naponta.

Az öntözés hatékonysága talajtakaró anyagok használatával növelhető, a talajból való párolgás mérséklésével. Így akár 20%-kal kevesebb víz is elegendő lehet a növénynek.

Kiemelt kép: Pixabay

Milyen egészségügyi előnyökkel jár a paradicsom fogyasztása? 

2024. január 30. 10:40

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma Agrárkutatási Szolgálatának (ARS) és az Ohio Állami Egyetem (OSU) tudósai egy nemrég közzétett tanulmányban azt vizsgálták, hogy a paradicsom milyen egészségügyi előnyökkel járhat.

Primőr paprikán és paradicsomon gyakran jelentkezik termőkorban a magnéziumhiány

2023. március 7. 06:34

A magnézium hiánya gyakori a primőrzöldségeken. Gyakran összetévesztik a káliumhiány betegséggel, és ennek megfelelően kezelik, pontosabban félrekezelik a növényeket.

Cultilene kőzetgyapot: ideális termesztőközeg a paradicsom számára

2021. május 19. 09:37

A Cultilene kőzetgyapot lehetővé teszi a víznek és az EC értékének könnyű szabályozását a gyökérzónában, továbbá piacképessége és újrahasznosíthatósága szintén kedvező tényezőkként említhetők.

A spanyol paradicsomtermesztőket csúnyán lekörözték a hollandok

2024. április 5. 16:40

Az almeriai paradicsomtermesztők az extrém hőség miatt rendkívül kevés termést tudnak betakarítani, miközben a hollandiai üvegházban termelt paradicsom valósággal elárasztja a spanyol piacot.