Mérgező növény a mikulásvirág?

Agrofórum Online

Ajándékba kaptam egy szép mikulásvirágot. Azt szeretném megtudni, hogy mérgező növény-e a mikulásvirág?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima) az adventi időszak egy klasszikus növénye, mely a kutyatejfélék családjához (Euphorbiaceae) tartozik. Nemzetségének minden fajához hasonlóan fehéres tejszerű nedvet tartalmaz, amely a növények sérülésekor távozik részeiből. Ezt a tejszerű nedvet a kutyatejfélék családjába tartozó növények a sebeik lezárására és az elfogyasztásuktól való megvédésére használják eredeti élőhelyükön. Ez a növényi nedv tartalmaz olyan anyagokat, melyek mérgező hatásúak. A mikulásvirág vadon élő alakjában ezek a mérgező anyagok magasabb koncentrációban vannak jelen, mint a kereskedelemben kapható hibridekben, amik ezáltal csak kisebb mértékben, mérsékelten számítanak mérgező növényeknek.

Ennek ellenére azért nem árt óvatosnak lenni e dísznövényfajjal, hiszen az arra érzékenyeknél a tejszerű nedv érintkezés által akár a bőrt és a nyálkahártyát is irritálhatja. Bőrrel érintkezve bőrpírt, duzzanatot, viszketést és allergiás reakciókat is kiválthat. A növények gondozásakor, akár legyen az átültetés, akár metszés, elővigyázatosságból érdemes kesztyűt viselni. Amennyiben mégis kialakulna valamiféle bőrirritáció az érintett területeket azonnal le kell öblíteni tiszta vízzel. A növény egyes részeinek elfogyasztása esetében hasi fájdalom, hányinger, hányás vagy hasmenés formájában tapasztalhatók tünetek. Mérgezés vagy annak gyanúja esetén, legyen szó akár a mikulásvirágról vagy más növényfajról, lehetőség szerint mihamarabb forduljunk orvoshoz a panaszokkal!

Hasonló módon alakulhatnak ki tünetek a háziállatoknál is, amennyiben e növényből fogyasztottak. A macskák, hörcsögök és nyulak esetében nagyobb mértékű mérgezés is kialakulhat, hiszen testük jóval kisebb méretű, így ezen állatok tartásánál fokozottan kell ügyelni a mikulásvirág tulajdonosainak. Az állatok esetében is érdemes mihamarabb állatorvos felkeresése a mérgezés gyanújának fennállásakor. A legjobb, amit tehetünk, ha kisgyermek vagy állat él otthonunkban – annak ellenére, hogy csak enyhén mérgező növényfajról van szó -, hogy olyan helyre tesszük növényünket, ahol nem kerülhet senki kezébe, illetve szájába.

Valentin-napi virág top-lista: rózsa, nárcisz, jácint

2019. február 14. 04:36

A hazai virágüzletek forgalma megduplázódik Valentin-napkor, de még az azt követő pár napban is erős. Az utóbbi években február 14-én – az ilyenkor még külföldről behozott – vörös rózsa mellett egyre több fogyott a piros, pink és bordó színűből, illetve divatba jött a nárcisz és a jácint – derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara körképéből.

Aknázómoly - hogyan menthető meg a vadgesztenye?

2018. július 13. 06:15

E. József kérdése: Érdeklődni szeretnék, hogy a vadgesztenyefát támadó aknázómoly ellen hogyan tudnék és milyen szerrel védekezni a leghatékonyabban? A fák több mint 45 évesek, összeérő koronával rendelkeznek és fehér virágzatot hoznak.

Kaméleonvirág, aminek halíze van

2022. november 5. 09:38

Először is fontos tisztázni, hogy a kaméleonvirág nem szobanövény, hanem egy évelő kerti növény. Kiváló talajtakaró lehet belőle, ha szereti a helyét.

Miért nem virágzik a klívia?

2022. november 11. 05:38

A szobaliliom egy viszonylag egyszerű ápolást igénylő cserepes dísznövényünk, mégis a gyakori kérdések közé tartozik, hogy vajon miért nem virágzik?