Mérgező növény a mikulásvirág?

Agrofórum Online

Ajándékba kaptam egy szép mikulásvirágot. Azt szeretném megtudni, hogy mérgező növény-e a mikulásvirág?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima) az adventi időszak egy klasszikus növénye, mely a kutyatejfélék családjához (Euphorbiaceae) tartozik. Nemzetségének minden fajához hasonlóan fehéres tejszerű nedvet tartalmaz, amely a növények sérülésekor távozik részeiből. Ezt a tejszerű nedvet a kutyatejfélék családjába tartozó növények a sebeik lezárására és az elfogyasztásuktól való megvédésére használják eredeti élőhelyükön. Ez a növényi nedv tartalmaz olyan anyagokat, melyek mérgező hatásúak. A mikulásvirág vadon élő alakjában ezek a mérgező anyagok magasabb koncentrációban vannak jelen, mint a kereskedelemben kapható hibridekben, amik ezáltal csak kisebb mértékben, mérsékelten számítanak mérgező növényeknek.

Ennek ellenére azért nem árt óvatosnak lenni e dísznövényfajjal, hiszen az arra érzékenyeknél a tejszerű nedv érintkezés által akár a bőrt és a nyálkahártyát is irritálhatja. Bőrrel érintkezve bőrpírt, duzzanatot, viszketést és allergiás reakciókat is kiválthat. A növények gondozásakor, akár legyen az átültetés, akár metszés, elővigyázatosságból érdemes kesztyűt viselni. Amennyiben mégis kialakulna valamiféle bőrirritáció az érintett területeket azonnal le kell öblíteni tiszta vízzel. A növény egyes részeinek elfogyasztása esetében hasi fájdalom, hányinger, hányás vagy hasmenés formájában tapasztalhatók tünetek. Mérgezés vagy annak gyanúja esetén, legyen szó akár a mikulásvirágról vagy más növényfajról, lehetőség szerint mihamarabb forduljunk orvoshoz a panaszokkal!

Hasonló módon alakulhatnak ki tünetek a háziállatoknál is, amennyiben e növényből fogyasztottak. A macskák, hörcsögök és nyulak esetében nagyobb mértékű mérgezés is kialakulhat, hiszen testük jóval kisebb méretű, így ezen állatok tartásánál fokozottan kell ügyelni a mikulásvirág tulajdonosainak. Az állatok esetében is érdemes mihamarabb állatorvos felkeresése a mérgezés gyanújának fennállásakor. A legjobb, amit tehetünk, ha kisgyermek vagy állat él otthonunkban – annak ellenére, hogy csak enyhén mérgező növényfajról van szó -, hogy olyan helyre tesszük növényünket, ahol nem kerülhet senki kezébe, illetve szájába.

Hogyan gondozzuk az árvácskákat télen?

2023. január 13. 13:36

Kevés szemet gyönyörködtetőbb virág van télen az árvácskánál, amely a kopár ablakpárkányokat, tereket vagy út menti virágágyásokat élettelivé varázsolja a hideg hónapokban.

Mire figyeljünk szobanövényeink átültetésénél?

2018. november 2. 08:29

Az átültetés időpontjára univerzális szabály nincs. Nagy általánosságban véve tél végén-tavasz elején ültetünk át, de a legtöbb szobanövény esetében tavasztól őszig el lehet végezni a munkát.

Mi okozhatta az ősszel ültetett örökzöldek leveleinek sárgulását?

2022. április 12. 06:36

Több késő ősszel ültetett díszbokornál, díszfánál pl. liliomfa, rododendron, tiszafa, levélsárgulások, elhalások jelentek meg pár hete, főleg a levelek szélein. Mi okozhatta? Hogyan védhetem ki a hasonló károkat?

Így lesz a kert és a konyha éke a rozmaring

2023. április 2. 05:36

A rozmaringot a díszkerttől a veteményesen át egészen a házipatikáig bárhol felhasználhatjuk.