Mi a talaj takarásának, mulcsolásnak az előnye?

Agrofórum Online

Mi a talaj takarásának, mulcsolásnak az előnye? Milyen anyagokkal lehetséges?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A talajtakarásnak a felhasznált mulcs anyagától függően, számos előnye ismeretes, ezért széles körben elterjedt a talaj szerves vagy szervetlen anyagokkal való leterítése. Takarással egyrészt a talaj nedvességtartalma szabályozható, hiszen a megfelelő rétegben kiterített takaróanyag a csapadékot átereszti, de a párolgást gátolja. Akadályozza a gyomok fejlődését is, a fényhiány, valamint fizikai okok következtében. Kisebb a kórokozók fellépésének veszélye, valamint növekszik a talaj szervesanyag-tartalma. A talaj takarásával a mikroklíma szabályozott, ezért csökken a talaj szélsőséges hőmérséklet ingadozása, így télen a fagyás, nyáron a forróság ellen is véd. A termések szennyeződését is gátolja, valamint nem mellesleg a virágágyások, sziklakertek díszítésére is szolgálhat.

A talaj takarására alkalmas anyagok két csoportba sorolhatóak, a szerves és szervetlen vagy ásványi mulcsok. A zöldségnövények közötti sorokat szerves anyagokkal, szénával, szalmával, fűnyesedékkel, avarral, komposzttal is letakarhatjuk. Az érett és gyommagoktól mentes komposzt a talajt lazítja és megfelelő tápanyag utánpótlást is biztosít növényeinknek. A szamócatermesztés esetében pl. a fekete fóliás takarás is alkalmazott. A díszkertben az esztétikai tényezőt is figyelembe véve kevesebb takaróanyag közül választhatunk. A fenyőkéreg használata általánosan elterjedt, lassan bomlik le, csupán néhány évenként kell pótolni. Hátránya, hogy, kevés tápanyagot szolgáltat a növények számára, emellett kismértékben savanyítja is a talajt. A faapríték is folyamatosan bomlik, hátránya, hogy nitrogént von el a környezetéből. A sziklakertünk felszínét kőzúzalékkal, a szárazságtűrőkét pedig kaviccsal, vagyis szervetlen mulccsal is befedhetjük.

A kiskert talajára kijutatott szalmát, fűnyesedéket, komposztot, 3-4 cm vastagon terítsük ki és rendszeresen pótoljuk. A fenyőkérget és faaprítékot 4-6 cm, a kőzúzalékot és a kavicsot pedig 3-4 cm vastagon szükséges kiteríteni. A nem megfelelő mennyiségben kijutatott mulccsal a kívánt hatást nem érhetjük el, a gyomok megtelepednek, és a takaróanyag miatt kapálás folyamata is nehézségekbe ütközik.

Mi károsít az eperfán?

2020. szeptember 5. 07:36

Kertemben található eperfám hajtásait valami összeszőtte. A levelek egy részét is elfogyasztották már a rajtuk található hernyók. Mit tehetek ellene?

Miért szárad ki nyár közepén az uborka?

2023. augusztus 21. 04:39

Miért szárad ki minden nyár közepén az uborkám? A leveleken kezdetben barnuló foltosodás jelenik meg, mely egyre nagyobb mértékben terjed és a levél leszáradását okozza. Hogyan előzhetném meg ezt a problémát?

Mi lehet a zöld színű "kinövés" a leanderen?

2023. szeptember 2. 04:40

Szeretném kérdezni, hogy a mellékelt képen látható kinövés milyen része a leandernek? Ilyet még nem láttam. Mit kell vele tenni? A másik kérdésem: kaptam egy leandert, ami nagyon sűrű és nem tudom, hogy kezdjek hozzá a metszésének, megköszönöm, ha ebben is segítenek.

Az időjárás már a paprikát sem kíméli - súlyos veszteséget okozhat

U. Géza kérdése: Mitől romlott le a paprikám levele, hogyan tudnék segíteni rajta?