26℃ 14℃
július 12. Izabella, Dalma, Eleonóra

Mi a teendő, ha a szélvihar letörte a gyümölcsfák ágait?

Agrofórum Online

Gyümölcsfáimat megviselte pár napja egy nagyobb szélvihar, gallyak és ágak is letörtek. Mi a teendőm?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az utóbbi időszakban egyre gyakoribbá váltak hazánkban kisebb-nagyobb esős periódusok, melyeket még erős szél és jégeső is kísér. Sajnos a nem megszokott, szélsőséges időjárási körülmények a kertben található növényeinket is jelentős mértékben tudják károsítani. Az erős szél a fáknak nemcsak gallyait, ágait törheti le, de szélsőséges esetben akár az egész fa pusztulását is okozhatja a talajból való kiborításával, akár a fa kettéhasításával.

A fás részek letörése nemcsak a környezeti behatások által következhet be, de pl. a nagy termés súlya miatt, helytelen metszés kivitelezése által egyaránt kialakulhat. A gyógyulás menetét a sérülés mértéke, így a letört fás rész nagysága is befolyásolja. Minél kisebb sérülés éri ugyanis a fát, azt annál könnyebben képes átvészelni, sebét begyógyítani. A nagyobb hasadások, és a roncsolt sebek jellemzően nagyon lassan, vagy egyáltalán nem is képesek begyógyulni. Ez nagy gondot okoz, hiszen a nyílt sebek a kórokozók fertőzéséhez is szabad utat nyitnak, ezért is van kiemelt szerepe a képződött sebek ápolásának.

A keletkezett sebek kezelése

A letört ág- vagy gallyrész helyét ilyen sérülések esetében érdemes tehát mihamarabb kitisztítani, fűrésszel levágni, éles késsel megtisztítani. A sebfelület végezetül a lehető legsimább, legegyenesebb kialakítású legyen. A száradó részeken a gombás betegségek hamarabb megtelepednek és terjednek tovább az egészséges részekbe. A szépen simára letisztított nyílt sebfelületet ezért fasebkezelő anyaggal kell lezárni, ezzel a mihamarabbi gyógyulását elősegíteni. A sebkezelő anyag légmentes lezárást biztosít, így megakadályozza a kórokozók sebekbe való bejutását, valamint a felesleges folyadékvesztést egyaránt. A sebkezelő anyagot ecsettel, egyenletesen kell felvinni úgy, hogy az egészséges részből is legalább fél – egy cm nagyságú rész is takarásba kerüljön.

A sérült fák metszésénél a továbbiakban próbáljuk meg friss hajtással a hiányzó fás részt pótolni, a fa koronáját, formáját évek alatt újra kialakítani. A viharkárok megelőzése szinte lehetetlennek tekinthető, de a termések mennyiségének ritkításával, helyes metszés fenntartásával, a fa koronarészei kevésbé vannak kitéve a letörés általi veszélynek.

Kiemelt kép: Pixabay

Vírus okozhatta az elváltozásokat a füge levelein?

2022. május 29. 04:36

Két fügebokrom pár levelén vettem észre egy furcsa elváltozást. Terméshullás is volt, illetve némely megmaradó termésen elfeketedő részek láthatók. Okozhatja-e ezt vírus?

Mire ügyeljünk a málna metszése során?

2023. szeptember 12. 04:40

Hogyan és mikor kell metszeni a málnát? Mire ügyeljünk a metszés elvégzése során?

Nem mindegy, hogyan mászik fára – biztonságban a gyümölcsösben

2019. január 31. 05:47

Legyen szó metszésről, sebkezelésről vagy éppen gyümölcs betakarításról, fontos szabály a 16/2001. (III. 3.) FVM rendelet a Mezőgazdasági Biztonsági Szabályzat szerint is, hogy amennyiben 2 méteres magasság felett végezzük a munkát, azt kizárólag megfelelően stabil, biztonságos segédeszközről tegyük.

Milyen teendőink vannak kora tavasszal a gyümölcsöskertjeinkben?

2020. március 7. 09:26

K. Balázs: Milyen feladatokat kell legsürgősebben elvégezni a gyümölcsöskertben? Kezdők vagyunk, most költöztünk városból vidékre.