Mi hámozgatja a kukorica leveleit?

Agrofórum Online

Kérem válaszukat arra vonatkozóan, hogy mi károsítja a kukorica leveleit fehér sávokat rágva rajtuk?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A küldött képen a kukoricabogár (Diabrotica virgifera virgifera) imágók szabálytalan alakú hámozgatását láthatjuk a kukoricaleveleken. Az erősen károsított levél idővel akár pergamenszerűvé is válhat. Táplálkozás szempontjából legjobban a pollent kedvelik, de a bibén egyaránt rághatnak, mely rágás által a megtermékenyülés nem megy végbe tökéletesen, így ez hiányos szemképződéshez vezethet a kukoricacsöveken.

Az imágók legnagyobb számban július közepén jönnek a felszínre és kb. másfél hónapig élnek. Ekkor repülve keresik fel az újabb kukoricaállományokat. A kifejlett egyedek szemmel is láthatók, átlagos hosszuk 7,5 mm, alapszíne halvány zöldessárga, szárnyfedőik oldalán pedig fekete csíkok láthatók. Augusztusban kezdik meg tojásrakásukat. A fő kártevői azonban a lárvák, melyek a kukorica gyökerén fejlődnek csak ki zavartalanul.

Kukoricabogár kártétele

A lárvák zöme június–júliusban található a kukorica gyökérzónájában. A kis lárvák májusban bújnak elő és kezdetben a kukorica hajszálgyökereivel táplálkoznak, később a gyökér bélszövetébe rágják be magukat és itt járatokat készítenek. Gyakran a kukorica támasztógyökerein is táplálkoznak, ezáltal a károsított növények hajlamosak a megdőlésre, így a növény föld feletti része „libanyak” alakot vesz fel. A lárvák gyökérnyaki rágásainak helyén növényi kórokozók telepedhetnek meg. Egy-egy gyökéren, ha már 5-8 lárva fordul elő, súlyos kártételt okozhat az állományban.

A védekezés alapját a megelőzés képezi. Legjobban akkor tudunk ellenünk védekezni, ha a tojásrakásához kedvező helyeit csökkentjük, vagyis az elpusztult növényeket is mihamarabb megsemmisítjük vagy bomlását talajba dolgozással elősegítjük. A késő őszi és téli tartósan alacsony hőmérséklet (-15 °C) a tojások nagy részének pusztulását idézi elő. Az enyhe tél kedvező az áttelelő tojások túlélése szempontjából, a csapadékos tavasz pedig a lárvák fejlődését segíti elő. Agrotechnikai úton legeredményesebb a vetésforgós védekezés, vagyis az, ha fertőzött területen legalább 3-4 évig nem termesztenek kukoricát.

Dr. Tarcali Gábor: a hatóanyagkivonások miatt nagyon nehéz időszak elé nézünk!

2019. február 8. 14:10

A gombaölő, rovarirtó és gyomirtó szerek piacán akár 50-60%-os hatóanyagcsökkenés is bekövetkezhet, és egyelőre nem látható, hogy mivel lehetne ezeket pótolni.

Tartamkísérletek – eredmények és lehetőségek

2019. január 5. 16:46

A tartamkísérleteket bemutató cikk második részéből többek között megtudhatjuk azt is, hogy a megfelelő tápanyagellátás jelentősen befolyásolja a szántóföldi növények vízhasznosítását. A tartamkísérleti eredmények felhasználásával növényi modellek (extenzív, mérsékelt, átlagos, intenzív) alakíthatók ki, melyek összehasonlítását mutatja be a Szerző búzánál és kukoricánál.

Egy XIX. századi ellenség, a szőlő-gyökértetű (filoxera) – (Viteus vitifolii)

2019. június 27. 11:53

N. Károly kérdése: Kivágtam a szőlőt, a maradványokból kihajtott az alany. Szemölcsszerű képződményeket figyeltem meg rajta. Mi lehet ez?

Ki csinálja jobban? – Búza termesztéstechnológia hazánkban és az Egyesült Államokban

2019. március 15. 09:17

Izgalmas szakmai tapasztalatokat oszt meg a szerző, aki az USA búzatermesztésének agrotechnikai elemeit ismerte meg egy kansasi, több mint 10 000 hektáros nagygazdaságban.