Mi idézi elő a vadgesztenye nyári levélhullását?

Agrofórum Online

Minden nyár közepe, vége felé az utcai vadgesztenyefák levelei elbarnulnak, elszáradva lehullanak. Mi okozza ezt a betegséget?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A kérdezett levélelhalás, mely igen gyakori, tipikusnak is mondható a vadgesztenyefákon, elsősorban a városi, a sorfaként nevelt vadgesztenyék levelére jellemző. A kártételt több károsító, illetve környezeti tényező is okozhatja, és gyakran együtt fordulnak elő.

A fő károsító a vadgesztenye levélaknázó moly (Cameraria ohridella), melynek lárvái a levelek bőrszövete alatt élnek, áttetsző foltokban, úgynevezett aknákban. A foltok elhalnak, és gyakran összefolyhatnak. Erős fertőzésénél a levelek elszáradnak, majd lehullanak, ez még az őszi lombhullást megelőzően történik. A molynak évente 3 nemzedéke fejlődik ki, védekezés szempontjából a legjelentősebb a lehullott, fertőzött, a talajon áttelelt levelekből áprilisban előbújó 1. nemzedék. Ha ez ellen a helyes időben megtörténik a védekezés, már súlyos kártételre az adott évben nem kell számtani.

Vadgesztenye aknázómoly aknái

Kémiai védekezésre kertekben az azadirachtin hatóanyagú felszívódó készítmények beváltak, elsősorban a fiatal lárvaalakok ellen. A permetezés optimális idejének megállapításához segítséget nyújt a kártevő jelenlétét jelző feromoncsapda, használata ajánlott. Nagyon fontos a lehullott levelek összegyűjtése tél végéig, és megsemmisítése, vagy területről elszállítása, amivel a tavaszi rajzása megelőzhető! Egyre jobban terjed az egész évi védettséget biztosító fainjektálásos kezelési mód az aknázó moly ellen.

Forró nyári hetek után, melyek csapadékhiánnyal, szárazsággal párosulnak, a levelek szélén jelentkezhetnek a szárazság, vízhiány és a napégés következtében kialakuló nagy felületre kiterjedő levélszáradások, melyeket súlyos, levélhullás követ. Útmenti fáknál, ahol számukra a talaj nem megfelelő, törmelékkel kitöltött, tápanyagban szegény, és száraz, ez az élettani levélszáradás nyár közepére időzítve évente, szabályosan megjelenik, gyengíti a fákat, és lassú kipusztulásukhoz vezet.

Guignardiás levélfoltosság és lisztharmatfertőzés

Gyakran okoz oldalerek között növekvő, nagy kiterjedésű, barna, elhalt foltokat a vadgesztenye guignardiás levélfoltossága (Guignardia aesculi). Megjelenésére májustól nyár végéig számíthatunk. Az alsó elhelyezkedésű leveleken gyakoribb, ahol párásabb a levegő. Fertőzött leveleken telel a gomba, őszi lomb összegyűjtésével és megsemmisítésével lehet védekezni ellene.

Vadgesztenye lisztharmat (Erysiphe flexuosa) felszaporodása a leveleken is általános. Jellegzetes fehér gombabevonat a levelek deformációját, hullámosságát, majd elsárgulás után annak elhalását, hullását idézi elő.

Téli lemosó permetezés: Mikor és mivel végezzük?

2023. október 23. 04:36

Mikor és mivel javasolják a téli lemosó permetezést házikertekben? Néhány gyümölcsfám van, pár tő szőlőm és néhány díszbokrom. Egyféle permetszert szeretnék csak használni, egyszerűsítve a munkát.

Gombaölő szeres védekezés kalászosokban

2023. május 19. 08:34

Tazer Kombi csomagunk kétféle hatóanyaga erős védelmet biztosít, a zöldítő hatás pedig a „ráadás”.

Sok a gabona-levéltetű a kalászos állományokban

2020. április 9. 04:36

Jellemzően sok a gabona-levéltetű, amit jelez a kalászosok sárgulását előidéző komplex vírusfertőzés gyakori előfordulása. A kártevő szaporodásának és a vírusok terjesztésének kedvezett a hosszú és enyhe ősz és a tél.

Folyamatos a keleti gyümölcsmoly rajzása

2021. június 30. 06:55

A vértetvek szaporodása szempontjából kedvező az időjárás, kiskertekben igen jelentős fertőzések alakultak ki.