20℃ 11℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia

Mi károsíthatja az érőfélben lévő borsókat a hüvelyben?

Agrofórum Online

Kérem szépen tájékoztatásukat a borsó kártevőivel kapcsolatban! Mi károsíthatja a borsószemeket a hüvelyben?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A borsó magvainak több kártevője is lehet, mint pl. a borsómoly, akácmoly, borsóormányos és a borsózsizsik. Az akácmoly lárvája által károsított terméshüvelyben a magvak rágottak, a fertőzött hüvelyek belsejét a hernyó laza szövedékkel szövi át. A borsószemeken nagy, de sekély rágásnyomok láthatók. A megrágott magvakat és a fertőzött hüvelyek belsejét a hernyó laza szövedékszálakkal beszövi, a szövedékben a hernyó ürülékszemcséi megtapadnak. A fejlettebb hernyók a zsenge magvakat csaknem maradék nélkül elpusztítják.

A borsómoly lárvái szintén a borsóhüvely belsejében károsítják a magokat, berágják magukat a hüvely falán, ez a nyílás gyorsan beforr, de sötétbarna, apró pont alakjában később is jól látható. A zsenge magot kirágják, majd még 1-2 szomszédos magot is tönkretesznek. A károsított magok között finom szövedékben ürüléke és rágcsáléka ebben az esetben is megtalálható. A meleg nyarú évek szaporodására kedvezően hatnak, ellenük a virágzás után kell permetezni (pl. acetamiprid).

A borsóormányos lárvája május–június hónapokban a borsószemeket rágja meg, azt kiodvasítja, de a maghéjat épen hagyja. A magon látható finom rágcsálék és ürülék árulja el jelenlétét. A kirágott mag héja befelé görbül, illetve besodródik.

A borsózsizsik általánosságban 10-15%-os termésveszteséget okoz, de vannak évek, amikor a kártétel mértéke akár a 70%-ot is elérheti. Az imágó kártétele nem jelentős, a porzók, a sziromlevelek, a levelek és szárak megrágásában nyilvánul meg. Fő kártevő a lárva, amely az érőfélben lévő borsómagok belsejében él. Fejlődése folyamán a mag belső részét fogyasztja el, a zöld borsóhüvelyen kártételét csupán apró tűszúrásszerű kis kidomborodás jelzi, amely néhány nap elteltével beheged. Imágók telelnek a raktárban lévő borsóban, vagy a fák kérge alatt, de a száraz avarban is áttelelhetnek. Rendszerint a borsóvirágzás előtt hagyja el telelőhelyét, felkeresve a borsótáblát. Borsószemenként csak egy lárva fordul elő, fejlődése során a lárva a borsó belsejét nagyjából elfogyasztja. A kifejlett lárva, a borsószem héjának közelében, ovális alakú bábkamrát készít magának és abban bebábozódik. A kémiai védekezést a virágzás és az első hüvelyek megjelenése idejére kell időzíteni (pl. deltametrin).

MEGJELENT: ŐSZI ÉS TAVASZI TAKARMÁNYBORSÓ

2018. augusztus 28. 08:39

A SAATEN-UNION Tudástár sorozat első, ingyenesen letölthető szakmai kiadványa az őszi és tavaszi takarmányborsóról. Hiánypótló összefoglaló neves kutatók, fejlesztők, nemesítők és termelők cikkeivel, érdekes adatokkal és gyakorlati tanácsokkal.

Megjelent a SAATEN-UNION tavaszi fajtakatalógusa

Segítünk alkalmazkodni a változásokhoz az eredményes gazdálkodás érdekében.

673 millió forintból nemesíthetnek zöldségeket

2019. augusztus 5. 11:16

A projekt célja négy fajnál (paprika, borsó, uborka és dinnye) növényfiziológiai mérések segítségével olyan hibridek létrehozása, amelyek a klímaváltozásból adódó külső tényezők okozta stresszfaktoroknak a lehető legjobban ellenállnak.

A jövő steakje moszatból, rizsből és borsóból készül

2018. november 29. 05:33

A kísérletek egyik célja a fenntartható fejlődés. Mivel a húsok iránti igény folyamatosan nő, így az állattartás és a hússzállítás során kibocsátott gázoké is. Ezek a termékek fenntarthatóság szempontjából kifejezetten negatív példák, és Giuseppe Scionti nem véletlenül helyettesíti őket borsóból és rizsből kinyert fehérjékkel, aminosavakkal.