Mi legyen a fán maradt, megrohadt cseresznyével?

Agrofórum Online

Cseresznyefám termései már túlértek, sok azonban még a fán maradt megrothadva. Mi legyen ezekkel a termésekkel?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfákat, köztük a cseresznyefákat sem szabad a szüreti időszak után magára hagyni. A fák erőnlétét ugyanis a vegetáció további részében is meg kell tartaniuk ahhoz, hogy a következő években is kielégítő mennyiségű termést tudjunk róluk szüretelni. Az érés vége felé jellemző, főként nagyobb mennyiségű csapadék hatására, hogy a termések megrepednek, rajtuk másodlagos kórokozók, közülük is leggyakrabban a különböző moníliafajok jelennek meg. A túlérett gyümölcsök a fákon maradva elrothadnak, azok gyümölcsmúmiákat képeznek. E képződmények eltávolítása és összegyűjtése fontos feladat, hiszen ez a kórokozók áttelelésére ad lehetőséget a beteg gyümölcsök felületén.

Nemcsak a monília elleni védekezés szempontjából, hanem a cseresznyelégy elleni védelem miatt is fontos lehet a termések egészének leszüretelése, hiszen a gyümölcsökben maradt nyüvek talajba kerülése is megakadályozható ezzel. A termések leszedése akár a metszéssel egybekötve is lehetséges, hiszen a szüret végeztével, nyár közepétől augusztus közepéig elvégzett metszésnek a cseresznye esetében számos előnye ismeretes. A beteg termések leszüretelése után ajánlatos egy felszívódó gombaölő szeres kezelést is végezni a fákon, pl. penkonazol, fenhexamid hatóanyagú készítménnyel.

A nyár további részében is figyeljük a fákat, azok levelén kialakuló foltokat. A blumeriellás levélfoltosság, valamint a sztigminás betegség egyaránt fertőzheti még a cseresznye fáit ebben az időszakban. A blumeriellás levélfoltosság jelenlétét kezdetben a levél színén apró, 1-3 mm átmérőjű kerek vagy szegletes, lilás foltok mutatják. A sztigminás levélfoltosság először pár mm átmérőjű sárgászöld foltok formájában válik láthatóvá, melyek szélén keskeny barna határvonal látható, közepe egy kis idő elteltével kiesik, szegélyük viszont megmarad. Mindkét kórokozó idő előtti lombhullást okozhat a fákon, mely a kondíció leromlását idézi elő, ezzel a rügydifferenciálódásra is negatív hatással van. Annak ellenére, hogy termések a fán már nincsenek, e kórokozók ellen is indokolt lehet a kémiai védekezés. Ősszel a lehullott lomb összegyűjtésének is kiemelt szerepe van, valamint az ősszel és tavasszal végzett lemosó kezeléseknek is, melyet gombás betegségek ellen réz, kártevők ellen pedig olajat is tartalmazó készítményekkel érdemes elvégezni.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei

2019. november 13. 13:47

A drótféreg és cserebogár pajor fertőzöttséggel a jelenlegi helyzetben hosszabb távon, így 2020- évben is fokozottan számolni kell, ezért minden eszközt fel kell használni az imágó- és lárvakártételek csökkentése érdekében.

Problémás évkezdet a mezőgazdaságban: reped a cseresznye, alig lesz meggy

2019. június 7. 09:28

A rendkívül hideg május és a hosszú szárazság után megérkező hektikus csapadék sajnos nem tett jót sem a szántóföldi, sem a kertészeti kultúráknak. Általános megfigyelés, hogy a tavalyihoz képest 2-3 héttel, az átlaghoz képest 1-2 héttel van lemaradva a természet.

Közepes gyümölcstermésre számíthatunk a fagykárok miatt

2020. április 10. 10:47

Jelentős virág- és rügykárokat okoztak a hazai gyümölcsösökben a március végi és április eleji hideg és az éjszakai fagyok, így idén már a legtöbb gyümölcsfajnál legfeljebb csak közepes lehet a gyümölcstermés.

Korlátozza mától az unió a kanadai cseresznye importját

2019. szeptember 1. 09:12

A korlátozások a következőkre is vonatkoznak: alma, körte, vörös- és kék áfonya, valamint paprika, burgonya és paradicsom.