18℃ 14℃
július 9. Lukrécia, Veronika, Hajnalka

Elvégezhetem korábban is a foltos levelű cseresznyefa lemosó permetezését?

Agrofórum Online

Cseresznyefám levelein október közepén kerek foltok jelentek meg. Érdemes a lemosó permetezést már októberben elvégeznem?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az elhúzódó őszi, meleg időjárás kedvezett a cseresznyefán észlelt tünetek felszaporodásának, így még ősz elején, valamint a nyár folyamán is szüksége lett volna a fának védelemre. A tüneteket nagy valószínűséggel a blumeriellás levélfoltosságot előidéző kórokozó váltotta ki, mely akár súlyos mértékű korai lombhullást is tud okozni. A szüret utáni időszakban ugyancsak ajánlatos a fákat figyelni, levélfoltosodás esetén pedig növényvédelmi kezelésben részesíteni. Az idő előtt lombozatát vesztett fáknak csökken a kondíciója, rügydifferenciálódása, ezáltal a következő évi termőképessége egyaránt. A beteg fákon a lemosó kezelést, egészséges társaihoz képest, már hamarabb is érdemes lehet elvégezni, fertőzött leveleik ugyanis már korábban lehullásnak indulnak. Általában a lemosó kezelést a fák 50%-os lombvesztésekor szokás alkalmazni. A még fennmaradt leveleken található képletek e permetezéssel ugyancsak eredményesen pusztíthatók.

A lemosás elvégzése során fontos, hogy a fa minden részét próbáljuk egyenletesen lepermetezni, így a fás részeket, kérget, törzset, ágakat, kéregrepedéseket, a fák csúcsi részét, rügyeket és levélzugokat egyaránt. Az egyenletes fedettség csak nagy lémennyiséggel érhető el. A kórokozók ellen elsősorban réz hatóanyaggal érhetünk el eredményt, mely a blumeriellás levélfoltosság kórokozójára is hatással van.

Amennyiben fáján, az adott évben kártevők, pl. levéltetvek, pajzstetvek, atkák megtelepedését is tapasztalta, a permetlébe réz hatóanyagon kívül olaj is kerüljön. A permetlébe kevert kén az atkák számát gyéríti, valamint a lisztharmat (más gyümölcsfajok esetében) fennmaradt képleteit. Emellett a lehullott és fertőzött lombozat fák alól való összegyűjtésével, vagy talajba forgatásával is érdemes foglalkozni. Ez ugyanis segít csökkenteni a következő évi fertőzés mértékét, a kórokozó lehullott lombban való áttelelésének megakadályozásával. Emellett tavasszal is érdemes lemosó kezelést alkalmazni, majd pedig a vegetációs időszakban, az időjárás függvényében, főként csapadékos időszakot követően gombaölő szeres kezelést végezni.

Erőteljesen terjed az almafa vértetű, védekezzünk ellene!

2019. július 31. 08:33

Július utolsó hetének időjárását főként a nagy változékonyság jellemezte. Zivatarfelhők jöttek- mentek az országban, kiszámíthatatlan valószínűséggel okoztak csapadékot, helyenként jeget is hozva. Kisebb körzetekben az eső intenzitása jelentős károkat okozott. A jelenlegi növény-egészségügyi helyzet a betegségeknek és a kártevőknek egyaránt kedvez, elsősorban a magas páratartalom és az erős éjszakai harmatképződés miatt. A talaj átmeneti magas nedvességtartalma kedvező mikroklímát teremt a kórokozók számára, de több kártevő rajzása ismét erősödött.

Milyen bogár rágja a cseresznyefa leveleit?

2022. július 5. 04:36

Zöld, 1,5-2 cm-es bogarak rágják a cseresznyefám leveleit. A leveleknek szinte csak az erezete marad ép, a levél többi része már hiányzik. Mi lehet ez a kártevő?

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: erősödött a blumeriellás levélfertőzöttség

2022. augusztus 10. 08:42

A talajok víztartalma nem pótlódott, kertészeti növénykultúrákban is általános jelenség a levelek sodródása és a termés-, illetve a levélhullás.

A tyúktrágya okozhatja a cseresznyefa hajtásnövekedésének lassulását?

2025. június 5. 04:38

Hat éves Katalin fajtájú cseresznyefám köré tyúkudvart létesítettem tavaly, és idén a fa hajtásnövekedése lelassult. Arra gondolok, hogy a tyúktrágya túlzott nitrogéntartalma okozhatja a tüneteket. Ebben meg tudnak erősíteni?