A fák a lágyszárú növényekhez képest általában jobban alkalmazkodnak a környezeti körülményekhez, de a szélsőséges időjárás nyomai rajtuk is meglátszódhatnak.
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
Míg az elszáradt ágak estében a fáknak van ideje felkészülni elvesztésükre, ezáltal letörésükkor élő szöveteik nem sérülnek, addig ezzel ellentétben az élő ág lehasadására a fák nincsenek felkészülve, jobban megviseli őket a koronarészük elvesztése. Az ágak, gallyak nem csak a környezeti körülmények miatt, mint pl. vihar, jég, ráfagyott zúzmara sérülhetnek, hanem pl. túlterhelés, nem megfelelően elvégzett metszés stb. által is károsodhatnak. A sérülés mértéke attól is függ, hogy mekkora a leszakadt fás rész, míg egy kisebb ág hiánya könnyebben kompenzálható, addig egy nagyobb méretű vázág esetében már jelentős díszítőérték-, vagy terméscsökkenéssel kell számolnunk.
A kár kialakulása után a fák koronájának megmaradt részeit is ajánlott átvizsgálni a törésveszély miatt. A nagyobb súlyú ágakat érdemes metszéssel könnyíteni, vagy esetleg alátámasztással megerősíteni, megelőzve ezzel azt, hogy a fa további részeit is elveszítsük. A törés helyét is kezeljük, hiszen a nyílt sebfelület lassan gyógyul nem megfelelő ellátás hiányában. A törés helyét a fán egy éles késsel tisztítsuk meg, vagyis minél simábbra és egyenesebbre vágjuk le, ugyanis a fán száradó részeket a gombabetegségek hamarabb megtámadják és könnyen átterjednek a fa egészséges részeire is.
Ezután következzen gyógyulásuk elősegítése sebkezelővel. A sebkezelő készítmények a metszett felület légmentes lezárásáról gondoskodnak, ezzel nem csak a kórokozók bejutását akadályozzák meg, hanem a felesleges folyadékvesztést is. Különböző sebkezelő anyagok a gazdaboltokban is beszerezhetők, de a gyakorlott kertészkedők otthon, saját maguk számára is készíthetnek különböző alapanyagok hozzáadásával erre a célra alkalmas készítményeket.
A fa következő metszésénél ügyeljünk a helyes kialakítására, az elvesztett fás részünk fiatal hajtással történő pótlására, a fa formájának és alakjának megtartására.