Mi legyen a tűzelhalás tüneteit mutató hajtásokkal?

Agrofórum Online

A tűzelhalás tüneteit fedeztem fel gyümölcsfáimon. Mit kell tennem a fertőzött hajtásokkal?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A tűzelhalással (Erwinia anmylovora) fertőzött beteg hajtásokat nem nehéz felismerni, jellegzetes pásztorbot szerűen visszahajló, megfeketedő hajtásvégeiről, melyen a levelek is fennmaradnak. A fák ellenőrzését sziromhullást követően, majd az intenzív hajtásnövekedések idején célszerű újra elvégezni. A beteg növényi részeket lehetőség szerint minél hamarabb el kell távolítani fáinkról. Ezt úgy tegyük meg, hogy a tünetmentes részből is legalább egy 50 cm hosszúságú szakaszt levágunk. A levágott, beteg növényi darabokat a munka végeztével mihamarabb össze kell gyűjteni és meg kell semmisíteni. A vágóeszközöket minden metszést követően, a továbbfertőzés megelőzése érdekében le kell fertőtleníteni (pl. hypo).

A tünetek nemcsak a hajtásokon, hanem a virágokon is kialakulhatnak, ezt a csészeleveleken kocsányon vizes foltok jelzik, melyek következtében a virágok barnulnak, feketednek. A beteg gyümölcsök fonnyadnak, mumifikálódnak, de az ágon maradnak. Párás és meleg időjárás esetén baktériumnyálka-cseppek a fertőzött növény bármely részén megjelenhetnek. A vegetáció második felében az idősebb fás részeket sem árt figyelni, ezeken ugyanis a fertőzés helyén besüppedt, lilás színű kéregelhalások, sebek keletkeznek, valamint gyakori a kéreg felrepedése az egészséges és beteg szövetek határán.

Tűzelhalás fertőzés

Telelése, a fás részeken kialakult sebzéseken lehetséges, majd tavasszal a virágzási időszakban indul szaporodásnak, melynek kedvez a magas páratartalom és hőmérséklet, valamint az enyhén csapadékos időjárás. A kórokozó növényre jutása rovarokkal, madarakkal, széllel, esővel, öntözővízzel, légárammal, metszőollóval és virágporral is lehetséges. Növénybe való bejutása elsősorban a sérüléseken keresztül történhet, de a légzőnyílásain keresztül is megfertőződhet a növény.

Virágzásban mindenképpen érdemes védekezzünk engedélyezett készítménnyel (rézoxiklorid, réz-hidroxid). Emellett a szakszerű metszés, a vízhajtások eltávolítása, az átpermetezhető koronaforma, az optimális hajtássűrűség és a kiegyensúlyozott tápanyagellátás is segítenek a fertőzés kialakulásának megakadályozásában.

Legyen saját fűszerkertünk - 2. rész

2019. május 14. 07:37

Hogyan nevelhetünk egészséges fűszernövényeket a saját kertünkben vagy konyhánkban? Mit kívánnak a gyönyörű virágokat hozó fűszernövények? Íme a zsálya, a borsikafű és a levendula!

Miből legyen sövény? III. rész – a kerti korallberkenye és a babérmeggy

2019. június 27. 09:43

Milyen alternatívái léteznek a tuja- és ciprusféléknek, ha örökzöld sövény telepítéséről van szó? Jó ötlet-e az Európa nyugati részéről vagy Délkelet-Ázsia mediterrán térségeiről származó örökzöld növények ültetése? Most minderre fényt derítünk, ismerjük meg a kerti korallberkenyét és a babérmeggyet!

Van teendőnk az életerős muskátlival a tél folyamán?

2024. február 2. 04:38

Muskátlival kapcsoltban szeretnék kérdezni. Van-e teendőnk az életerős növényekkel a tél folyamán? Meg lehet metszeni, fiatalítani a muskátlit ebben az időszakban?

Így gondozzuk rózsakertünket a nyáron

2024. július 21. 08:10

A hőség, az erős napsütés és az esetleges vízhiány mind olyan tényezők, amelyek megterhelik a bokrok legszebb ékességét is, a virágot.