Mi legyen a tűzelhalás tüneteit mutató hajtásokkal?

Agrofórum Online

A tűzelhalás tüneteit fedeztem fel gyümölcsfáimon. Mit kell tennem a fertőzött hajtásokkal?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A tűzelhalással (Erwinia anmylovora) fertőzött beteg hajtásokat nem nehéz felismerni, jellegzetes pásztorbot szerűen visszahajló, megfeketedő hajtásvégeiről, melyen a levelek is fennmaradnak. A fák ellenőrzését sziromhullást követően, majd az intenzív hajtásnövekedések idején célszerű újra elvégezni. A beteg növényi részeket lehetőség szerint minél hamarabb el kell távolítani fáinkról. Ezt úgy tegyük meg, hogy a tünetmentes részből is legalább egy 50 cm hosszúságú szakaszt levágunk. A levágott, beteg növényi darabokat a munka végeztével mihamarabb össze kell gyűjteni és meg kell semmisíteni. A vágóeszközöket minden metszést követően, a továbbfertőzés megelőzése érdekében le kell fertőtleníteni (pl. hypo).

A tünetek nemcsak a hajtásokon, hanem a virágokon is kialakulhatnak, ezt a csészeleveleken kocsányon vizes foltok jelzik, melyek következtében a virágok barnulnak, feketednek. A beteg gyümölcsök fonnyadnak, mumifikálódnak, de az ágon maradnak. Párás és meleg időjárás esetén baktériumnyálka-cseppek a fertőzött növény bármely részén megjelenhetnek. A vegetáció második felében az idősebb fás részeket sem árt figyelni, ezeken ugyanis a fertőzés helyén besüppedt, lilás színű kéregelhalások, sebek keletkeznek, valamint gyakori a kéreg felrepedése az egészséges és beteg szövetek határán.

Tűzelhalás fertőzés

Telelése, a fás részeken kialakult sebzéseken lehetséges, majd tavasszal a virágzási időszakban indul szaporodásnak, melynek kedvez a magas páratartalom és hőmérséklet, valamint az enyhén csapadékos időjárás. A kórokozó növényre jutása rovarokkal, madarakkal, széllel, esővel, öntözővízzel, légárammal, metszőollóval és virágporral is lehetséges. Növénybe való bejutása elsősorban a sérüléseken keresztül történhet, de a légzőnyílásain keresztül is megfertőződhet a növény.

Virágzásban mindenképpen érdemes védekezzünk engedélyezett készítménnyel (rézoxiklorid, réz-hidroxid). Emellett a szakszerű metszés, a vízhajtások eltávolítása, az átpermetezhető koronaforma, az optimális hajtássűrűség és a kiegyensúlyozott tápanyagellátás is segítenek a fertőzés kialakulásának megakadályozásában.

Beteleltetéskor vagy tavasszal metsszük meg a muskátlit?

2024. október 29. 04:38

Beteleltetés idején vagy tavasszal kell inkább megmetszenem a muskátlit? Válaszukat köszönöm!

Szedjünk sok fűszernövényt és tároljuk be télire!

2023. augusztus 5. 09:44

Nézzük most sorra a nyári fűszernövényes munkákat a kertben!

Miként lehet ifjítani a cseresznyefát?

2022. december 1. 04:37

Cseresznyefa ifjításával kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni! Mi a teendő általánosságban?

Nyári kertápolási tippek: Hogyan maradjon szép és üde a nyár végéig a kert?

2019. július 19. 07:36

Cikkünkben hasznos tanácsokat adunk, hogyan tudja megtartani kertje szépségét késő őszig, illetve Besenyei Péter műrepülő pilóta is megosztja kertgondozási praktikáit.