24℃ 21℃
július 15. Örkény, Henrik, Roland, Bonaventúra

Mi legyen a tűzelhalás tüneteit mutató hajtásokkal?

Agrofórum Online

A tűzelhalás tüneteit fedeztem fel gyümölcsfáimon. Mit kell tennem a fertőzött hajtásokkal?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A tűzelhalással (Erwinia anmylovora) fertőzött beteg hajtásokat nem nehéz felismerni, jellegzetes pásztorbot szerűen visszahajló, megfeketedő hajtásvégeiről, melyen a levelek is fennmaradnak. A fák ellenőrzését sziromhullást követően, majd az intenzív hajtásnövekedések idején célszerű újra elvégezni. A beteg növényi részeket lehetőség szerint minél hamarabb el kell távolítani fáinkról. Ezt úgy tegyük meg, hogy a tünetmentes részből is legalább egy 50 cm hosszúságú szakaszt levágunk. A levágott, beteg növényi darabokat a munka végeztével mihamarabb össze kell gyűjteni és meg kell semmisíteni. A vágóeszközöket minden metszést követően, a továbbfertőzés megelőzése érdekében le kell fertőtleníteni (pl. hypo).

A tünetek nemcsak a hajtásokon, hanem a virágokon is kialakulhatnak, ezt a csészeleveleken kocsányon vizes foltok jelzik, melyek következtében a virágok barnulnak, feketednek. A beteg gyümölcsök fonnyadnak, mumifikálódnak, de az ágon maradnak. Párás és meleg időjárás esetén baktériumnyálka-cseppek a fertőzött növény bármely részén megjelenhetnek. A vegetáció második felében az idősebb fás részeket sem árt figyelni, ezeken ugyanis a fertőzés helyén besüppedt, lilás színű kéregelhalások, sebek keletkeznek, valamint gyakori a kéreg felrepedése az egészséges és beteg szövetek határán.

Tűzelhalás fertőzés

Telelése, a fás részeken kialakult sebzéseken lehetséges, majd tavasszal a virágzási időszakban indul szaporodásnak, melynek kedvez a magas páratartalom és hőmérséklet, valamint az enyhén csapadékos időjárás. A kórokozó növényre jutása rovarokkal, madarakkal, széllel, esővel, öntözővízzel, légárammal, metszőollóval és virágporral is lehetséges. Növénybe való bejutása elsősorban a sérüléseken keresztül történhet, de a légzőnyílásain keresztül is megfertőződhet a növény.

Virágzásban mindenképpen érdemes védekezzünk engedélyezett készítménnyel (rézoxiklorid, réz-hidroxid). Emellett a szakszerű metszés, a vízhajtások eltávolítása, az átpermetezhető koronaforma, az optimális hajtássűrűség és a kiegyensúlyozott tápanyagellátás is segítenek a fertőzés kialakulásának megakadályozásában.

Teleltetésre fel! III. rész – a muskátli, az encián, a kínai hibiszkusz és a murvafürt megfelelő téli védelme

2019. november 29. 04:36

Idén december első hete meghozza a fagyokat: a jövő hét éjszakáin országszerte mérhetünk -1, vagy akár -3 ℃-ot is. Nem késlekedhetünk tovább, ez a hétvége az utolsó időpont, hogy védett helyre vigyük a fagyérzékeny növényeinket. Mi a teendőnk az enciánbokorral, a murvafürttel, a kínai hibiszkusszal és a muskátlival?

Mit ronthattunk el, ha nem sikerült jól a védekezés a puszpángmoly ellen?

2023. szeptember 4. 12:40

Annak ellenére, hogy többször is permeteztem a puszpángot a lombot rágó hernyók ellen, nem sikerült teljesen kiirtanom. Mit ronthattam el?

Metszés tavasztól télig IV. rész – mit metsszünk ősszel?

2019. október 2. 04:38

Naptárunkhoz tökéletesen igazodva érkezett meg idén az ősz. Szeptember első napjaiban jobban lehűltek az éjszakák, és a nyári tűző nap heve is egyszerre alábbhagyott. Mostanra már megcsípte az első dér a csipkebogyót, a színes falevelek pedig hűvös szellőn vitorláznak. Növényeink elkezdték felkészülésüket a nyugalmas téli hónapokra. Mi pedig az őszi metszési időszakra készítjük a metszőollókat.

Miként védekezzek az almafán megjelent vértetű ellen?

2024. április 30. 04:38

Kérem a segítségüket abban, hogy miként védekezzek az almafán megjelent vértetű ellen?