Mi legyen az elvirágzott levendulával? Kell-e metszeni?

Agrofórum Online

A segítségüket szeretném kérni a következő kérdésekben: Mi legyen az elvirágzott levendulával? Meg kell metszeni a növényeket?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A levendula nagyon sok házikertben megtalálható dekoratív növényünk, mely mediterrán hangulatot kölcsönöz kertünknek. A szárazságot elég jól tűrő, fényigényes faj, mely a laza és meszes talajt, valamint a meleg fekvést kedveli. Felhasználható sziklakertekben, déli rézsűkön, esetleg szárazabb parkokban is talajtakaró jelleggel.

A levendula egy bokrosodó félcserje, melynek levelei keresztben átellenesen és sűrűn állnak, keskenyek, szálasak, ezüstszürkék és molyhosak. Liláskék virágfüzérei június-júliusban nyílnak 20-30 centiméterrel a szürke leveles oldalhajtások felett állnak. A levendulavirágzat visszavágásának ideális időpontja késő nyáron van, amikor a virágzás ideje már a vége felé közeledik, de nem kell megvárni azt, míg minden virága elvirít. A magérlelés ezt követően kezdődne, amennyiben még ezelőtt visszavágjuk a növényt, energiáját nem a termésképzésre fogja fordítani, hanem esetleg másodvirágzásba kezd. Ekkor a virágzatokat úgy metsszük vissza, hogy a növény bokros, leveles részénél azt ne vágjuk lejjebb! Ebben az időszakban, vagyis a nyár végén még van lehetőségünk arra, hogy kissé formára is igazítsuk növényeinket. Az ősz vége felé és a tél elején, a másodvirágzatokat is metsszük le, de a növény többi részét már ne vágjuk meg, ugyanis az erős metszés hatására télen már könnyebben fagyást szenvedhetnek egyedeik.

Ha nem is minden évben, de legalább 3-4 évenként ifjító metszést igényel a levendula, különben felkopaszodik, erőteljesen elfásodik és rajtuk évről évre kevesebb virágzat fog képződni. Tavasszal tehát érdemes az előző évi elszáradt hajtásokat kimetszeni akkor, amikor már megjelennek az azévi új kis hajtások a bokrok tövi részében. Fiatal növények esetében, ha még nem fásodtak el, akár a talaj szintjén tőből is kivághatók hajtásai, de az idősebb már fásodott példányoknál csak a fás részig érdemes őket eltávolítani. A fásodott részt nem szabad visszavágni, azok csak abban az esetben távolítandók el, ha már teljesen elhaltak.

Mi okozta apró, narancssárga pontok kialakulását a fa ágain?

2023. január 23. 04:38

Az elmúlt napokban az egyik fán apró, narancssárga pontokkal teli elhalt ágakat találtam. Mi okozta, menthető még a fa, mit tehetek vele? Küldök róla képet is.

Így menthetjük meg a túlmetszett növényünket

2024. október 1. 08:10

Túlmetszésről akkor beszélhetünk, amikor a növényt túlzottan visszametszik, eltávolítva a szükséges leveleket, ágakat vagy virágokat.

Hogyan ültessük a mandulákat, hogy a beporzás biztosított legyen?

2022. október 20. 04:37

Úgy tudom, a mandulafajták önmeddők, tehát legalább kettő kell belőlük, hogy termékenyüljenek. A Tétényi Bőtermő és a Tétényi Rekord megfelelő kombináció? Ha igen, milyen messzire lehet őket ültetni? Illetve mekkora térállás indokolt a számukra?

Hogyan és mikor metsszem meg az almafát?

2024. december 27. 04:37

Felvilágosítást kérnék az almafa szakszerű metszésével kapcsolatban. Hogyan végezzük el ezt a feladatot? Mikor van az optimális ideje?