Mi lehet a barna, kemény gubacs a fűzfán?

Agrofórum Online

Utcánkban van egy idős, magas fűzfa, ami teli van barna, kemény gubacsokkal. Mik ezek rajta? Szeretném a fát helyrehozni, hogyan lehet?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A fűzfajok eléggé igénytelen fák, kitett helyekre előszeretettel ültették a korábbi évtizedekben. Általában nem figyeltek rá, nem is gondozták. Elsősorban ezeken a fűzfa egyedeken szoktak elhatalmasodni a fűzfa gubacsatkák. Igen, többes számban írtam, mert a fűzféléken 29 gubacsatkafaj létezik, károsít, magyar névvel nem rendelkeznek. Ezek életmódja, károsításuk hasonló, csak kissé eltérő, és látatlanban nem tudjuk meghatározni a pontos fajt.

A fehérfűzön (Salix alba) három gyakori gubacsatkafaj (a Stenacis palomaris, az Aculus gemmarum és az Anthocoptes salicis) rügy- és virágzat gubacsain és azok belsejében igen gyakran előfordulnak. A fűzfajok virágrügyén, majd termős és porzós virágzatán gubacsot okoznak, korábbi irodalom „boszorkányseprű” elnevezéssel illette ezt a jelenséget. A virágzat minden részén – bibeszálon, porzókon – okozhatnak szívogatásukkal elváltozásokat: nagyobbodást, torzulást, korcsosodást, szalagosodást, fokozott szőrösödést, vörös elszíneződést, vagy a bibe, portokok kifejlődésének hiányát. A hajtórügyben élő gubacsatkák hatására a rügyekből törpe szártagú, rövid hajtások fejlődnek, gyakran a szokottnál kisebb levelekkel.

Fűzfa téli gubacs
Fűzfa téli gubacs (fotó: a kérdező felvétele)

A gubacsatkafajok nagy száma miatt nehéz pontos leírást adni róluk, életmódjukról, amire a védekezést alapozni lehetne. Általában a gubacsatkák a fertőzött növényeken telelnek a gubacsokban, a rügyekben, és március végén, a kitavaszodás idején aktivizálódnak. Ez egybe esik a növény nedvkeringésének megindulásával. Az áttelelő atkaalakok ekkor megkezdik szívogatásukat, ami kiváltja a növények alakváltozásait. Nyár elején új életteret keresve, vándorolni kezdenek a levelek felületén az atkák, új, fiatal, akkor differenciálódó rügyeket keresnek, azokba húzódnak. A fertőzött hajtórügyekből rövid szártagú, torz hajtások, míg a fertőzött virágzatból gubacsos virágok fejlődnek. A gubacsatkák szabad szemmel az észlelhetőség határán vannak, erős kézi nagyító szükséges vizsgálatukhoz.

Fűzfahajtás deformációja
Fűzfahajtás deformációja

A védekezés ellenük rejtett életmódjuk miatt nehéz. Amíg fiatal a fa, és elérhetők hajtásai, a gubacsos vesszőket észlelés után azonnal és év közben is érdemes folyamatosan lemetszeni és megsemmisíteni. Ezzel megelőzhető felszaporodásuk.

Gubacsatkák ellen csak a felszívódó hatású atkaölő szerek jöhetnek szóba, amikor már a növény belsejében, védett helyen élnek. Szabad forgalmú kategóriában a Flumite 200 atkaölő szer kapható szükséghelyzeti engedéllyel, évente egyszer használható fel. Van egy rövid életszakaszuk, amikor az új, kifejlett atkalárvák szétszélednek a növényen és új rügyeket keresnek maguknak. Ebben az időszakban a levelek felszínén élnek, ilyenkor a kontakt hatású atkaölő szerek is megfelelő ritkító hatással rendelkeznek. Házikerti felhasználásra valamennyi kén hatóanyagú lisztharmat ellen ható szer is alkalmas, ezzel javaslom a fertőzött fa lombját kezelni, 10 napos ismétléssel nyár elején.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Mi a teendő, ha szuvas a fűzfa?

2020. április 19. 08:39

B. Zoltán kérdése: Van egy fűzfám és egy egyik oldalán a kérge elvált, szuvasnak tűnik, a kéreg alatt ott vannak az apró lyukak a törzsben. A fa ettől függetlenül szép és erős. Mivel tudnám az élő fát lepermetezni ami nem árt a fának?

Valóban segíti a gyökeresedést a fűzfahajtásból készült oldat?

2024. szeptember 13. 04:37

Ismerősök azt tanácsolták, hogy gyökereztetéshez fűzfahajtást áztassak, és annak leve segíteni fogja a gyökeresedést. Van-e ennek a megfigyelésnek igazság alapja, tudományosan igazolt-e ez a hatás?

Miből és hogyan készíthetünk élő növénysátrat a kertben?

2023. január 19. 04:36

Szeretnék kisunokámnak élő növényből kialakított kuckót készíteni a kertben, ahol elbújhat és játszhat. Készítéséhez kérek tanácsot. Be tudnának mutatni kész növénysátrakat ötletadónak?

Mitől lettek fehér színűek hirtelen a fűzfa levelei?

2024. április 13. 04:38

Egy pár napja még nagyon szép volt a fűz. Mostanra viszont mintha lisztharmat, vagy valami hasonló érte volna a leveleit. Tavaly vettem, most nagy műanyag cserépben az erkélyen van. Mi a teendőm vele? Reggeltől éri a nap.