Minden növényem tele van levéltetvekkel, és végre megjelentek az ismert katicabogárlárvák is nagy számban, takarítják őket szorgalmasan. Találtam köztük egy ismeretlen fehér színű, lassan mozgó „bogarat” is, ami olyan, mint egy gyapjas pajzstetű. Újabb kártevő jelent meg a növényemen? Tudnának meghatározásában és a védekezésben segíteni?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Sokan nem tudják, hogy több ezer katicabogárfaj él a Földön, hazánkban honos katicabogár féleségek száma is közelít a százhoz.
A katicabogár-félék teste félgömb alakú, élénk szín jellemzi a szárnyfedőiket, azokon jellegzetes minták (pontok, pettyek, vonalak) láthatók, a fajok meghatározásának alapjául szolgálnak. Méretük 1-2 millimétertől a 12 milliméterig is változó.
A katicabogárfajok többsége ragadozó, elsősorban a növények felületén élő apró, puha testű rovarokkal, levéltetvekkel vagy más tetvekkel (pajzstetvekkel) táplálkoznak, de megtalálják és fogyasztják az atkákat és liszteskéket is. Kevés táplálék esetén jellemző rájuk a kannibalizmus. A mesterségesen betelepített harlekinkaticákról köztudott, hogy a hazai őshonos hétpettyes katica lárváit, levéltetvek hiányában megtámadják, és elpusztítják. Emiatt terjedt el az a téves vélemény, hogy a harlekinkaticák károsak.
A hazai katicabogárfajok kifejlett bogár állapotban telelnek lehullott növényi részeken, avarban, fakéreg repedésekben. A behurcolt harlekinkatica ebből a szempontból kivétel, az emberi építményekben, lakóházakban, raktárakban keresnek telelő helyet maguknak nagy tömegben ősszel. Tömegével lephetik meg azok falát, és minden rést megtalálnak, hogy az építménybe, védett, fagymentes helyre húzódjanak télire. A katicabogarak általában egy évig maradnak életben, évente 1 nemzedékük fejlődik. Tavasszal párosodnak, és rakják le sárga színű petéiket csoportosan, és hamarosan megjelennek lárváik.

Katicabogarak lárváinak alakja, színe, mérete változatos. Léteznek fekete tüskések, sündisznóhoz hasonló merev nyúlványokkal, és fehér viaszos bevonatú lárvájú fajok is. Ez utóbbi, a fehér, kissé molyhos katicalárva jellemző a Scymnus nemzetségbe tartozó kisméretű, 2 mm nagyságú bödicéknek nevezett katicákra.
Tetveket, pajzstetveket, atkaféléket és rovarok petéit fogyasztják. A fehér színű katicalárvák könnyen összetéveszthetők a viaszos, szabadon élő pajzstetvek egyedeivel. A pajzstetvek általában tömegével élnek, és a növények nedvét szívogatják, növény felszínén, arra tapadva helyezkednek el, másodlagosan mézharmatot fejlesztenek. A bödicelárvák a növény olyan helyén találhatók, ahol a tetű- vagy atkatelepek is megfigyelhetők, hiszen azok alkotják táplálékukat.
Természetesen ne permetezze a növényt, hiszen különböző katicafajok lárvái végzik a „nagytakarítást”, védje őket, és örüljön, hogy betelepedtek a kertjébe!
Kiemelt kép: a kérdező felvétele