Mi okoz barnuló, beszáradó foltokat a muskátli levelein?

Mi okoz barnuló, beszáradó foltokat a muskátli levelein?

Agrofórum Online

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy mi okozhatja a muskátli levelein barna, beszáradó foltok kialakulását?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A muskátli egy kedvelt dísznövény, mely megfelelő helyen nevelve, napos, fényes környezetben elhelyezve, a tavaszi és nyári időszak egyik leghangulatosabb díszítő eleme lehet, színes virágai és változatos fajtái miatt. Általában a muskátli a kevés igényekkel is beérő virágos dísznövények közé tartozik, azonban nevelése során felléphetnek nem várt betegségek, valamint rossz körülmények okozta elváltozások egyaránt. Nevelésük során, különösen a Pelargonium peltatum hibrideknél gyakori termesztési hiba a vízkórság vagy más néven az ödéma. Ekkor a levelek fonáki oldalán a túlöntözés és a túl magas páratartalom következtében egyes sejtek túlszívják magukat vízzel, hatalmasra felduzzadnak, vagyis ödémásodnak, aztán pedig kipukkadnak. E sejtek helyén tünetként megjelennek a beszáradt, parásodott foltok.

A foltok nagy problémát a növény életében nem okoznak, inkább esztétikai jelentőséggel bírnak. A nagyon csúnya levelek akár el is távolíthatók, ha nagyon zavarók. Az ödémásodás megszüntetése érdekében az öntözést, a párás környezetet mindenképp csökkenteni szükséges. A muskátlinak rendszeres öntözésre van szükséges, nem kell hagyni talaját két öntözés között kiszáradni, de lehetőség szerint víz ne álljon a növények alatt az edényekben. Az öntözést lehetőleg a reggeli vagy az esti órákban végezzük el, és ügyeljünk arra, hogy ne kerüljön víz a levelekre.

A barnulás betegség esetében is jelentkezhet, az egyik a xantomonászos betegség, mely tünetei közé tartozik a kör alakú, vízzel átitatott foltok megjelenése, melyek közepe megbarnul, szegélyük sárga. A foltok később összefolynak és a levél elszáradását okozzák. A muskátlirozsda a leveleken pár mm átmérőjű kör alakú sárga foltokat okoz a levél színi oldalán. A levelek fonáki oldalán barna színű gombaképletek jelennek meg koncentrikus körben. A beteg leveleken a foltok összefolynak, majd a levél elszárad. A kórokozók elleni védelem alapja a megelőzés, lehetőség szerint a növények levelének szárazon tartásával, a tüneteket mutató levelek minél gyorsabb eltávolításával.

Mitől hullanak le zölden a 30 éves fenyőfa tűlevelei?

2023. augusztus 25. 04:39

Harmincéves fenyőfám tűlevelei pár hete zölden elkezdtek hullani, valamint a friss hajtások is puhának, fonnyadtnak tűnnek. Mi lehet az oka? Eddig hasonlót sem tapasztaltam, csak szeles időben szaporodtak meg a barnás tűlevelek a talajon.

Miként metsszük meg tavasszal a gyümölcsfáinkat?

2023. március 1. 04:39

Szaktanácsukat kérem arra vonatkozóan, hogy miként metsszük meg tavasszal a termő gyümölcsfáinkat?

Mit tehetek a körte visszatérő barnulásos levélbetegsége ellen?

2023. augusztus 5. 04:38

Évek óta visszatérő körtebetegséghez kérem tanácsukat. Valamennyi, különböző fajtájú körtefánkat (Bosc kobak, Vilmos, Packham's triumph, Clapp kedveltje) megtámadja, de a szomszédos almatermésűeket nem. Kisebb barna levélfoltokkal kezdődik nyár elején, folyamatosan jelen van ősz végéig. Az elváltozás végül a teljes levél megbarnulásával, elszáradásával fejeződik be. A fa egyéb zöld részein nem látható károsodás, bár egyes fiatal ágak elszáradnak.

Vége a mediterrán hangulatnak - mitől sárgul el a selyemakác júliusra?

2018. július 9. 07:29

F. Mária kérdése: Teraszom fölé növő selyemakác fám levelei elkezdtek sárgulni és hullani, és ragacsos anyag is hullik róla. Mi okozza?