Mi okoz barnuló, beszáradó foltokat a muskátli levelein?

Agrofórum Online

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy mi okozhatja a muskátli levelein barna, beszáradó foltok kialakulását?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A muskátli egy kedvelt dísznövény, mely megfelelő helyen nevelve, napos, fényes környezetben elhelyezve, a tavaszi és nyári időszak egyik leghangulatosabb díszítő eleme lehet, színes virágai és változatos fajtái miatt. Általában a muskátli a kevés igényekkel is beérő virágos dísznövények közé tartozik, azonban nevelése során felléphetnek nem várt betegségek, valamint rossz körülmények okozta elváltozások egyaránt. Nevelésük során, különösen a Pelargonium peltatum hibrideknél gyakori termesztési hiba a vízkórság vagy más néven az ödéma. Ekkor a levelek fonáki oldalán a túlöntözés és a túl magas páratartalom következtében egyes sejtek túlszívják magukat vízzel, hatalmasra felduzzadnak, vagyis ödémásodnak, aztán pedig kipukkadnak. E sejtek helyén tünetként megjelennek a beszáradt, parásodott foltok.

A foltok nagy problémát a növény életében nem okoznak, inkább esztétikai jelentőséggel bírnak. A nagyon csúnya levelek akár el is távolíthatók, ha nagyon zavarók. Az ödémásodás megszüntetése érdekében az öntözést, a párás környezetet mindenképp csökkenteni szükséges. A muskátlinak rendszeres öntözésre van szükséges, nem kell hagyni talaját két öntözés között kiszáradni, de lehetőség szerint víz ne álljon a növények alatt az edényekben. Az öntözést lehetőleg a reggeli vagy az esti órákban végezzük el, és ügyeljünk arra, hogy ne kerüljön víz a levelekre.

A barnulás betegség esetében is jelentkezhet, az egyik a xantomonászos betegség, mely tünetei közé tartozik a kör alakú, vízzel átitatott foltok megjelenése, melyek közepe megbarnul, szegélyük sárga. A foltok később összefolynak és a levél elszáradását okozzák. A muskátlirozsda a leveleken pár mm átmérőjű kör alakú sárga foltokat okoz a levél színi oldalán. A levelek fonáki oldalán barna színű gombaképletek jelennek meg koncentrikus körben. A beteg leveleken a foltok összefolynak, majd a levél elszárad. A kórokozók elleni védelem alapja a megelőzés, lehetőség szerint a növények levelének szárazon tartásával, a tüneteket mutató levelek minél gyorsabb eltávolításával.

Hogyan őrizhető meg a gyökérzöldségek épsége a tárolás során?

2019. november 20. 11:17

H. Ágnes kérdése: Pincében szeretném tárolni a kertemben megtermelt gyökérzöldségeket. Hogyan őrizhetem meg épségüket a legtovább?

Szabadban is megoldható a leander teleltetése?

2023. december 3. 04:37

Hogyan lehet a leandert teleltetni, netán szabadban is megoldható? Egymással ellentétes véleményeket lehet olvasni ebben a témában. Mit tanácsolnak?

Mivel permetezzek a mogyorótermések moníliás megbetegedése ellen?

2022. december 18. 04:36

Sajnos nem boldogulok a mogyoróval, bokraimon sok a moníliás termés. Eddig rezet és Topast használtam a kezelésekhez, de hatástalanul. Milyen permetszert ajánlanak a mogyorótermések moníliás megbetegedése ellen?

Mikor metsszük csonthéjas gyümölcsfáinkat?

2019. február 10. 04:36

R. Lajos kérdése: Kertemben sok csonthéjas gyümölcsfa található, legtöbb az őszibarack. Ezeknek a fáknak a metszéséhez melyik időszak a legmegfelelőbb?