27℃ 14℃
június 21. Alajos, Leila

Mi okoz pirosas kinövéseket a szilfa levelein?

Agrofórum Online

Szeretném megkérdezni, hogy vajon mi okozhatja a pirosas kinövéseket a szilfa levelein? Köszönöm!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A szilfák levelein több, akár 6-8 féle gubacstetűfaj is károsíthat, melyek kicsi, zacskószerű, akár pirosasan elszíneződő képződmények kialakulását okozzák a levélen. Gyakori fajnak számít a szil zacskós gubacstetű, mely a kukoricatermesztés során is ismert kártevőnek tekinthető. A tavasszal telelésből előjövő ősanyák szívogatásának hatására képződnek a gubacsok. A kártevő további, akár több nemzedékének kialakulása során, ezeknek a képződményeknek védelmében él és fejlődik.

A gubacsok jellemzően tavasz második felében válnak feltűnővé, melyek már nem lesznek eltávolíthatók fáinkról. A gubacsok felnyílása általában nyár elején, júniusban várható. A felnyílt gubacsok már jelzik, hogy a kártevő elhagyta a szilnek a leveleit, további károsítását pedig nyári tápnövényein kezdte meg. A szil zacskós gubacstetűnek több nyári tápnövénye is van, ezek főként a fűfélék közül kerülnek ki, de jelentős károkat csak a gyengén fejlődő kukoricaállományban tud okozni. A gubacstetű által károsodott kukorica gyengén fejlődik, későn virágzik és hiányosan is termékenyül, hiszen gyökerein való szívogatással gyengítik le a növényeket. A kártevő az ősz közeledtével elhagyja nyári tápnövényeit, majd újra felkeresi a szilfákat, ahol a megtermékenyített nőstény a törzs kéregrepedéseibe helyezi el tojásait, melyek áttelelnek.

Kémiai kezeléssel hatékonyan lehet védekezni a kártevő ellen, viszont általában az okozott kártétel jóval kisebb, mint amilyen látványosak a kialakult gubacsok. A faj életmódjából adódóan a kémiai védekezést már a kora tavaszi időszakban érdemes lehet elkezdeni, még a gubacsok képződése előtt. A törzsön telelő tojások ellen hatékonyak lehetünk olajtartalmú lemosó kezeléssel is, amennyiben a fák törzsi részét is kezeljük nagy lémennyiséggel. Kisebb fák esetén a gubacsos levelek leszedegetése és megsemmisítése is csökkenti egyedszámukat. Nagyobb fertőzöttségnél csak felszívódó készítményekkel lehetünk hatékonyak (mint pl. a Mospilan, mely díszfák esetében is engedélyezve van), ezt a permetezést a gubacsképződés kezdeti időszakában, az első gubacsok megjelenésekor érdemes elvégezni.

Kiemelt kép: Pixabay

Mikor ajánlott elvégezni a téli lemosó permetezést?

2025. február 11. 04:39

Valójában mikor, a gyümölcsfák milyen állapotában ajánlják a téli lemosó permetezést? Olvastam olyat, hogy a fák téli, teljes nyugvó állapotában, de olyat is, hogy rügypattanáskor vagy utána kell elvégezni?

Őszi tennivalók a kertben: gyepek, pázsitok gondozása, gyümölcsfák lemosó permetezése

2018. október 24. 10:55

Árnyékos részeken ebben az időszakban felütheti fejét a pázsitfűfélék lisztharmata, a különböző levélfoltosság betegségek és a rozsdagomba, ezért az első tünetek észlelésekor védekezzünk a kórokozók ellen. Sok gyümölcsféle és a szőlő már ledobta lombozata jó részét, így mind aktuálisabbá válik az őszi lemosó permetezés elvégzése.

Mi okozza az alma levelén látható sötétbarna foltok megjelenését?

2022. október 4. 04:38

Szeretném megtudni, hogy mi okozza az alma levelén látható elváltozást?

Milyen növényvédő szereket vásároljunk a gyümölcsfákhoz tavaszra?

2024. február 10. 04:36

Milyen növényvédő szereket érdemes beszerezni gyümölcsfákhoz a tavaszi időszakra? Házikertben van többféle fám is.