Mi okozhatja a boróka nagy mértékű barnulását?

Agrofórum Online

D. Katalin kérdése: Van egy borókasorunk, ahol egyes növények szépen fejlődnek, míg mások csak vegetálnak. Bár hoznak némi új hajtást, a belső levelek teljesen elszáradnak, lesodorhatók a növényről. Úgy vettem észre, hogy az egyik eddig szépen növekvő példány is egyre több száraz résszel rendelkezik. Visszafordítható ez a folyamat? Kell aggódni a még egészségesnek látszó borókákért?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Kedves Kérdező!

A pikkelyes levelű örökzöldeknél, Önnek is az van, gyakran megfigyelhető a törzs felől az ágak vége felé haladóan a belső levelek elhalása, elszáradása.

Ezt a jelenséget leggyakrabban a tartós vízhiány okozza (száraz a talaja, nem kap elegendő vizet). Hozzájárul ehhez a dús lombban fellépő sötétség: fény hiányában a levelek elhalnak. Amennyiben az ágvégeken és a fa csúcsán a hajtások élnek, zöldek, akkor a növény még felerősíthető, menthető. Akkor kell a vészharangot megkongatni, ha a hajtások vége is elhal. Sajnos a képen pont azok nem látszanak.

A hazai klíma változása miatt a tujaféléket rendszeres öntözés nélkül nem lehet nevelni, a tartósan aszályos meleg nyarakon a vízhiány megviseli a növényeket. Figyelembe kell venni azt is, ahogyan nőnek a tujafélék, terebélyesedik a lombjuk az előző évekhez képest, ezért egyre több vizet párologtatnak el, tehát évről-évre több vizet kívánnak normális növekedésükhöz az előző évekhez képest. Különösen a déli fekvésű területre ültetett sövényeknél okoz gondot a szárazság, a déli, dél körüli magas hőmérséklet megviseli a már fa nagyságot elért növényeket.

A szárazon tartott és tűző napra ültetett és emiatt legyengült tujaféléken az egész országban elszaporodott a boróka tarka-díszbogár nevű kártevő, melynek lárvái élnek a megfertőzött fákban, járataikkal lassítják, illetve meggátolják a víz feljutását a növényekbe, és részleges vagy teljes száradásukat okozzák. Meg kellene vizsgálnia a fatörzset, a vastagabb vázágakat, hogy 2-4 mm-es, hosszúkás, ovális alakú lyukak vannak-e rajta. Ha igen, akkor a díszbogár már megfertőzte.

Sajnos a kártevő ellen nincs eredményes, hatékony védekezés a fertőzés megtörténte után. A védekezés ellene a megelőzés: a növény szakszerű gondozása, elegendő vízzel és tápanyaggal való ellátása. Tapasztalat szerint a jó kondícióban tartott tujaféléket ez a bogár nem fertőzi meg.

Az elhalt leveleket évente le kell verni, a fák alól összegyűjteni, hogy minél szellősebb legyen a lombjuk. Ha még nincs, akkor idén már tavasszal alakítsák ki az öntözés feltételeit, fektessenek le a fák sorába mindkét oldalra csepegtető öntöző csöveket, hogy bármikor biztosítani lehessen a növények szükséges vízellátását.

Mi okozza narancssárga foltok kialakulását a körtefa levelein?

2019. július 17. 05:36

Sz. Endre kérdése: Körtefám levelein narancssárga színű foltok jelentek meg. Mi okozza a tüneteket?

Hasznos kerti örökzöld: közönséges boróka

2021. március 19. 06:08

A közönséges borókák elfeledett örökzöldek a kertekben, ahogy a tuják teret hódítottak. Pedig Magyarországon több ősborókás is van, igazán hazai terepen van és akár közkedvelt is lehetne, de mégis kevesen használják. A borókák között is inkább a divatos fajták terjedtek el, pedig a közönséges boróka gyógynövényként és a konyhánk fűszereként is megállja a helyét dísz jellege mellett.

Mi okozza a körte levelén kiemelkedő, furcsa képletek kialakulását?

2023. október 26. 04:39

Mi okozza a körtelevél képen látható elváltozását? Kérem szíves segítségüket!

Egy különleges ciprusféle: az oregoni boróka

2023. február 18. 07:36

A Juniperus scopulorum botanikai nevének jelentése annyit tesz, mint (egy növény) „a hegyről”.