Pár sárgarépát és petrezselymet kihúztam a kertben. Sajnos mindegyik nagyon rövid volt, dúsan elágazó gyökérrel. Mi okozhatja a problémát?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A gyökérzöldségek termesztése során egy gyakran megjelenő problémának számít a répatestek torzulása. Ezt a nem kívánt megjelenést több tényező is kiválthatja, de elsősorban ezt a nem megfelelő termesztéstechnológiára, valamint a talaj rossz szerkezetére lehet visszavezetni. Vetés előtt a nem kellően előkészített magágy, valamint a talaj sekély megművelése gyakran eredményez tömörödött szerkezetű és rögös talajszerkezetet, mely által a kérdésben említett elváltozás gyakran megjelenik. Ennek megelőzésére csak a vetés előtt tudunk felkészülni, aprómorzsás szerkezetű és kellő mélységben megművelt talajt kell készíteni. Másik megoldás lehet még a bakhátas termesztés egyaránt, mellyel a répatestek számára szükséges laza szerkezetű talaj biztosítható.
A gyökérzöldségeken azonban többféle elváltozás is megjelenhet, a fent említett problémákon kívül is. Ilyen lehet pl. a répatestek összecsavarodása, mely a túlzottan sűrűn történő vetés, az egyelés hiánya miatt alakul ki. Ennek kiküszöbölése a növények helyes tőszámbeállításával, egyeléssel, vagy akár vetőszalaggal történő vetéssel érhető el. További ismert jelenség még a zöldülés, vagyis a zöldfejűség is, mely a répatestek talajszintből kilógó részére jellemző, az azokat ért fény hatására alakul ki. A klimatikus körülmények is befolyásolhatják a répatest alakját és méretét, melyek közül pl. meleg időjárás esetében, főként, ha az szárazsággal is párosul, rövidülésük és deformációjuk tapasztalható. Sok zöldségnövényhez hasonlóan a gyökérzöldségek ugyancsak felrepedhetnek hosszanti irányban, amennyiben vízellátásuk egyenetlen, hosszabb száraz periódus után bőséges mennyiségű vízzel lesznek ellátva.
A gyökérzöldségek, bár a nem túlzottan igényes és viszonylag könnyen termeszthető zöldségfajok közé sorolhatók, nem árt azonban egyéb igényeit is figyelembe venni ápolásuk során. Egészséges, jó minőségű és mennyiségű termés csak a növényvédelmi feladatok ellátásával, gyomlálással, a talaj lazításával és az abiotikus körülmények optimális megteremtésével érhető el.