4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény

Mi okozza a paprikapalánták leveleinek sárgulását és lilulását?

Agrofórum Online

Egy hete elültetett paprikapalántáim kissé megsárgultak, egyes levelek pedig teljes mértékben meglilultak. Mi okozza ezt? Mit tehetnék ellene?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

Gyakori tünetként fordul elő a palánták kiültetése utáni időszakban a növények leveleinek lilulása, de kisebb mértékű sárgulása egyaránt. A lilulás meglehetősen feltűnő és ijesztő látványt nyújthat, mely nem jelez mást, minthogy a növény foszforhiányban szenved. A foszforhiány tünetei kezdetben az alsóbb leveleken jelennek meg, ekkor a levelek sötétzöld színűek lesznek. Később kékes-szürkére, barnás-zöldre, majd lilára színeződnek, és a középső levelekre is fokozatosan átterjednek a tünetek. A levél fonáki oldalán szintén megfigyelhető az elváltozás, mely erősebbnek bizonyul, mint a színi oldalon.

Súlyos esetben akár a növények levelei is hullásnak indulhatnak, erősen felkopaszodhatnak. A palánták, azoknak minél kisebb gyökerük van, annál nehezebben képesek a foszfor talajból való felvételére. A foszfor felvétele egyébként is lassúnak mondható, melyet a talaj hideg hőmérséklete tovább nehezít. A növények lilulása gyökereik fejlődésével, valamint a talaj hőmérsékletének emelkedésével fokozatosan javulni fog. A foszforhiány egyébként nemcsak a kezdeti, vagyis palántakorban jelentkezik rendszeres tünetként, hanem ősszel egyaránt. Ekkor a paprika esetében, főként a sárga színű TV paprikák termésein jelennek meg tünetek ugyancsak lila színű foltok formájában.

A kiültetés utáni sárgulás általában pár napon belül, az alsóbb levelek esetében jelentkezik, legtöbbször pedig ezen levelek lehullása is bekövetkezik. Ennek kialakulása szintén a tápanyagok nem megfelelő arányára, az ültetés során bekövetkező környezetváltozásra, valamint a gyökerek sérülésére vezethető vissza. A növény nem képes olyan ütemben a tápanyagok felvételére kisebb méretű gyökerével, mint amennyit a növény kellő napsütés hatására igényelne.

Érdemes tehát a tápanyagok utánpótlásáról a palánták kiültetése utáni időszakban rendszeresen gondoskodni, foszfortúlsúlyos tápoldatot kijuttatni. Megoldást jelenthet továbbá a lombtrágyázás is, mely az átmenti hiányok kiküszöbölésében, tünetek enyhítésében van segítségünkre.

Kiemelt kép: Pixabay

Mikor lehet szamócát telepíteni?

2018. június 28. 07:22

F. Ferenc kérdése: földieper felől érdeklődnék. Pontosan a termesztése érdekelne, tudom többféle lehetőség van. Az évelő vagy a folyton termő érdekelne. Próbálkoztam magvetésével többféleképp, de nem kelt ki, pedig gazdaboltban vettem. S palántát is néztem. Melyik időszak megfelelő az ültetésre vagy palántázásra? S magról lehet-e?

Lótücsök tizedeli a palántákat

2019. április 30. 11:55

A növények fenológiai fejlődésükben előbbre járnak az ilyenkor megszokotthoz képest.

Palántázáskor miért nem kelnek ki a magok?

2021. február 24. 12:48

Palántanevelés céljából elvetett magvaim nem kelnek ki. Mi okozhatja a problémát?

Érdemes palántát nevelni az egynyári dísznövények magjaiból?

2023. február 28. 04:38

Kérem szépen segítségüket! Érdemes palántát nevelni az egynyári dísznövények magjaiból is?