Házikert

Palántát neveljünk vagy kész palántát vegyünk?

Agrofórum Online

Minden évben, az év ezen szakában egy aktuális kérdés szokott lenni, hogy vajon a kész palánta a jobb vagy ha magunk neveljük. A kérdés jogos! Így máris elmondom az érveket és ellenérveket is.

A kész palánta esete

Nagyon érdekes dolog ez a kész palánta. Hosszú évek tapasztalata alapján azt kell mondjam, hogy igazán ritkán veszek, veszünk kész palántát. Ha veszünk is, akkor minden esetben megbízható helyről, ahol stimmel a fajta, egészséges a növény és nemcsak hirtelen ránézésre, de a gyökér is jó erőben van.

A kész palánták jó részét piacon árusítják, fajtamegjelölés nélkül. Jobb esetben kap egy táblát, hogy milyen fajta, de még ez is tartogathat meglepetéseket. Sokszor jártunk így, sajnos nem levegőbe beszélek. Ez főleg akkor kellemetlen, amikor egy adott speciális fajtát keresünk – okkal -, majd a 10 palántából töredéke lesz pont az a fajta.

Ennek egyik oka a nem jól, nem szabályosan megszedett vetőmag, és így random fajtáink is lesznek a palántáknál.

A kész palánták másik kérdése, hogy nem látunk bele a cserépbe és a talajba. A gyökér minősége szintén fontos tényező a kész palánta esetében. Emellett még idesorolnám azt is, hogy vajon tudjuk-e milyen tápanyagozással nevelték a palántát, és mi tudjuk-e azt biztosítani legalább egy darabig az adott növénynek?

TIPP: Ha van mód rá, minden esetben kérdezzük meg, milyen tápanyagozással nevelték a növényeket, mert így sokkal könnyebben tudjuk továbbnevelni. Ezt az állattartóknak nem is kell mondani, mert tudják, hogy minden takarmányváltás egy állatnál stresszt okoz. De növényeknél sincs ez másképp.

Ha mi neveljük a palántát

Ez akkor jó ötlet, ha tudjuk olyan helyen tartani őket, ahol elegendő a természetes fény, vagy a neveléshez szükséges luxot tudjuk biztosítani pótmegvilágítással. Ebben az esetben a fajták bombabiztosak lesznek, mert mi magunk vetjük, vélhetően fémzárolt vetőmagból, így a kelés is alapvetően megfelelő lesz.

A fajta sem fog alternálni, várhatóan szép egyöntetű palántaállományunk lesz.

Viszont a növényvédelemre oda kell komolyabban figyelni, mert a friss, fiatal palánták a legkényesebbek a palántadőlésre és más kórságokra is. Ha a talaj nem volt megfelelő minőségű, akkor ebben az időszakban kelnek ki a tőzeglegyek is, ami szintén a palánták károsodását eredményezheti.

A gyökeresedésre is van behatásunk, hiszen a foszfor és a mikroelemek sokasága támogatja a megfelelő gyökérképződést, ami elengedhetetlen az egészséges palánták nevelésénél.

Figyeljünk oda, hogy a szár is erős legyen, mert akkor lesz ellenálló a palánta akár a kiültetés után is.

A palántaneveléshez hely és idő kell, amit igazából megveszünk magunknak, amikor kész palántát vásárolunk. Viszont ezzel egyidőben a palántanevelés jó móka, jó sikerélmény is lehet és tudjuk is, hogy mit és hogyan csináltunk a palántaneveléskor, így sokkal könnyebb a későbbiekben is a kiültetés utáni időszak.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

2025. július 13. 08:10

A nyári metszés nemcsak esztétikai kérdés – segíti a növények egészségét, terméshozamát és ellenálló képességét is a forróságban.

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

Megbízható korai és középérésű kukoricák

2022. november 21. 08:34

A nagy termőképesség és jó tápanyag-reakció mellett kulcsfontosságú a kukoricák gyors vízleadása is.

Optimális technológia a maximális terméspotenciál kiaknázása érdekében

2022. október 6. 08:34

Többféle kísérletben is bizonyítást nyert, hogy a hibridek adaptációs képessége rendkívüli, ugyanakkor meghatározhatók és precíziós módszerekkel biztosíthatók azok a feltételek, amelyek között a legnagyobb teljesítményre képesek.

Növekszik a fémzárolt vetőmag felhasználás

2018. december 13. 15:16

Magyarország a világ hatodik legjelentősebb vetőmag-előállítója, évente csaknem 100 ezer tonna vetőmagot értékesít a külpiacokon. Az export a teljes vetőmagtermelés valamivel több mint egyharmadát adja.

RAPOOL-REPCÉK 2020: SHREK

2020. június 17. 11:02

A SHREK kiváló termőképességű középérésű hibrid, amelynek őszi fejlődési erélye kiemelkedő, így megkésett, kései vetésekhez is alkalmazható.