24℃ 21℃
július 15. Örkény, Henrik, Roland, Bonaventúra

Mi okozza a sárgarépa deformálódását?

Agrofórum Online

A gyökérzöldségfélék esetében számos fejlődési rendellenesség vezethető vissza abiotikus, vagyis nem fertőző okokra, melyek egyaránt jelentős minőségbeli leromlást okozhatnak terményeinken, akárcsak a kártevők vagy kórokozók.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

Ezek közül a tényezők közül főként a rossz szerkezetű termesztőközeg, de a nem megfelelő környezeti tényezők is kiválthatják a termőtestek deformációit. A sekélyen végzett talajművelés, nem megfelelően előkészített, rögösen maradt talaj gyakran okozza a gyökérzöldségek termőtestének torzulását, túlzott mértékű elágazódását, szakállasodását.

Ez a torzulás leggyakrabban a rosszul előkészített talaj következménye, de fonálféreg fertőzöttség is kialakíthatja. A túl tömődött talaj okozta problémák kiküszöbölhetők pl. bakhátas termesztéssel, mellyel a gyökerek lazább talajban fejlődése segíthető elő. Szintén termesztéstechnológiai hibára vezethető vissza a termések összecsavarodása. A túl sűrű vetés, valamint az egyelés elmaradásának következménye, hogy a gyökerek összetekerednek, összecsavarodnak, ezáltal értéktelenné válnak. Az egyelést, vagyis a ritkítást akkor érdemes elvégezni, amikor a növények még csak pár mm nagyságúak, nem túlzottan fejlettek.

A magas hőmérséklet, főként, ha az szárazsággal párosul, a sárgarépa gyökérfejlődését hátráltatja, így az rövid marad és szabálytalan alakú gyökereik fejlődnek. A túlzott mértékű vízhiány emellett a külső, idősebb levelek száradásán is hamar megmutatkozhat. A sárgarépa és a többi gyökérzöldség, nem csak a talaj szárazságra, hanem a túlöntözésre, valamint egyenetlen vízellátásra is érzékeny. A gyökerek hosszanti irányba felrepedhetnek nem csak az egyenetlen vízellátás, de a túlöntözés hatására is.

A talaj nedvességtartalmának túlzott mértékű megnövekedése a zöld növényi részeken is megmutatkozhat piros-lilás elszíneződés formájában. A sárgarépa termőtestének zöldülése, vagyis a zöldfejűség is mindenki számára ismeretes jelenség. Ezt nem más okozza, mint a napfény, ugyanis a talajból kilógó gyökérrészt, ha napfény éri, hatására zöldülés tapasztalható.

Lehetőségek a fűtés nélküli fóliasátrak őszi hasznosítására, IV.: sárgarépa hajtatása

2023. október 1. 09:10

Fűtés nélküli fóliák őszi-téli, esetleg kora tavaszi hasznosítására nyújt lehetőséget a sárgarépa és a petrezselyemgyökér hajtatása. Az október végi, november elejei vetések a gyakoribbak, tekintettel arra, hogy tenyészidejük hosszabb, mint más előhasznosításnál számításba jöhető zöldségfajé (pl.: fejes saláta, hónapos retek, káposztafélék), későbbi szaporítás esetén az utánuk jövő fő kultúrát, és a nagyobb jövedelmet jelentő paprikát, uborkát vagy a paradicsomot, csak késve lehetne ültetni. 

Hogyan és meddig tárolhatom a sárgarépát?

2021. október 31. 07:37

A zöldségfajok közül nem mindegyik alkalmas tárolásra, vannak egyszerűbben és vannak nehezebben tárolható zöldségfajok egyaránt. A gyökérzöldségek csoportja a könnyebben és tartósabban tárolható termények közé tartozik.

Drámaian csökkentek a zöldségfélék hozamai - Ennyibe kerül a burgonya, a káposzta, a sárgarépa és a hagyma

2018. november 29. 10:44

A zöldség- és gyümölcstermelők európai egyesülete (PROFEL) szerint az elmúlt 40 évben nem tapasztaltak hasonló válságot a gazdák, az aszály miatt ugyanis a zöldségfélék hozamai drámaian csökkentek.

Mitől lettek csenevészek és ágaztak el a sárgarépák a magaságyásban?

2024. november 3. 04:37

Mi lehet a gond, ami miatt a magaságyásomban sárgarépaim nem nőttek meg? Csenevészek lettek és a répa elágazott. Képet küldök.