A vöröshagyma romlását, rothadását számos tényező idézheti elő, egy részük még a hagyma termesztése során hat a hagymára, másik részük viszont a betakarítás utáni okokra vezethető vissza.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A vöröshagyma romlása gyakran a tönkje, a gyökerei felől indul meg, a talajban élő kórokozók ott hatolnak be a hagyma alsó, állandóan nedves környezetben lévő részébe. A talajban élő fuzárium gomba (Fusarium oxysporum f. sp. cepae) már a szántóföldön fertőzi meg a hagymát, a betegség betakarítás után tárolási rothadásként folytatódik. A hagyma növényt a gomba bármely fejlődési szakaszában megfertőzi, különösen súlyos kárt a növényeken okozott sebzéseken keresztül okoz.
A hagyma nyaki botrítiszes rothadását a Botrytis gombafajok okozzák. Ezek is még a hagymafejek növekedése idején, a szántóföldön hatolnak a növénybe, annak nyaki, zöld levelek alatti részébe. Talajból vagy növényi hulladékból indul el a fertőzési folyamat. A növényben nyugalmi állapotban maradva, a hagymafejekkel kerülnek be a tárolóba a gomba-spórák, ahol néhány hét múlva szaporodásnak indulnak.
A vöröshagyma tárolhatóságának alapja, hogy az érett, kifejlett hagymákat termelik csak ki a talajból, amiket azt követően alaposan kiszárítanak. Az alacsony víztartalom, magas szárazanyag tartalom a romlás nélküli tárolhatóságuk feltétele.
Sajnos a belső, rejtett fertőzöttség egy ideig nem látható, rejtve marad a barna, kemény pikkelylevelek takarása miatt. Az első enyhe, észlelhető tünet a hagyma megnyomásra tapasztalható puhulása. Ilyen hagymát kettévágva a fehér pikkelyleveleken üvegessé vált, sárgán elszíneződő részek láthatók. A puhulás gyorsan terjedő folyamat, a hagyma felszínén is kifejlődnek a gombatelepek zöldes vagy szürke színű spóratelepei. Az egymással érintkező hagymafejekről gyorsan átterjed a betegség.
Gyakori még a tárolási időszak alatti megjelenő fekete színű gombabevonat, és az alatta létrejövő rothadás, amit az Aspergillus gomba okoz.
A vásárolt hagyma előéletét nem ismerjük, a lehetőséghez képest optimális tárolással tudjuk a hagymát minél tovább jó, feldolgozásra alkalmas állapotban fenntartani. A tárolási romlást előidéző kórokozók életműködését alacsony hőmérséklettel lehet lelassítani, megállítani. Olyan helyet kell a hagymának keresni tárolásra, ahol a léghőmérséklet 0-3 °C közötti, a levegő páratartalma alacsony, a levegő szabadon mozog a hagymák körül. Fény ne érje a hagymákat. A hűtőszekrény nem ideális erre a célra, ugyan a hőmérséklet alacsony, de a páratartalom igen magas. A magas páratartalom és a fény a hagyma nyugalmi állapotát megszakítja, és elindítja a csírázást. Lakásban ezek figyelembe vételével érdemes a lehető legjobb helyet megtalálni a tárolásukra. Erkélyre kihelyezett szellőzést biztosító doboz, mely a fagymentességet biztosítja, is megfelelő lehet. A hagymát rendszeresen 3-4 hetente érdemes átvizsgálni, átválogatni, és a gyanús fejeket eltávolítani, ezzel védjük a többi egészségét. A hagyma kemény borító pikkelylevelei védik a hagyma testét, azokat ne vegyük le róluk, hagyjuk rajtuk. Ha rendelkezésre áll szellős, hűvös kamra, az az ideális hely a hagymának a fény kizárása mellett.