Házikertben milyen gyomirtót használhatok vöröshagymánál?

Házikertben milyen gyomirtót használhatok vöröshagymánál?

Agrofórum Online

Várom válaszukat hagyma gyomirtásával kapcsolatos kérdésemre: házikertben milyen gyomirtót használhatok vöröshagymában?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A vöröshagymában használható gyomirtó készítmények száma nagymértékben lecsökkent az utóbbi években. Jelenleg 9 hatóanyag van engedélyezve, melyek közül a legtöbb szer az I., illetve a II. forgalmi kategóriába tartozik. Házikerti tulajdonosok számára is elérhető, úgynevezett III. kategóriás hatóanyagok közül csak egy van engedélyezve a vöröshagymában, ami a pendimetalin hatóanyag. E készítmények a vöröshagyma dugványozása után közvetlenül, vagy maximum 4-5 nap elteltével juttatandók ki. A pendimetalin magról kelő egyszikű gyomok ellen hatékony, valamint néhány kétszikű gyomnövény ellen egyaránt. A szert nem kell a talajba dolgozni, viszont hatása csak akkor érhető el, amennyiben kijuttatása után két héten belül legalább 10-20 mm mennyiségű bemosó csapadék hullik. A készítmény felhasználásával sem váltható ki egész tenyészidőszakra a mechanikai gyomirtás, hiszen a vöröshagyma kis levélfelülete miatt meglehetősen jó gyomnevelő növénynek számít.

A kelés után megjelenő gyomok ellen tehát házi körülmények között már csak gyomlálással, kapálással tudunk védekezni. A hagyma esetében a kevés rendelkezésre álló készítmény miatt érdemes lehet már előre gondolkozni, így a lekerült elővetemény tarlóját pl. glifozát hatóanyaggal kezelni, mellyel a gyomnövények közül a tarackosok, az évelő kétszikűek már előzetesen sikeresen irthatók.

Az engedélyhez kötött készítmények közül II. kategóriába tartozik a klopiralid hatóanyag, ami a kétszikű gyomok, keserűfűfélék ellen alkalmazható. Felhasználása a vöröshagyma 3-4 leveles állapotában lehetséges, amikor a levelein a viaszréteg már kialakult és a hőmérséklet 25 fok alatt van. A viaszréteg lemosódása miatt csapadékos időjárást vagy öntözést követően legalább három napot kell várni az állomány kezelésével. Zöldhagymában viszont nem alkalmazhatók e készítmények. Szintén II. kategóriába tartozó hatóanyagok a fluazifop-P és a kletodim, melyek a vöröshagymában engedélyezettek és a magról kelő egyszikűekre is hatnak.

A lóbab gyomirtása

2019. április 7. 05:27

A lóbab az egyik legrégibb kultúrnövényünk, mely a Földközi-tenger térségéből az afrikai partvidékről (nagymagvúak) és Tibetből (kismagvúak) származik.

Összhangban a kukorica igényeivel

2018. április 26. 08:33

A szántóföldi munkák később kezdődtek ebben az évben, várhatóan májusban hatalmas munkacsúcs alakul ki a növényvédelemben.

Szójatermesztés: stratégiák a tenyészidőszakra kiterjedő gyomirtásra

2023. november 18. 15:10

A gyomirtás nem egzakt tudomány, különösen akkor, amikor az anyatermészet a vegetációs időszak során a termesztőket folyamatosan sújtja váratlan helyzetekkel.

Hatékony kukorica gyomirtás, még az évelő gyomokkal szemben is

2019. május 9. 14:17

Az idei évben érdemes olyan gyomirtó szert választanunk a kukorica gyommentesítésére, amely jól boldogul a magról kelő és évelő gyomnövényekkel, ugyanakkor lehetőség szerint tartamhatással is bír és a csapadék megérkezése után kelő új gyomhullám ellen is védelmet nyújtson.