Valami kirágta a fügém leveleit, nem látok rajta mozgó rovart. Mi okozhatta és mit tehetek ellene?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Nem sok támpontot adott, de szerencsére könnyen azonosítható a probléma, mivel a füge leveleit csupán egy rovar szokta megtámadni, ez pedig a fügemoly (Choreutis nemorana).

Fügén okozott kártételét az elmúlt évtizedben figyelték meg hazánkban, új, behurcolt kártevő. Mediterrán országokban élő lepkefaj. Viszonylag kisméretű lepke, az első pár szárnya, mely nyugalmi állapotban látható, vörösesbarna színű, kereszt irányban két világos rajzolattal. Kifejlett lepkék telelnek át védett helyen, és korán már áprilisban megjelennek a bokrokon. Lárvái, a hernyók a kártevők, melyek sárgászöld színűek fekete pontokkal, kifejlődve 15-20 mm nagyságúak. A lárvák a leveleken bábozódnak, szövedék burkot szőnek maguknak, abban várják meg a lepke alak kifejlődését. Gyakran a levelek szélét visszahajtva készítik el a bábbölcsőjüket. Bábok 5-8 mm hosszúak, sárgás, majd barna színűek. Az első lepkenemzedék júliusban rajzik, a második nemzedék rajzása elhúzódó. A lárva alak a kártevő, mely júniustól októberig megtalálható a leveleken. A kisméretű hernyó kezdetben a levelek bőrszövetét csak az egyik oldalon rágja le, ezt nevezik ablakos rágásnak. Később a nagyobb lárvák az erek között lyukacsosra rágják a levéllemezt. A hernyók körül jellemző a fehér színű szövedék jelenléte.

Tapasztalatom szerint a fügemoly igen elterjedt a kertekben, és kártétele sem elhanyagolható, bár legtöbb helyen jellemzően nem védekeznek ellene. Ennek oka, hogy a füge első terméshullámának érése (szedése) és a tömeges lárvajelenlét egy időre esik. Pedig ahol a fügemoly lárváinak állandó jelenlétével kell szembesülni, ott a jó időben végzett rovarölő szeres beavatkozás szükséges lehet.
A növényvédő szerek jegyzékében –sajnos – a füge nem szerepel, erre a kis kultúrára nincs engedélyezett növényvédő szer. Amit viszont veszély nélkül fel lehet használni, a bio-termesztésben is engedélyezett Dipel DF nevű készítmény, hatóanyaga a Bacillus thuringiensis hasznos baktérium. Egyébként, valamennyi más kultúrában fellépő rovarkártevők ellen alkalmazott rovarölő szerek is hatásosak. Mivel a füge érése elhúzódó, különös figyelemmel kell követni az élelmezésügyi várakozási idő betartását.

Írta, hogy nem lát mozgó rovart a fügebokron. Annak oka, hogy valószínű jelenleg még bábállapotban van jelen a kártevő, de hamarosan megindul a lepkék kelése, repülése.